• Evija,
  • Jogita,
  • Raita
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pirmie Baltkrievijas uzņēmumi lemj pilnīgi vai daļēji pārcelties uz Latviju

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 22:34, 22.10.2020 1

Pēc sarunām starp Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un Baltkrievijas tehnoloģiju uzņēmumiem, vairāki kaimiņvalsts uzņēmēji ir pieņēmuši lēmumu par pilnīgu vai daļēju pārcelšanos uz Latviju, bet sarunas turpinās ar vēl aptuveni 50 uzņēmumiem, informēja LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā.


Avots: LETA

Augusta beigās LIAA sāka regulāru komunikāciju ar Baltkrievijas tehnoloģiju uzņēmumiem, kuri nestabilās politiskās situācijas dēļ apsvēra iespēju pārcelt savu uzņēmējdarbību uz citām valstīm. Starp uzņēmumiem, ar kuriem vēl turpinās sarunas, ir arī vairāki tādi, kuri jau līdz šim sevi skaļi apliecinājuši tehnoloģiju pasaulē.

No tiem 17 Baltkrievijas uzņēmumiem, kuri pieņēmuši lēmumu par labu Latvijai, katrs projekts ir savā attīstības stadijā. Patlaban savu darbību Latvijā sākuši vismaz trīs uzņēmumi. Šie uzņēmumi ir atvēruši bankas kontus, atraduši piemērotas telpas un nokārtojuši nepieciešamās formalitātes saistībā ar darbinieku pārcelšanos. Daļa no uzņēmumiem, kuri pieņēmuši lēmumu pārcelties, ir attīstības stadijā. Tiks veidoti jauni biznesa atzari vai attīstītas jaunas biznesa idejas, daļu potenciālo darbinieku uzrunājot jau Latvijā.

Pēc 17 uzņēmumu deklarētajiem plāniem, tuvāko mēnešu laikā Latvijā tiks izveidotas vairāk nekā 1000 jaunas darbavietas. Vismaz puse no šiem uzņēmumiem līdz šim strādāja Minskas augsto tehnoloģiju parkā.

Savukārt starp tiem Baltkrievijas uzņēmumiem, kuri sākuši darbību Latvijā vai sāks to tuvākajā laikā, ir aviācijas nozarē strādājošs jaunuzņēmums, kas izstrādā tehnoloģijas bezpilota lidaparātiem. Lielākā daļa šī uzņēmuma vadības un inženieru ir pārcēlušies uz Latviju. Šis uzņēmums ir piesaistījis vairākus miljonus eiro investīciju no starptautiskajiem riska kapitāla fondiem, bet tuvākā gada laikā plāno paplašināties līdz aptuveni 100 darbiniekiem.

Uz Latviju pārcēlies arī Baltkrievijas uzņēmums ar savu pārstāvniecību ASV, kurš izstrādā elektrouzlādes staciju tīklu elektroautomašīnām. Savas darbības pārcelšanu uz Latviju apstiprinājis arī medicīnisko tehnoloģiju izstrādes uzņēmums, kuram ir pārstāvniecības daudzās pasaules valstīs.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) stāstīja, ka pirmo reizi tika izveidota īpaša komanda, kura ātri reaģēja uz situāciju Baltkrievijā, un, mērķtiecīgi sadarbojoties, ir ieinteresējusi aptuveni 70 Baltkrievijas tehnoloģiju uzņēmumus nopietni apsvērt savas darbības pārcelšanu uz Latviju.

"17 uzņēmumi jau šādu lēmumu ir pieņēmuši. Baltkrievijai ir ļoti attīstīts informāciju tehnoloģiju (IT) sektors, zināšanu ietilpīgās nozares un cilvēkkapitāls, kas sakrīt arī ar Latvijas prioritātēm. Turklāt šādi uzņēmumi, kas ražo preces un pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību, paplašinās mūsu eksporta tirgu ģeogrāfiju, kā arī nodrošinās vismaz 1000 jaunas darba vietas," uzsvēra ministrs.

LIAA direktors Kaspars Rožkalns pauda, ka, uzrunājot Baltkrievijas uzņēmumus, LIAA mērķis bija piesaistīt vidējo un augsto tehnoloģiju uzņēmumus, kuri nākotnē spētu dot būtisku pienesumu Latvijas ekonomikai un visai tehnoloģiju nozarei.

