• Alise,
  • Auce
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


VK norāda: Altum programmās valsts atbalsts uzņēmumiem sniegts arī nepamatoti

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 13:39, 17.01.2021

Valsts kontrole norāda uz nepamatota atbalsta sniegšanas riskiem AS "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") administrētajās programmās Covid-19 krīzē cietušiem uzņēmumiem.


Avots: LETA

Valsts kontrole publiskojusi revīzijas starpziņojumu par Ekonomikas ministrijai (EM) piešķirtajiem līdzekļiem ieskaitīšanai "Altum" rezerves kapitālā saimnieciskās darbības veicēju atbalstam Covid-19 krīzes seku mazināšanai.

Atbalsta programmās viens no nosacījumiem paredz, ka garantiju un aizdevumu nevar piešķirt uzņēmumiem, kuri 2019.gada 31.decembrī jau bija nonākuši grūtībās. Kā viena no grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmēm ir - uzkrāto zaudējumu dēļ ir zudusi vairāk nekā puse no kapitālsabiedrības parakstītā kapitāla. Vienlaikus Latvijas institūcijām uzraudzības un ziņošanas ietvaros jāgūst informācija, kas pierāda, ka atbalsta saņēmēji nebija nonākuši grūtībās 2019.gada 31.decembrī.

Tomēr revīzijā konstatēti astoņi gadījumi, kad saimnieciskās darbības veicējiem aizdevums piešķirts kopumā 604 060 eiro apmērā, pamatojoties uz operatīvajiem finanšu datiem par situāciju 2019.gada 31.decembrī, kuri nenorādīja uz iepriekš minētās grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmes iestāšanos, bet pēc valsts aizdevuma piešķiršanas gala finanšu dati par situāciju 2019.gada 31.decembrī norāda, ka uzņēmumiem šī pazīme bija iestājusies.

Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka šādos gadījumos uzņēmumam ir pienākums atmaksāt "Altum" visu projekta ietvaros saņemto nelikumīgo valsts atbalstu kopā ar procentiem no dienas, kad valsts atbalsts tika izmaksāts atbalsta saņēmējam līdz tā atgūšanas dienai.

Revīzijas laikā uz jautājumu par izmaksātā aizdevuma likumību un iespējamo atmaksu EM sniegusi skaidrojumu, ka atbalsta sniedzējam nav pienākums veikt piešķirtā atbalsta piešķiršanas nosacījumu pārvērtēšanu tikai tādēļ, lai gūtu pārliecību par operatīvo datu atbilstību gada pārskata datiem. EM ieskatā, ja atbalsta piešķiršanas brīdī atbalsta sniedzējam nav bijušas šaubas par pamatojumu atbalsta piešķiršanai un sniegtās informācijas korektumu, tad operatīvā pārskata dati ir objektīvs pamats lēmuma pieņemšanai par atbalsta piešķiršanu.

Vienlaikus kā iemeslus operatīvo un gala finanšu datu par situāciju 2019.gada 31.decembrī atšķirībai uzņēmumi ir norādījuši, ka neuzmanības kļūdas dēļ veikts dubults grāmatojums un operatīvie finanšu dati gatavoti steigā pirms grāmatvedības kontu gada inventarizācijas veikšanas.

Lai arī EM minētajā situācija nesaskata riskus, Valsts kontroles ieskatā, ministrijai, nepieciešamības gadījumā konsultējoties ar Eiropas Komisiju, būtu nepieciešams veikt izvērtējumu par gadījumiem, kad aizdevums saimnieciskās darbības veicējam tika piešķirts, pamatojoties uz operatīvajiem finanšu datiem, kuri nenorādīja uz grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmes iestāšanos, bet pēc aizdevuma piešķiršanas gala finanšu dati norāda, ka uzņēmumam šī pazīme bija iestājusies. Valsts kontrole rosina pārbaudīt šo prasību atbilstību Eiropas Komisijas regulējumam.

"Altum" ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos un citi), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

"Altum" 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs - Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs - Zemkopības ministrija. "Altum" obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Citadele ieviesīs komisijas maksu par maksājumiem starp kontiem bankā

Banka "Citadele" no 1.maija ieviesīs komisijas maksu 0,1 eiro apmērā par maksājumiem starp kontiem bankā.

Ekonomika Banka Luminor nākusi klajā ar svarīgu brīdinājumu saviem klientiem

Pēdējo dienu laikā "Luminor" banka ir saņēmusi informāciju par vairākiem gadījumiem, kad, uzdodoties par bankas darbiniekiem, krāpnieki zvana bankas klientiem, mēģinot izkrāpt internetbankas pieejas vai privātos datus, pavēstīja "Luminor" sabiedrisko attiecību vadītāja Inese Kronberga.

Ekonomika airBaltic izmēģinās pārrobežu ceļošanai paredzēto risinājumu IATA Travel Pass

Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" paudusi atbalstu Starptautiskās Gaisa satiksmes asociācijas (IATA) pārrobežu ceļošanai paredzētā risinājuma "Travel Pass" ieviešanai un plāno to izmēģināt savā darbībā, informēja "airBaltic".

Ekonomika No 1.jūlija mikrouzņēmējiem plāno vienkāršotu nodokļa nomaksas risinājumu

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien konceptuāli pirmajam lasījumam atbalstīja grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz, ka mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāji varēs izmantot vienkāršotu nodokļa nomaksas risinājumu - saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu.

Lasiet arī

Sabiedrība Valdība tērēs 118 521 eiro, lai sabiedrībai skaidrotu, ka jāiepērkas citādi

Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu aģentūrai SIA "McCann Rīga" no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 118 521 eiro informēšanas kampaņas īstenošanai, lai mainītu iedzīvotāju uzskatus par iepirkšanos.

COVID-19 Covid-19 jaunais paveids - ar ko tas īsti atšķiras? Skaidro infektologi (+VIDEO)

Tiek vēstīts, ka pēdējo nedēļu laikā Latvijā izplatoties jauns Covid-19 paveids. Ar ko tad tas īsti atšķiras no mums jau zināmā vīrusa?

Sports Porziņģis pēc lieliski aizvadītās spēles izteicies par savu un komandas sniegumu

Latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis cer, ka viņa pārstāvētā Dalasas "Mavericks" komanda turpinās demonstrēt labu sniegumu arī pēc Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) Visu zvaigžņu spēles pārtraukuma.