• Ella,
  • Elmīra
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


EM komentējusi, vai Astravjecas AES elektroenerģija tiešām nonāk Latvijas tirgū

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 21:56, 22.02.2021

Baltkrievijas Astravjecas atomelektrostacijā (AES) saražotā elektroenerģija nenonāk Latvijas tirgū, apliecināja Ekonomikas ministrijā (EM).Ministrijā atsaucās uz publiskajā telpā izskanējušām bažām, ka Baltkrievijas elektrība tiek tirgota Baltijas valstīs, tostarp Latvijā. "EM apliecina, ka Baltkrievijas Astravjecas AES ražotā elektroenerģija netiek importēta un Latvijas patērētājiem tā netiek piegādāta," uzsvēra ministrijā.

2020.augustā, atbalstot nostāju par drošas elektroenerģijas ieguvi, kā arī ņemot vērā politiskās vides notikumus kaimiņvalstī, Latvijas valdība pieņēma lēmumu apturēt elektroenerģijas tirdzniecību ar Baltkrieviju.

Šim nolūkam trīs Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori - AS "Augstsprieguma tīkls", Lietuvas "Litgrid" un Igaunijas "Elering" izstrādāja jaunu tirdzniecības risinājumu ar Krieviju, lai nodrošinātu Baltkrievijā ražotās elektroenerģijas nenonākšanu Baltijas tirgū. EM piebilda, ka Latvijai nav elektroenerģijas starpsavienojuma ar Baltkrieviju - iepriekš šajā valstī ražotā elektroenerģija tika importēta caur Lietuvas un Baltkrievijas starpsavienojumu.

"Analizējot publiski pieejamos datus, redzams, ka pieņemtais un praksē ieviestais jaunais tirdzniecības risinājums ne tikai mazinājis elektroenerģijas plūsmas ar trešajām valstīm, bet arī novērsis situāciju, kad elektroenerģijas komercplūsmu ietvaros Baltijas valstīs varētu nonākt Baltkrievijā ražotā elektrība," skaidroja EM.

Ministrijā atzīmēja, ka laika periodā, kad elektroenerģijas tirdzniecība ar trešajām valstīm tika pārcelta uz Latvijas un Krievijas starpsavienojumu, tas ir, no 2020.gada novembra līdz šim brīdim, elektroenerģijas tirdzniecība ar trešajām valstīm ir samazinājusies par 50%, salīdzinot ar līdzīgu periodu gadu iepriekš. Savukārt, salīdzinot elektroenerģijas importa apmēru 2020.gadā ar gadu iepriekš, tirdzniecības apmērs ar trešajām valstīm samazinājies par 61%.

"Elektroenerģijas plūsmas un to apmērus var ietekmēt tādi apstākļi, kuriem pamatā ir elektroenerģijas pieprasījums un spēja šo pieprasījumu apmierināt, ņemot vērā pieejamos elektroenerģijas piegādes avotus brīva elektroenerģijas tirgus ietvarā. Elektroenerģijas fiziskās un komerciālās plūsmas Baltijas valstu reģionā ietekmē reģionā ģenerētās jaudas pieejamība, klimatiskie apstākļi, kuru iespaidā ir novērojama elektroenerģijas patēriņa mainība, starpsavienojumu jaudu caurlaidība, kā arī kopējā Baltijas valstu energobilance, kas uzrāda elektroenerģijas deficītu," skaidroja ministrijā.

EM piebilda, ka fizisko elektroenerģijas plūsmu pieaugums nenozīmē, ka Baltijas valstu elektroenerģijas tirgū ieplūst Baltkrievijā ražotā elektrība. "Šeit būtiski nošķirt elektroenerģijas komercplūsmas no fiziskajām plūsmām. Līdz ar to šobrīd pastāv bažas, ka publiskajā telpā tiek salīdzināti pēc būtības nesalīdzināmi dati un uz to pamata tiek izdarīti nekorekti secinājumi. Fiziskās elektroenerģijas plūsmas plūst atbilstoši fizikas likumiem un turpinās ieplūst Baltijas valstīs, kamēr tās būs daļa no tā dēvētā BRELL loka. Turpretī komercplūsmas ir iespējams izsekot atbilstoši komercdarījumiem elektroenerģijas biržā," norādīja EM.

