• Edmunds,
  • Edžus,
  • Vidmants
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Rapša sēkla ar ģenētiski modificēto organismu piejaukumu ir izvesta no Latvijas

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:25, 20.07.2021

Rapša sēkla ar ģenētiski modificēto organismu piejaukumu, kas netika iesēta, ir izvesta no Latvijas, pavēstīja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).


Avots: LETA

Dienestā norādīja - konstatējot ģenētiski modificēto organismu piejaukumu vasaras rapšu sēklas materiālā, VAAD tirgotājam SIA "BASF" uzdeva kompensēt zemniekiem radītos zaudējumus par materiāla un iesēto platību likvidēšanu, kā arī izvest pāri palikušo sējmateriālu.

Pēc dienesta veiktās pārbaudes uzņēmumā, konstatēts, ka neiesētais sēklas materiāls atsaukts un ir izvests no Latvijas.

Komentējot iesēto platību likvidāciju, VAAD pārstāvji norādīja, ņemot vērā, ka augu attīstības stadijas sējumiem atšķīrās, noteikti atšķirīgi termiņi sējumu iznīcināšanai. Tostarp gadījumos, kad sējumos nebija sasniegta četru līdz piecu lapu augu attīstības stadija, iznīcināšanas pienākums tika noteikts ar garāku termiņu, bet nepieļaujot augu ziedēšanu.

VAAD norādīja, ka visas saimniecības ir informējušas par sējumu iznīcināšanu, bet uzraudzības pārbaudes saimniecībās, lai pārliecinātos par sējumu iznīcināšanu, ir procesā.

Tāpat VAAD norādīja, lai neiestrādātu nesadīgušās sēklas dziļākos augsnes slāņos, šajā rudens sezonā attiecīgajās saimniecībās noteikts aizliegums veikt dziļo augsnes apstrādi jeb aršanu. Nākamās divas sezonas skartajās zemes platībās nedrīkst audzēt krustziežu dzimtas augus, kā arī nedrīkst izmantot herbicīdus, kuri satur darbīgo vielu glifosātu.

Dienestā uzsvēra, ka rapša augšana ir jānovēro šajos laukos turpmākos divus gadus un rapša augi ir sistemātiski jāiznīcina.

Pēc VAAD pārstāvju minētā, saimniecības, kurās izmantots attiecīgais sēklas materiāls, ir Vidzemes un Latgales reģionā.

Vaicāti par vispārīgām tendencēm ģenētiski modificēto organismu piejaukumos Latvijā izplatītā sējmateriālā, VAAD skaidroja, ka dienests kopš 2018.gada izlases veidā veic sēklu un augu pavairojamā materiāla paraugu ņemšanu testēšanai ģenētiski modificēto organismu klātbūtnes noteikšanai. 2018.gadā sešos petūniju paraugos tika konstatēta ģenētiski modificēto organismu klātbūtne, un šo šķirņu stādi tika izņemti no tirdzniecības. Savukārt 2019. un 2020.gadā pārkāpumi sēklas materiālā, kas saistīti ar ģenētiski modificēto organismu piejaukumiem, netika konstatēti. Tikmēr šogad ģenētiski modificēto organismu klātbūtne konstatēta divos paraugos vasaras rapša vienai sēklu partijai.

Vienlaikus "BASF" pārstāvji aģentūrai LETA plašāku komentāru par kompensācijām lauksaimniekiem nesniedza, taču atzīmēja, ka uzņēmums sadarbojas ar kompetentajām iestādēm, lai nodrošinātu pilnīgu situācijas pārvaldību un atbalstītu sēklu audzētājus šajā situācijā.

Jau ziņots, ka jūnijā, veicot sēklu un augu pavairojamā materiāla paraugu testēšanu ģenētiski modificēto organismu klātbūtnes noteikšanai, vasaras rapšu vienas partijas sēklas materiāla paraugiem tika konstatēts ģenētiski modificētā rapša piejaukums.

Pēc Zemkopības ministrijas sniegtās informācijas, konstatēts ģenētiski modificētā rapša līnijas RT73, ko apzīmē arī ar apzīmējumu GT73, piejaukums.

VAAD konstatēja, ka daļa pārdoto sēklu iesētas 22 saimniecību apsaimniekotajos laukos 843,33 hektāru platībā.

VAAD ir valsts pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt kultūraugu un mežu resursu ilgtspējīgu izmantošanu, aizsardzību un aprites uzraudzību, lai saglabātu to bioloģisko daudzveidību, veicinātu sabiedrības drošību un pasargātu apkārtējo vidi no iespējamā augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu radītā piesārņojuma, radīt priekšnoteikumus, lai lauksaimniekiem būtu pieejams vesels un kvalitatīvs pavairojamais materiāls, kā arī palielinātu produktivitāti un lauksaimniecības konkurētspēju.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Par 3,6 miljoniem eiro atjaunos gāzesvada Izborska-Inčukalna posmu

Vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") par 3,637 miljoniem eiro atjaunos gāzesvada Izborska-Inčukalna pazemes gāzes krātuve (PGK) posmu 16,1 kilometra garumā, aģentūru LETA informēja uzņēmumā.

Ekonomika Ēdināšanas nozarē ar atsevišķiem izņēmumiem vakcinācijas aptvere ir zema

Ēdināšanas nozarē ar atsevišķiem izņēmumiem darbinieku vakcinācijas aptvere ir ļoti zema, kas rada bažas par iespējam strādāt, noslēdzoties vasaras sezonai, otrdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Naglis.

Ekonomika Atklāts labdarības interneta veikals cilvēktiesību atbalstam Latvijā

Nedēļu pirms "Baltic Pride 2021", kas Rīgā norisināsies no 2. līdz 7.augustam, atklāts pirmais labdarības interneta veikals Latvijā "Diversity Shop", lai atbalstītu cilvēktiesību projektus, aģentūrai LETA pavēstīja lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu (LGBT+) un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes loceklis Kaspars Zālītis.

Ekonomika Banka: Vasaras mēnešos sarucis pirkumu skaits internetā

Vasaras mēnešos sarucis pirkumu skaits internetā, aģentūrai LETA pavēstīja bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz bankas apkopotajiem datiem.

Lasiet arī

COVID-19 Saslimstība ar Covid-19 turpina augt

Aizvadītajā diennaktī Latvijā konstatēti 67 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi un nav saņemtas ziņas par sasirgušo nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtā informācija.

Pasaule No dzīves aizgājis pēdējais PSRS 1991.gada puča vadības komitejas loceklis

No dzīves 89 gadu vecumā trešdien aizgājis pēdējais vēl dzīvais PSRS 1991.gada augusta puča vadības komitejas loceklis Oļegs Baklanovs, lietotnē "Telegram" pavēstīja Krievijas federālās kosmosa pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Rogozins.

COVID-19 Slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits atkal sarucis

Latvijas slimnīcās aizvadītajā diennaktī ievietoti četri Covid-19 pacienti, bet septiņi no tām izrakstīti, tādējādi kopējais stacionēto pacientu skaits ir sarucis no 46 līdz 43, liecina Nacionālā veselības dienesta sniegtā aktuālā informācija.