• Jadviga,
  • Laura
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Vai lidojumi joprojām ir tikpat droši? Covid-19 pandēmija to varot ietekmēt

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 11:16, 04.03.2021

Covid-19 pandēmija var ietekmēt lidojumu drošības līmeni, jo daudzi aviācijas uzņēmumi darbinieku skaitu ir samazinājuši līdz minimumam, intervijā aģentūrai LETA atzīmēja Civilās aviācijas aģentūras (CAA) direktors Māris Gorodcovs.Vienlaikus viņš pauda, ka tad, kad nozarē atkal sāksies augšupeja, šādi apstākļi varētu tikt izskausti, jo konkurence spiedīs lidsabiedrībām pēc iespējas ātrāk atjaunot darbību.

Gorodcovs uzsvēra, ka, sākoties krīzei, Eiropas Aviācijas drošības aģentūra izstrādāja ļoti precīzas vadlīnijas, balstoties uz riska novērtējumu, uz cik ilgu laiku CAA drīkst pagarināt, piemēram, pilotu licenču termiņu, veselības apliecību termiņu, dažādu sertifikātu termiņus, kuri beidzas tieši pandēmijas laikā.

"Visas šīs iespējas jau ir izsmeltas. Ir pagājis pietiekami ilgs laiks, un ir beigusies arī lielākā daļa no termiņu pagarinājumiem. Tas nozīmē, ja pandēmija turpinās, tad Eiropas valstis, tikai balstoties uz riska novērtējumiem, dažādu licenču un sertifikātu termiņus vairs nevarēs pagarināt. Attiecīgi ir gaidāms ļoti liels spiediens uz uzraudzības iestādēm. Vienlaikus arī mēs nozarē nestrādājam pirmo dienu, krīzes jau ir bijušas, un mēs ļoti labi zinām, uz kā nozarē mēdz ekonomēt un kam mums pievērst uzmanību. Taču riski, protams, pastāv," sacīja CAA direktors.

Jautāts vai krīze tiek izmantota, lai risinātu pirms pandēmijas Eiropā novēroto gaisa telpas pārslodzes problēmu, Gorodcovs norādīja, ka tas tiek darīts.

"No vecajām kļūdām ir jāmācās un pēc krīzes tās vairs nedrīkst atkārtot. Visi ļoti labi saprot, ka brīvās debesis ir līdz tam brīdim, kad atsāksies lidojumi, un problēma nekur nepazudīs, tā atgriezīsies. Tādēļ Eiropas Komisija kopā ar Eiropas Aviācijas drošības aģentūru un "Eurocontrol" ir izstrādājusi jaunu koncepciju un jaunu regulas projektu, kas ir vērsts uz Eiropas gaisa satiksmes vadības sistēmas efektivitātes palielināšanu. Tostarp domāts, lai debesīs vairs neatgrieztos sastrēgumi. Ir paredzēts izveidot jaunu iestādi, kas būs centralizēts aeronavigācijas datu piegādātājs. Iecere ir, ka, ja kādā Eiropas vietā gaisa satiksmes vadības kontrolieri nav pilnībā noslogoti un vadāmo lidmašīnu skaits ir mazāks, nekā viņi spēj apkalpot, savukārt citur lidmašīnu ir pārāk daudz, tad, izmantojot šos centralizētos datus, viņi var pieslēgties un atslogot kontrolierus, kuriem papildu resursu vairs nav," klāstīja Gorodcovs.

Viņš atzīmēja, ka tas ir ļoti ambiciozs projekts, bet tieši vērsts uz to, lai sastrēgumi Eiropas gaisa telpā vairs neatkārtotos, jo pirms pandēmijas lietotie risinājumi vairs nestrādāja.

"Jaunās regulas projekts jau ir ticis diezgan tālu, un dalībvalstis jau sniedz savus komentārus, priekšlikumus, iebildumus," piebilda CAA vadītājs.

Tostarp viņš norādīja, ka jaunā sistēma paredz, ka, piemēram, "Latvijas gaisa satiksmes" dispečeri varēs pieslēgties un vadīt lidojumus virs Vācijas vai Francijas, un, kad pārslodzes problēma pazudīs, viņi to pārtrauks, proti, tas notiks dinamiskā veidā. Tāpat regulā ir iecerēti citi pasākumi, lai, piemēram, palielinātu izmaksu efektivitāti.