Šobrīd Latvija turpina elektroenerģijas tirdzniecību ar Krieviju atbilstoši jaunajai tirdzniecības metodikai, kā arī komunicē ar Baltijas valstu pārstāvjiem par potenciālajiem sistēmas uzlabojumiem, cerot iespējas drīzāk sagaidīt jaunās tirdzniecības metodikas priekšlikumus no Lietuvas kolēģiem, piebilda ministrijā.

LETA jau vēstīja, ka 2020.gadā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprināja metodiku, kas nepieļauj Astravjecas AES saražotās elektrības nonākšanu Latvijā. Metodoloģijas galvenais pamatprincips paredz, ka, piemēram, Krievijai, kurai ir starpsavienojums ar Baltkrieviju, jāsniedz apliecinājums, ka Latvijai no Krievijas piegādātā elektrība nav saražota Baltkrievijā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Kariņš: Pandēmijas izraisītā krīze ir iespēja pārveidot mūsu ekonomiku

Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze jāizmanto tautsaimniecības gudrai reindustrializācijai, šonedēļ Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupas sēdē atzīmēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Ekonomika VIDEO. Vēlme kaut ko kontrolēt ir absurda - neracionāli aizliegumi nestrādā!

“Cilvēki vienmēr ir centušies aizliegumus apiet. Un arī patlaban esošajā situāciju varot novērot, ka neracionāli aizliegumi ar kaut kādiem pirmās nepieciešamības preču sarakstiem nestrādā. Vēlme kaut ko kontrolēt ir absurda," uzskata mobilo sakaru kompānijas LMT prezidents Juris Binde.

Ekonomika Attālinātā darbā radušos izdevumus jākompensē darba devējam, pauž arodbiedrības

Izdevumi, kas radušies, lai darbinieki varētu strādāt attālināti, būtu jānodrošina darba devējam, nevis darba ņēmējam, uzsver Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītājs Egils Baldzēns.

Ekonomika FOTO. KuKuu... Paskaties, kāda ceptuve pandēmijas laikā durvis vērusi Engurē!

Pandēmijas laikā Engurē, Jūras ielā durvis vērusi ceptuve "KuKuu", vēsta izdevums "Dienas bizness". Decembrī ģimenes lokā ceptuvē sākta piparkūkas mīklas ražošana, janvārī izveidota tirdzniecības vieta ar plašāku produktu klāstu un darbā pieņemti jauni darbinieki.

Lasiet arī

Pasaule Izraēlā durvis ver restorāni, bet nepotētie drīkstēs sēdēt tikai āra terasēs

Izraēlā svētdien atkal atvērti restorāni un kafejnīcas un skolās daļēji atsākušās mācības klātienē.

Sabiedrība Vienreizējais 500 eiro atbalsts par bērnu: 7 svarīgi jautājumi un atbildes

Saeimā pieņemtie Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā paredz sniegt vienreizēju atbalstu 500 eiro apmērā ģimenēm par katru bērnu. Cilvēkiem, kuru ģimenēs aug bērni, rodas daudz jautājumu par šo atbalstu. Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākos un piedāvā atbildes.

Sabiedrība VIDEO. BMW Rīgā ietriecas mājas sienā; šoferis no notikuma vietas aizbēg

Kāds “BMW” šoferis Bodlerājā nesavaldīja savu automašīnu un izbrauca cauri daudzdzīvokļu mājas sētai, ietriecoties ēkas sienā. Šoferis notikuma vietu pameta, vēsta TV3 raidījums “Degpunktā”.