• Andrejs,
  • Andrievs,
  • Andris
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Banku sektora peļņa pirmajā pusgadā saruka par 70%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 16:46, 21.09.2020

Latvijā banku sektora peļņa šogad pirmajā pusgadā samazinājusies 3,3 reizes salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 40,3 miljoni eiro, aģentūrai LETA pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).


Avots: LETA

Vienlaikus banku kapitāla atdeves rādītājs (ROE) samazinājās no 9,5% 2019.gadā līdz 3,2%.

FKTK skaidroja, ka peļņu būtiski samazināja pirmajā pusgadā izveidotie uzkrājumi, izvērtējot Covid-19 pandēmijas potenciāli negatīvo ietekmi uz ekonomikas attīstības perspektīvām, kā arī prognozējamo kredītu kvalitātes pasliktināšanos gada turpmākajos ceturkšņos.

Tāpat FKTK minēja, lai gan Latvijas banku sektors kopumā rāda noturību pret Covid-19 izraisīto šoku ekonomikā, Covid-19 negatīvā ietekme, pateicoties valsts atbalsta pasākumiem, pilnībā vēl nav novērojama, un nenoteiktība saglabājas augsta, tāpēc nevar izslēgt kredītportfeļa kvalitātes pasliktināšanos nākotnē.

2020.gada otrā ceturkšņa beigās moratorijs bija piemērots 11 554 kredītiem par kopējo summu 1,168 miljardi eiro, kas veido 8,9% no kopējā kredītiestāžu kredītportfeļa. No visiem moratorijā esošiem kredītiem 67% bija juridisko personu kredīti (pēc kredītu apmēra) un 33% fizisko personu kredīti.

Vienlaikus 33 kredīti līdz 2020.gada jūnija beigām bija saņēmuši "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" garantiju saistībā ar Covid-19 krīzes atbalstu uzņēmumiem. To kopējais apmērs bija 43 miljoni eiro.

Pamatdarbības ienākumi pirmajā pusgadā, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, Latvijas bankās samazinājās par 11%. To galvenokārt ietekmēja aktīvu cenu korekcijas finanšu tirgos, kā arī biznesa apmēru sarukums Covid-19 radītās nenoteiktības ietekmē. Tādējādi būtiski samazinājās banku gūtā peļņa no finanšu instrumentu darījumiem un valūtas kursa svārstībām - par 30 miljoniem jeb 88%, norādīja FKTK.

Iekšzemes kredītportfelis otrajā ceturksnī samazinājās par 0,5%, kur līdzīgi izsniegto kredītu apmēra samazinājuma tempi bija vērojami gan iekšzemes mājsaimniecībām (par 0,3%), gan iekšzemes nefinanšu sabiedrībām (par 0,4%). Šogad jūnija beigās banku sektora kopējais kredītportfeļa apmērs bija 13,3 miljardi eiro.

"Kreditēšanas attīstību otrajā ceturksnī kopumā raksturoja būtiskas atšķirības starp tirgus dalībniekiem - ja atsevišķās kredītiestādēs iekšzemes klientiem izsniegtais kredītu apmērs būtiski nemainījās vai pat pieauga, tad daļā banku bija vērojams salīdzinoši straujš iekšzemes klientiem izsniegto kredītu apmēra samazinājums," klāstīja FKTK.

Tāpat komisijā norādīja, ka 2020.gada pirmajā ceturksnī vairākas bankas, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas un FKTK aicinājumam atturēties no dividenžu izmaksas ar mērķi stiprināt kapitālu un turpināt kreditēšanu, lēma par iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas iekļaušanu kapitālā, tādējādi būtiski uzlabojot kapitāla rādītājus un stiprinot zaudējumu absorbēšanas spēju. Attiecīgi gada pirmajā ceturksnī banku sektora vidējais kopējais kapitāla rādītājs palielinājās no 23,4% līdz 25%, bet otrajā ceturksnī kapitāla rādītāji kopumā nedaudz samazinājās, vienlaikus saglabājoties augstā līmenī - kopējais kapitāla rādītājs samazinājās no 25% līdz 24,5%.

Savukārt nebanku klientu noguldījumu apmērs saglabājas stabils - 2020.gada otrajā ceturksnī kopējais noguldījumu apmērs pieauga par 335,6 miljoniem eiro jeb 1,9%.

Līdz ar augošo nenoteiktību par ekonomiskās attīstības perspektīvām un no tā izrietošu piesardzību iekšzemes mājsaimniecību noguldījumi turpināja pieaugt - par 276,5 miljoniem eiro jeb 3,6%, savukārt iekšzemes nefinanšu sabiedrību un centrālo valdību noguldījumi saruka attiecīgi par 163 miljoniem eiro jeb 3,3% un 56,7 miljoniem eiro jeb 10,6%.

Šogad jūnija beigās banku sektora kopējais noguldījumu apmērs veidoja 17,8 miljardus eiro.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvija sola līdz 2026.gadam pabeigt "Rail Baltic" līniju no Rīgas līdz Lietuvai

Latvija ir apņēmusies līdz 2026.gadam pabeigt dzelzceļa projekta "Rail Baltica" pamatlīniju no Rīgas līdz Lietuvai, šodien "Rail Baltica" Industrijas dienā teica satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP)

Ekonomika LMT prezidents Binde: 5G sakaru tīkla izbūve nav pats sarežģītākais uzdevums

5G sakaru tīkla izbūve nav pats sarežģītākais uzdevums, un grūtāk ir pārliecināt industrijas par piektās paaudzes tīkla izmantošanas iespējām, otrdien Rīgā notiekošajā Eiropas 5G ekosistēmas forumā "5G Techritory" pauda mobilo sakaru operatora SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) prezidents Juris Binde.

Ekonomika 70% pircēju ir atteikušies no pirkuma, jo nebija skaidras naudas

Visbiežāk pircējus zaudējuši pārdevēji brīvdabas tirdzniecības vietās, un kopumā iespēja samaksāt par pirkumu tikai skaidrā naudā 70% iedzīvotāju likusi atteikties no iecerētā pirkuma, turklāt ceturtā daļa jeb 26% iedzīvotāju atzīst, ka šādā situācijā nonāk bieži vai regulāri, liecina bankas Citadele Baltijas iedzīvotāju aptauja, turklāt Latvijā biežāk nekā pārējās Baltijas valstīs pircēji norāda, ka atteikušies no iecerētā pirkuma.

Ekonomika Ziemā 160 sievietēm būs iespēja bez maksas apgūt IT. Kā pieteikties?

Lai 160 sievietēm palīdzētu apgūt pamatzināšanas, kas nepieciešamas turpmākām mācībām informācijas tehnoloģiju (IT) jomā un darba gaitu uzsākšanai, nevalstiskā organizācija "Riga TechGirls" kopā ar IT kompāniju "Accenture" atklājusi programmas "She Goes Tech" ziemas mācību sezonu, pavēstīja "Riga TechGirls" vadītāja Anna Andersone.

Lasiet arī

Ekonomika "Luminor" brīdina savus klientus

"Luminor Bank" brīdina par kārtējām krāpnieku aktivitātēm.

Ekonomika Nākamnedēļ apspriedīs ideju par "trekno gadu" bezcerīgo parādu dzēšanu

Nākamnedēļ Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks plāno tikties ar iesaistītajām finanšu institūcijām, lai detalizēti apspriestu ideju par tā dēvēto "trekno gadu" bezcerīgo parādu dzēšanu, aģentūra LETA noskaidroja Latvijas Bankā.

Ekonomika Latvijas bankas gatavas diskutēt par ierosinājumu norakstīt pirmskrīzes parādus

Lielākās bankas gatavas diskutēt par Latvijas Bankas prezidenta Mārtiņa Kazāka ierosinājumu norakstīt pirmskrīzes parādus, taču norāda, ka nepieciešama arī kredītņemēju gatavība dialogam un vismaz daļēja parādsaistību segšana, aģentūrai LETA norādīja vairāku aptaujāto banku pārstāvji.