Gorodcovs sacīja, ka Latvijā iecerētais projekts lidostu "Rīga", "Latvijas gaisa satiksmi" un aviokompānijas saslēgt vienotā informācijas sistēmā, kas ļaus paātrināt lidmašīnu apkalpošanu, pandēmijas dēļ par pusgadu ir aizkavējies, bet darbs pie tā turpinās un šā gada vidū plānots tā noslēgums.

"Lidosta "Rīga" nav pārslogoto lidostu sarakstā, kurām vienota kopīgu lēmumu pieņemšanas koncepcija būtu jāievieš obligāti, bet pie šāda lēmuma mēs nonācām straujās izaugsmes dēļ, jo nebija citu iespēju, kā palielināt efektivitāti, kā vien ieviešot šo koncepciju. Tā paredz, ka visi apkalpojošie dienesti un gaisa satiksmes institūcijas ir saslēgtas vienotā sistēmā, un informācija par katru ielidojošo un izlidojošo reisu visu laiku tiek atjaunināta. Tādēļ, ja, piemēram, izlidošana kaut kādu iemeslu dēļ kavējas, pasažieri atrodas lidostas terminālī, nevis nīkst lidmašīnā, kura savukārt stāv rindā pie skrejceļa ar strādājošiem dzinējiem," pauda CAA direktors.

Viņš atzīmēja, ka šāds risinājums būtu ērtāks gan pasažieriem, gan aviosabiedrībām, bet galvenais nodara mazāku kaitējumu apkārtējai videi, nekā tas ir lidmašīnai stāvot skrejceļa malā un dedzinot fosilo degvielu.

"Savlaicīga koordinācija notiek arī ielidojot, lai, kad lidmašīna nolaižas, tai jau ir vieta pie termināļa vai stāvvietā un nav jāgaida. Tas viss ir vērsts uz to, lai cilvēkiem būtu ērtāk, lai samazinātu izmaksas un galvenais mazāk kaitētu apkārtējai videi," skaidroja Gorodcovs.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Sporta centru fiksēto izdevumu segšanai valsts novirzīs astoņus miljonus eiro

Sporta centru fiksēto izdevumu segšanai valsts novirzīs astoņus miljonus eiro, ceturtdien vienojās vadības grupa uzņēmēju un nodarbināto atbalstam.

Ekonomika «GSP+» Uzbekistānai: ekonomiskie ieguvumi un nozīmīgu pārmaiņu atzīšana valstī

Šī gada 9. aprīlī Eiropas komisija nolēma iekļaut Uzbekistānu to valstu sarakstā, kuras var izmantot GSP+ preferenču sistēmu tirdzniecībā ar Eiropas savienību.

Ekonomika Saeima noraida grozījumus, kas ierobežotu azartspēļu organizēšanu Latvijā

Parlaments šodien lēma noraidīt grozījumus Azartspēļu un izložu likumā, kas būtiski ierobežotu azartspēļu organizēšanas vietu izplatību Latvijā.

Ekonomika Pērn Latvijas mazumtirdzniecībā ieviesti gandrīz 13 600 jaunu patēriņa produktu

Pērn Latvijas mazumtirdzniecības nozarē tika ieviesti gandrīz 13 600 jaunu patēriņa produktu, liecina tirgus pētījumu kompānijas "NielsenIQ" veiktais pētījums.

Lasiet arī

Pasaule Izraēla atceļ prasību par masku valkāšanu publiskās vietās ārpus telpām

Izraēlā no svētdienas cilvēkiem vairs nav jāvalkā sejas maskas publiskās vietās ārpus telpām, bet iekštelpās maskas arī turpmāk būs obligāta prasība. Taču eksperti pieļauj, ka arī šī prasība tuvāko mēnešu laikā var tikt atcelta.

Sabiedrība Arvien biežāk vecāki šķiroties nespēj vienoties par bērna aizgādību

Ievērojami ir pieaugusi nepieciešamība sagatavot bāriņtiesu atzinumus lietās, kad vecāki šķiršanās gadījumā nespēj vienoties par bērna saskarsmes un aizgādības tiesībām, apkopojot bāriņtiesu sniegto informāciju par darbu aizvadītajā gadā, secinājusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI).

COVID-19 Latvijā turpina augt Covid-19 saslimstības rādītājs

Aizvadītajā diennaktī Latvijā atklāti kopumā 337 Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par piecu sasirgušo nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija.