• Lita,
  • Sibilla,
  • Teika
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


«GSP+» Uzbekistānai: ekonomiskie ieguvumi un nozīmīgu pārmaiņu atzīšana valstī

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 10:13, 15.04.2021

Šī gada 9. aprīlī Eiropas komisija nolēma iekļaut Uzbekistānu to valstu sarakstā, kuras var izmantot GSP+ preferenču sistēmu tirdzniecībā ar Eiropas savienību.2020. gada novembrī lielākā pēc iedzīvotaju skaita Centrālāzijas valsts tika atzīta par atbilstošu šī statusa saņemšanai. Saskaņā ar juridiskām procedūrām, Eiropas Savienības Padomes un Eiroparlamenta rīcībā bija 4 mēneši, kuru laikā tie varēja iebilst Eiropas komisijas lēmumam. Ņemot vērā, ka pret Uzbekistānas ilgi gaidītā statusa saņemšanu iebildumu nebija, sākot ar 10. aprīli, nomenklatūras saraksts ar šajā valstī saražotām precem, kurām ES tagad piemēros bezmuitas importa nosacījumus, ir ievērojami paplašinājies, proti, no 3 tūkst. līdz pat 6,2 tūkst.

Eiropas komisijas preses relīzē minets, ka GSP+ labumgūvēja statusa piešķiršana šai valstij atspoguļo prezidenta Šavkata Mirzijojeva vadītās Uzbekistānas valdības īstenoto reformu atzīšanu no ES puses. Īpaši tiek uzsverts uz Uzbekistānas valdības piepūlēm uzlabot lietišķo vidi, tiesu sistēmas un tiesībsargājošo iestāžu darbību, administratīvās uzskaites un efektivitātes mehānismus, kā arī vispārējo darba apstākļus valstī. Balstoties uz 2018. un 2020. gadu ietvaros veikto monitoringa misiju rezultātiem, Eiropas komisija atzinusi, ka tika panākta pilnīga piespiedu darba un nepilngadīgo darbaspēka sistemātiskas izmantošanas izspiešana kokvilnas ražošanas ekonomikas sektorā.

Paziņojumā arī tika minētas pastāvīgās bažas par Uzbekistānas saistību noteikumu efektīvu īstenošanu saskaņā ar 27 starptautiskām konvencijām par cilvēktiesībām, vides aizsardzību, klimata pārmaiņām un labu pārvaldību. Tomēr Eiropas Savienības dalībvalstis neuzskatīja to par šķērsli un vienojas ar Uzbekistānu uz abpusēji izdevīgiem tirdzniecības un investīciju sadarbības jauniem horizontiem. Maijā plānots detalizētak saprast, kādas priekšrocības iespējams gūt, lai atbalstītu republikas attīstību, un kopā ar valdību uzraudzīt iepriekš minēto konvenciju ievērošanu. No šī aspekta GSP+ ir svarīgs stimuls stipru attiecību veidošanai starp ES un Uzbekistānu.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas statistikas datiem, Šavkata Mirzijojeva prezidentūras laikā tirdzniecības apjoms starp ES un Uzbekistānu pieauga no 1,75 miljardiem eiro 2016. gadā līdz 2,68 miljardiem eiro 2019. gadā. GSP+ saņēmēja statuss ļaus ne tikai palielināt eksportu, bet arī ievērojami palielināt Eiropas ieguldījumu un progresīvo tehnoloģiju pieplūdumu Uzbekistānā un radīt jaunas darbavietas. Tas arī atvieglos republikas savienojumu ar globālajām piegādes un pievienotās vērtības ķēdēm un paplašinās eksporta diapazonu. Joprojām notiekošās pandēmijas kontekstā GSP+ ļaus Uzbekistānai koncentrēties uz izeju no koronavīrusa krīzes, lielā mērā paļaujoties uz tirdzniecību ar ES.Izskatās, ka galvenais beneficiārs GPS+ Uzbekistānā sākumā posma kļūs tekstilrupniecībās nozare. Prezidents Šavkats Mirzijojevs 2020. gada decembrī savas uzstāšanas runā valsts Parlamentam aplicienāja, ka GSP+ status ļaus Republikai paaugstināt tekstīlrupniecības produkcijas eksportu līdz 300 mil dollāru. Šīs kritērijs nav robeža. Ir prognozēts, ka uz 2025.gadu šie apjomi var sasniegt līdz 1,2 miljrd dollāru. Atbilstoši vietējo nozares specialistu aplēsumam uz doto brīdi Uzbekistānas tekstila imports Europas Savienībā ir vērsts uz Poliju, Itāliju un Vāciju (82,3%). Uzbekistānas tekstila izstrādātāji cer ievest starptautiski atzītus standartus ražošanā un palielināt eksporta apjomus, nodībinot savstarpēji izdevīgas partnerattiecības ar Eiropas un transnacionālājiem brendiem.

Vēl vienam labuma guvējam jākļūst augu un dārzeņu sektoram. Pēc dažiem datiem vairāk nekā puse visa Uzbekistānas eksporta uz Eiropas Savienību ir augļi un dārzeņi. Šajā sakarā , priekš Uzbekistānas aktualizējās jautājums par Eiropas un starptautisko standartu un prasību ieviesšanu attiecībā uz šo produkcijas segmentu priekš iegādes apjomu palielināšanu uz Eiropas Savienību.
Rīgā atbalstīja Taškentas vēlmi saņemt tādu statusu un aktīvi aicināja Briseli paātrināt lēmuma pieņiemšanu ar mērķi uzlabot Pandēmijas seku pārvarēšanu. Uzbekistānā kopā ar GSP+, kā arī ar Latvijas jauno interesi attīstīt tradicionālos transporta - kommunikatīvos un loģistikas saiknes starp valstīm, turpmāk var uzlabot savstarpējo tīrzdniecības apjoma pieagumu. Šie sakari var uzlaboties ne tikai ar Latviju, bet ar visu Baltijas reģionu. Tāpēc pēc dažiem datiem, kopējais Uzbekistānas preču apgrozījums ar Baltijas valstīm sasniedz aptuveni 1 mljrd dollāru. Speciālisti uzskata, ka perpektīva ir iespējams, kā minimums, dīvkartējais preču apjoma apgrozījums, tajā skaitā pateicoties GSP+. Bez tā Uzbekistāna un Centrālas Āzijas reģioni ir ES stratēģijas uzmanības centrā savstarpējā saistībā (EU Connectivity Strategy), kas vērsta Eiropas un Āzijas savienošanai.

Tādā veidā, piestādot Uzbekistānai beneficiāra sistēmas statusu tirzdniecībā ar Eiropas Savienību GSP+, tiek nosprausts jauns etaps, konstruktīvai un produktīvai savstarpējai sadarbībai, kas sola nopietnu ekonomisko ieguvumu šai Centrālas Āzijas republikai. Šī, savukārt, kļuva par apliecinājumu plašai starptautiskai atziņai apjomīgām izmaiņam, kas ir kā rezultāts Šavkata Mirzijojeva prezidentūras darbam pa šiem gadiem.

Autore: Elizabete Janovska

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Rīgā dzīvokļu pārdošanas piedāvājums aprīlī samazinājās par 14%

Rīgā dzīvokļu pārdošanas piedāvājums šogad aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kopumā samazinājās par 14%, bet piedāvājumu skaits Rīgas lielākajos mikrorajonos saruka par 2%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus apskatā.

Ekonomika Tirgotāji aicina ļaut darboties tirdzniecības centriem ar platību līdz 35 000

Latvijas Tirgotāju asociācija aicina ļaut darboties tirdzniecības centriem ar tirdzniecības platību līdz 35 000 kvadrātmetru, aģentūrai LETA pavēstīja asociācijas pārstāvji.

Ekonomika "Tallink" kuģu satiksmi maršrutā Rīga-Stokholma šogad nenodrošinās

Igaunijas prāmju operators "Tallink Grupp" šogad kuģu satiksmi maršrutā Rīga-Stokholma šogad nenodrošinās, aģentūrai LETA apstiprināja uzņēmuma pārstāvji.

Ekonomika Akciju pircēji no valdības saņēma patiešām karalisku dāvanu

Bijusī Privatizācijas aģentūra vēlreiz mēģina caur tiesu piedzīt naudu, kas pazaudēta valdības nesaimnieciskas un nolaidīgas rīcības dēļ.

Lasiet arī

Sports Nodarbības svaigā gaisā varēs rīkot līdz 20 personām vienā grupā

Turpmāk nodarbības, tostarp sporta nodarbības, svaigā gaisā varēs rīkot līdz 20 personām vienā grupā, līdzšinējo 10 personu vietā, otrdien lēma Ministru kabinets.

Sabiedrība Raidījumu vadītāji un dalībnieki varēs nelietot maskas

Masu informācijas līdzekļu raidījumu vadītāji un dalībnieki raidījuma laikā varēs nelietot mutes un degunu aizsegus, šodien lēma valdība.

Sabiedrība Mediķi bažīgi par pašnāvību mēģinājumu skaita pieaugumu jaunieši vidū

Ir jādomā par jauniešu psihisko veselību, jo pieaug pašnāvību mēģinājumu skaits viņu vidū, otrdien valdības sēdē atzina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.