• Fanija,
 • Vēsma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Stabilitāte ir beigusies, Latvijā gaidāms pārtikas cenu kāpums

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:45, 06.04.2021 3

Neskatoties uz Covid -19 satricinājumiem valstī jau vesela gada garumā, pārtikas cenas nav piedzīvojušas dramatiskas izmaiņas, bet turpmāk jārēķinās ar cenu pieaugumu, aģentūru LETA informēja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) vadītāja Ingūna Gulbe.


Avots: LETA

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) rīcībā esošā informācija liecina, ka šogad salīdzinot ar aizvadīto gadu, būtiskākais cenu pieaugums lielveikalu ķēdēs bija apelsīniem, spageti, importa zemenēm, griķiem un margarīnam, bet samazinājums - dārzeņiem, svaigai gaļai un skābajam krējumam.

"Pagājušā gada beigās visā Eiropā bija ievērojams iepirkuma cenu kritums cūkgaļai un liellopu gaļai, kas bija redzams ar zemākām svaigas gaļas cenām Latvijas veikalos. Raugoties tuvākajā nākotnē, izskatās, ka mūs gaida pārtikas cenu pieaugums. Pasaulē ir augušas labības, eļļas un cukura cenas, kas ir izejviela daudzu pārtikas produktu ražošanai. Pieaugušas ir degvielas cenas un konteineru pārvadājumu izmaksas. Tāpat dažādi ar pandēmiju saistītie ražošanas šķēršļi veicina cenu pieaugumu," uzskata Gulbe.

Lielākais cenu pieaugums, kā norāda AREI pārstāvji, gada laikā bijis apelsīniem - tas audzis par 29% no 1,46 eiro par kilogramu 2020.gada martā līdz 1,89 eiro par kilogramu 2020.gadā. Līdzīga tendence novērojama ar spageti cenām, kas kāpušas par 22% no 0,77 eiro par kilogramu līdz 0,94 eiro par kilogramu, importa zemenēm par 21% no 6,29 eiro par kilogramu līdz 7,61 eiro par kilogramu, griķiem un margarīnam "Rama clasic" par 16%, attiecīgi no 1,57 eiro par kilogramu līdz 1,82 eiro par kilogramu, un no 1,20 eiro par 400 gramiem līdz 1,39 eiro par līdzīgu svaru. Savukārt ķiplokiem, mandarīniem, "Merrild" maltai kafijai un saulespuķu eļļai cenas pieaugušas par 13% attiecīgi no 4,15 eiro par kilogramu līdz 4,68 eiro par kilogramu, no 1,76 eiro par kilogramu līdz 1,98 eiro par kilogramu, no 12,20 eiro par kilogramu līdz 13,83 eiro par kilogramu un no 1,72 eiro par litru līdz 1,95 eiro par litru.

Savukārt vislielākais cenu samazinājums gada laikā ir bijis sīpoliem - tas samazinājies par 26% no 0,52 eiro par kilogramu 2020.gada martā līdz 0,38 eiro par kilogramu šī gada martā, kartupeļiem par 22% no 0,52 eiro par kilogramu līdz 0,41 eiro par kilogramu, liellopu gaļas filejai par 17% no 9,38 eiro par kilogramu līdz 7,83 eiro par kilogramu, galviņkāpostiem par 14% no 0,46 eiro par kilogramu līdz 0,40 eiro par kilogramu, batonam no kviešu miltiem, skābajam krējumam ar tauku saturu 15% apmērā un cūkgaļas šķiņķim par 13%, attiecīgi no 1,53 eiro par kilogramu līdz 1,33 eiro par kilogramu, no 3,63 eiro par kilogramu līdz 3,15 eiro par kilogramu un no 6,44 eiro par kilogramu līdz 5,59 eiro par līdzīgu svaru.

Gulbe skaidroja, ka cenu samazinājums dārzeņiem ir izskaidrojam ar to, ka Latvijā gan Eiropā šogad bija labas dārzeņu ražas, bet pieprasījums Covid-19 dēļ slēgto "HoReCa", arī "Skolas augļu" programmu dēļ ir samazinājies, kas izsaucis dārzeņu cenu ievērojamu samazinājumu. Veikalos esošās akcijas, kur, piemēram, burkāni maksā 12 eirocenti kilogramā, ir neadekvāti zema cena ražotājam.

Lasīt visus komentārus (3)

Lasiet arī

 • DZIMIS PSRS83 18.04.2021 10:47
  TAJAU ALGAS ARI Celsies???? :D :D :D :D :D :D :D :D :D
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • Pirktspēja 15.04.2021 19:21
  :) 1990. gada 4. maijā?
  Ziņot redaktoram Atbildēt
 • DzimisLPSR 05.04.2021 23:35
  Tad jau arī kovidam beigas.
  Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Baltkrievija nesaņems no SIA "LatRosTrans" vairāk nekā 66 miljonus eiro

Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments 14.aprīlī pieņēma lēmumu neierosināt Baltkrievijas uzņēmuma "Gomeļtransņeftj Družba" kasācijas sūdzību, līdz ar to stājies spēkā Latgales apgabaltiesas spriedums, ar kuru noraidīta uzņēmuma prasība par vairāk nekā 66 miljonu eiro piedziņu no SIA "LatRosTrans" par zaudējumu atlīdzības piedziņu, aģentūru LETA informēja tiesā.

Ekonomika Ko darīt, ja Covid-19 atbalsts nonācis pie tiesu izpildītājiem?

Iedzīvotāji, kuriem izmaksātais valsts atbalsts ieturēts parādu dzēšanai, var šo naudu atgūt, taču nepieciešams rīkoties nekavējoties, sazināties ar savu tiesu izpildītāju un iesniegt informāciju, kas nepieciešama, lai naudu atgūtu, aģentūru LETA informēja labklājības ministres padomnieks komunikācijas jautājumos Jānis Zariņš.

Ekonomika Sporta centru fiksēto izdevumu segšanai valsts novirzīs astoņus miljonus eiro

Sporta centru fiksēto izdevumu segšanai valsts novirzīs astoņus miljonus eiro, ceturtdien vienojās vadības grupa uzņēmēju un nodarbināto atbalstam.

Ekonomika «GSP+» Uzbekistānai: ekonomiskie ieguvumi un nozīmīgu pārmaiņu atzīšana valstī

Šī gada 9. aprīlī Eiropas komisija nolēma iekļaut Uzbekistānu to valstu sarakstā, kuras var izmantot GSP+ preferenču sistēmu tirdzniecībā ar Eiropas savienību.

Lasiet arī

Ekonomika Oktobrī patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,7%

Patēriņa cenas šogad oktobrī salīdzinājumā ar septembri Latvijā saglabājās nemainīgas, bet gada laikā - šogad oktobrī salīdzinājumā ar 2019.gada oktobri - patēriņa cenas sarukušas par 0,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Augustā patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,2%

Patēriņa cenas šogad augustā salīdzinājumā ar jūliju Latvijā samazinājušās par 0,5%, bet gada laikā - šogad augustā salīdzinājumā ar 2019.gada augustu - patēriņa cenas sarukušas par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Sabiedrība "Rīgas siltuma" tarifs no oktobra samazināsies par 2%

AS "Rīgas siltums" siltumenerģijas tarifs no oktobra samazināsies par 2%, aģentūrai LETA pavēstīja kompānijas pārstāvji.