Daļa Baltkrievijas uzņēmumu, kuri izskatīja iespēju pārcelties uz Latviju vai citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kā arī izvēlējušies Ukrainu vai Krieviju, proti, valstis, kurās jau līdz šim strādāja šo uzņēmumu meitas vai mātes kompānijas. Arī izmaksu ziņā Ukraina un Krievija Baltkrievijas uzņēmumiem ir lētāka alternatīva nekā jebkura ES dalībvalsts. Savukārt daļa uzņēmumu vēl nogaida un cer, ka situācija Baltkrievijā normalizēsies. Nav izslēgts, ka interese no Baltkrievijas uzņēmumu puses pēc kāda laika var atjaunoties, norāda LIAA vadītājs.

LIAA secina, ka sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, Saeimas IT un inovatīvas uzņēmējdarbības apakškomisiju, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Robežsardzi, Ārlietu ministriju, Valsts drošības dienestu un Finanšu nozares asociāciju salīdzinoši īsā laika periodā ir izdevies izveidot sadarbības modeli, kā efektīvi nodrošināt uzņēmumu pārcelšanās procesu.

Arī Baltkrievijas uzņēmumu pārstāvji, kuri izvērtējuši vairāku valstu variantus, norādījuši, ka Latvija piedāvājusi ātru un kvalitatīvu klientu servisu, kurš īpaši piemērots tehnoloģiju jomā strādājošajiem uzņēmumiem un jaunuzņēmumiem. Šīs iestrādes plānots izmantot arī turpmāk, realizējot citus investīciju projektus.

LIAA turpinās darbu ar jau esošajiem klientiem no Baltkrievijas kā arī, konsultējoties ar nozaru asociācijām, proaktīvi uzrunās tos tehnoloģiju jomā strādājošos uzņēmumus, kuri gala lēmumu vēl nav pieņēmuši.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

  • Veiksmesstāsts 24.10.2020 18:06
    Un drīz mums Baltkrievi pagādās savu "Nokia"
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Saeima pieņēmusi nākamā gada budžetu - 10,758 miljardus eiro. Ko tas paredz?

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma 2021.gada budžetu, paredzot kopējos izdevumus 10,758 miljardu eiro apmērā, bet ieņēmumus 9,579 miljonu eiro apmērā.

Ekonomika Pasākumu rīkotājiem plāno atmaksāt 80% no biļešu pircējiem atmaksātās naudas

Pasākumu rīkotājiem valsts varētu kompensēt 80% no biļešu pircējiem atmaksātajiem līdzekļiem par ārkārtējās situācijas laikā no 9.novembra atceltajiem pasākumiem, tomēr šīs kompensācijas varētu izmaksāt vien nākamgad, paredz Kultūras ministrijas (KM) sagatavotais informatīvais ziņojums, ko šodien ārkārtas sēdē konceptuāli atbalstīja valdība.

Ekonomika Iepirkšanās mainās - Maxima piedāvā pašam skenēt preces ar telefonu (+FOTO)

Mazumtirdzniecības tīkls "Maxima Latvija" sācis piedāvāt pakalpojumu "Scan&go" jeb "Skenē pats", informēja "Maxima Latvija" pārstāvji.

Ekonomika Vidējā alga 3.ceturksnī Latvijā sasniegusi 1147 eiro - pieaugums par 5,9%

Latvijā šogad trešajā ceturksnī vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa par pilnas slodzes darbu bija 1147 eiro, kas ir par 5,9% jeb 64 eiro vairāk nekā 2019.gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lasiet arī

Sabiedrība Mediķu arodbiedrībai pārmet epidemioloģiskās drošības neievērošanu kongresā

Covid-19 nevar būt par ieganstu Satversmē garantēto pamatbrīvību nepamatotai un patvaļīgai apspiešanai, pauž Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA).

Pasaule Austrijā 24.decembrī - uz gadumiju - tiks atvērtas slēpošanas trases. Bet...

Austrijas valdība trešdien pavēstīja, ka viesnīcas un restorāni būs slēgti līdz 6.janvārim, un tas nozīmē, ka ārvalstu tūristi nevarēs apmeklēt valsti gadu mijas brīvdienu laikā.

Ekonomika VID uz ārkārtējās situācijas laiku pārtrauc klientu apkalpošanu klātienē

Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju Covid-19 pandēmijas dēļ, Valsts ieņēmumu dienests (VID) no ceturtdienas, 3.decembra, visā Latvijā pārtrauks klientu apkalpošanu klātienē, informēja VID.