• Jadviga,
  • Laura
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Mediju atbalstam Covid-19 laikā no valsts budžeta piešķir 3,2 miljonus eiro

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 22:19, 26.02.2021 1

Plašsaziņas līdzekļu atbalstam Covid-19 laikā no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" Kultūras ministrijai (KM) piešķir 3,2 miljonus eiro, tostarp Mediju atbalsta fonda (MAF) darbībai, šodien lēma valdībā.



Plānots, ka daļa šo līdzekļu tiks novirzīti arī tam, lai sniegtu atbalstu saistībā ar abonēto drukāto mediju piegādes izmaksām, elektronisko plašsaziņas līdzekļu televīzijas un radio programmu apraides izmaksām, kā arī citu ar mediju pamatdarbību saistītu izmaksu segšanai par laikposmu no 2020.gada novembra līdz 2021.gada martam.

KM uzsvēra, ka valstī kopš pagājušā gada 6.novembra atkārtoti izsludināta ārkārtējā situācija un tiek pastiprināti dažāda veida ierobežojumi, kas kopumā kavē tautsaimniecības attīstību un ekonomikas atveseļošanas, kā rezultātā arī mediju uzņēmumu ieņēmumi ir samazinājušies. Tāpat KM norādīja, ka Covid-19 krīze ir atstājusi negatīvu ietekmi uz reklāmas tirgu, kas nodrošina lielu daļu mediju ieņēmumus, kā arī mediju uzņēmumu produktu mazumtirdzniecību.

Pēc KM paustā, lielākā sabiedrības daļa patērē komerciālos medijus, tādēļ ir būtiski, lai komerciālajos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos un drukātajos medijos ārkārtējās situācijas laikā ievērojami nesaruktu satura veidošanas apjomi un sabiedrībai būtu iespēja saņemt pilnvērtīgu informāciju. Tomēr "force majeure" apstākļi liek reklāmdevējiem ievērojami samazināt reklāmas kampaņas, radot ieņēmumu kritumu nozarē.

KM vērsa uzmanību uz to, ka, lai mazinātu krīzes ietekmi, valstī ir noteikti vairāki uzņēmējdarbības atbalsta mehānismi, kas ir pieejami visu nozaru uzņēmumiem, kas atbilst noteiktajiem atbalsta saņemšanas kritērijiem. KM ir konstatējusi, ka mediju uzņēmumu darbības specifikas rezultātā šiem komercdarbības veicējiem nav pieejami paredzētie atbalsta mehānismi.

Ņemot vērā minēto, KM atzīmēja, ka atbilstošs risinājums būtu paredzēt papildu finanšu līdzekļus MAF, lai īstenotu atbalsta programmas mediju uzņēmumiem. Tāpat vienlaikus ir nepieciešams maksimāli izmantot iespēju sniegt atbalstu, sedzot mediju izdevumus, jo šādā veidā tiek nodrošināta sniegā atbalsta proporcionalitāte.

Mediju organizācijām, kurām ir lielāki izdevumi, iespējams pretendēt uz lielāku atbalstu, ņemot vērā, ka mediju uzņēmumiem ar lielākiem drukāto mediju piegāžu apjomiem un plašākām apraides teritorijām ir lielākas šo izdevumu pozīcijas. KM ieskatā, šiem kritērijiem atbilst tikai izdevumi par pasta piegādēm un apraides izmaksām.

Tāpēc drukātajiem medijiem būtu nepieciešams segt ārkārtējās situācijas laika - 2020.gada novembra un decembra un 2021.gada janvāra, februāra un marta abonētās preses piegādes izmaksas 2020.gadā piešķirtā finansējuma līmenī, bet elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem segt 2020.gada novembra un decembra un 2021.gada janvāra, februāra un marta apraides izmaksas 2020.gadā piešķirtā finansējuma līmenī, kas sniegtu atbalstu 1,6 miljonu eiro apmērā.

Vienlaikus KM atzīmēja, ka ir nepieciešams sniegt atbalstu arī kapacitātes stiprināšanai, lai nodrošinātu satura veidošanas stabilitāti elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, drukātajos un digitālajās platformās strādājošajos medijos. Kapacitātes stiprināšanai atbalsts paredzēts, lai mediju uzņēmumi varētu segt, piemēram, tādas izmaksu pozīcijas kā darba algas, komunālie maksājumi, telekomunikāciju maksājumi, poligrāfijas izmaksas un citas izdevumus, kas veidojas, nodrošinot mediju uzņēmumu pamatdarbību.

Savukārt, lai palīdzētu mediju uzņēmumiem pārvarēt Covid-19 krīzes otro izplatīšanās vilni, nepieciešamas atkāroti sniegt atbalstu mediju uzņēmumiem pēc līdzīga mehānisma kā Covid-19 krīzes pirmā izplatīšanās viļņa laikā, tai skaitā, sedzot apraides un drukāto mediju piegāžu izmaksas un stiprinot mediju uzņēmumu kapacitāti, piešķirot finansējumu mediju uzņēmumu pamatdarbības izdevumu segšanai.

KM skaidroja, ka atkārtota atbalsta mehānisma mediju uzņēmumiem īstenošanai kopā nepieciešamais finansējums ir 3,2 miljoni eiro. Papildus tam nepieciešamas paredzēt atbalsta mehānisma administrēšanas izmaksas 8157 eiro apmērā. Paredzēts, ka mehānisma administrēšanu, pamatojoties uz savstarpēji noslēgtu līgumu, KM nodos Sabiedrības integrācijas fondam (SIF), lai īstenotu "rokas stiepiena attāluma" principu, tādējādi nodrošinot mediju neatkarību no finansējuma avota.

Atbalsta mērķis ir segt abonēto drukāto mediju piegādes izmaksas un elektronisko plašsaziņas līdzekļu televīzijas un radio programmu apraides izmaksas, kā arī citu ar mediju uzņēmuma pamatdarbību saistītu izmaksu segšanu par laika periodu no 2020.gada novembra līdz 2021.gada martam.

Atbalsts ir piešķirams Latvijā reģistrētai juridiskai personai, kas ir īpašnieks masu informācijas līdzekļiem, kas veido redakcionāli neatkarīgu žurnālistikas saturu, ievērojot likumā "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" noteikto. Tāpat juridiskajai personai ir jābūt reģistrētai Uzņēmumu reģistrā vismaz vienu gadu. Tas darbība nedrīkst radīt apdraudējumu valsts drošībai, sabiedriskajai kārtībai un sabiedrības veselībai. Tās masu informācijas līdzeklis nedrīkst sistemātiski izplatīt dezinformāciju.

Tāpat uz atbalstu var pretendēt juridiska persona, kas nav valsts vai pašvaldību iestāde un kas nav publisko personu kontrolē. Tai nevar būt pasludināta maksātnespēja, neatrodas likvidācijas procesā, nav apturēta saimnieciskā darbība. Juridiskās personas darbībā aizvadīto 12 mēnešu laikā nav konstatēti būtiski masu informācijas līdzekļu jomu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi vai būtiski mediju profesionālās ētikas pārkāpumi. Juridiskās personas, kuras īstenojot MAF projektus, nedrīkst būt pārkāpusi profesionālos žurnālistikas un ētikas standartus.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • Pirktspēja 26.02.2021 22:55
    :) Tā arī neko nesaņem? ALGAS PAAUGSTINĀJUMU!
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Sporta centru fiksēto izdevumu segšanai valsts novirzīs astoņus miljonus eiro

Sporta centru fiksēto izdevumu segšanai valsts novirzīs astoņus miljonus eiro, ceturtdien vienojās vadības grupa uzņēmēju un nodarbināto atbalstam.

Ekonomika «GSP+» Uzbekistānai: ekonomiskie ieguvumi un nozīmīgu pārmaiņu atzīšana valstī

Šī gada 9. aprīlī Eiropas komisija nolēma iekļaut Uzbekistānu to valstu sarakstā, kuras var izmantot GSP+ preferenču sistēmu tirdzniecībā ar Eiropas savienību.

Ekonomika Saeima noraida grozījumus, kas ierobežotu azartspēļu organizēšanu Latvijā

Parlaments šodien lēma noraidīt grozījumus Azartspēļu un izložu likumā, kas būtiski ierobežotu azartspēļu organizēšanas vietu izplatību Latvijā.

Ekonomika Pērn Latvijas mazumtirdzniecībā ieviesti gandrīz 13 600 jaunu patēriņa produktu

Pērn Latvijas mazumtirdzniecības nozarē tika ieviesti gandrīz 13 600 jaunu patēriņa produktu, liecina tirgus pētījumu kompānijas "NielsenIQ" veiktais pētījums.

Lasiet arī

Pasaule Izraēla atceļ prasību par masku valkāšanu publiskās vietās ārpus telpām

Izraēlā no svētdienas cilvēkiem vairs nav jāvalkā sejas maskas publiskās vietās ārpus telpām, bet iekštelpās maskas arī turpmāk būs obligāta prasība. Taču eksperti pieļauj, ka arī šī prasība tuvāko mēnešu laikā var tikt atcelta.

Sabiedrība Arvien biežāk vecāki šķiroties nespēj vienoties par bērna aizgādību

Ievērojami ir pieaugusi nepieciešamība sagatavot bāriņtiesu atzinumus lietās, kad vecāki šķiršanās gadījumā nespēj vienoties par bērna saskarsmes un aizgādības tiesībām, apkopojot bāriņtiesu sniegto informāciju par darbu aizvadītajā gadā, secinājusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI).

COVID-19 Latvijā turpina augt Covid-19 saslimstības rādītājs

Aizvadītajā diennaktī Latvijā atklāti kopumā 337 Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par piecu sasirgušo nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija.