• Lāsma,
  • Zanda,
  • Zandis
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Eiropā to plāno. Vai arī Latvijā strādāsim tikai 4 dienas nedēļā?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
lsm.lv 11:04, 15.09.2020
Vairākās Eiropas valstīs šobrīd diskutē par darba dienu skaita samazināšanu. Konkrētāk – par iespēju strādāt nevis piecas, bet četras darba dienas nedēļā. Piemēram, Vācijā līdz 2030. gadam autobūvē nodarbināto skaits varētu samazināties pat uz pusi, tāpēc saīsināta darba nedēļa ļautu saglabāt darba vietas un samazināt bezdarba līmeni. Vai šāds risinājums būtu aktuāls arī Latvijā, vaicā Latvijas Radio.

Avots: LETA

Latvijas Universitātes (LU) profesore Baiba Šavriņa stāsta, ka ideja par saīsinātu darba nedēļu nav jauna – par to diskutēja jau pagājušā gadsimta 30. gados, Lielās depresijas laikā, kad bija daudz bezdarbnieku.

"Tolaik slavenais angļu ekonomists Džons Meinards Keinss rakstīja, ka nākotnē amerikāņi nestrādās vairāk par 15 stundām nedēļā. Un tas būs saistīts ar tehnisko progresu, jo mašīnas var paveikt daudz no tā, ko cilvēks dara šobrīd. Tagad "Microsoft" Japānā ieviesis četru darba dienu nedēļu un konstatēja, ka tik tiešām darba ražīgums ir audzis par 40%.

Bet ir jāsaprot, ka runa ir par Japānu, kur, protams, darbaspēks tiek izmantots maksimāli, un tad tā produktivitāte tiešām arī aug," skaidroja LU profesore.

Saīsināta darba nedēļa ļauj vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni, cilvēki ir laimīgāki un samazinās izdegšanas sindroms. Šavriņa stāstīja, ka Jaunzēlandē, kur ekonomikā ļoti svarīga ir tūrisma nozare, šogad saīsināta darba nedēļa, lai cilvēki vairāk ceļotu pa savu valsti. Saīsināta darba nedēļa ļauj ietaupīt elektroenerģiju, tomēr galvenais ieguvums ir iespēja samazināt bezdarba līmeni.

"Francijā 1996. gadā pieņēma likumu, kas noteica, ka esošajiem darbiniekiem darba laiku saīsina, lai varētu darbā pieņemt bezdarbniekus. Īpašs akcents bija uz ilgstošajiem bezdarbniekiem.

Šis eksperiments ilga divus gadus un pārauga protesta kustībā. Īpaši jaunieši demolēja, dedzināja autobusus un sita logus," teica Šavriņa.

Ekonomikas ministrijas (EM) Analītikas nodaļas vadītājs Jānis Salmiņš vērtēja – Vācija, Somija un Francija diskutē par īsāku darba nedēļu, jo tur strādā produktīvāk un stundā nopelna daudz vairāk nekā Latvijā.

"Piemēram, Vācijā strādā 35 stundas nedēļā, vidēji stundā pelna 30 eiro. Tas nozīmē, ka viņu ienākumi nedēļā pārsniedz 1000 eiro. Mēs strādājam 40 stundas, un vidējais ienākums ir 10 eiro stundā, kas attiecīgi nedēļā ir 400 eiro. Attīstītajās ekonomikās cilvēki pat ar mazāku stundu skaitu nopelna pietiekami daudz naudas iztikai.

Domāju, ja Latvijā ieviestu šādu regulējumu, daudzi turpinātu strādāt virsstundas un tā palielinātu savus ienākumus," sprieda EM pārstāvis.

LU profesore Baiba Šavriņa uzsver, ka ir darba vietas, piemēram, slimnīcas un lidostas, kur darbs notiek septiņas dienas nedēļā 24 stundas diennaktī un nekad nevarēs ieviest četru dienu darba nedēļu. Strādājot mazāk, samazināsies arī ienākumi.

"Vidēji samazinājums būs 10%. Ir dažādas tradīcijas un mentalitātes. Ir liels iedzīvotāju slānis, kas nemaz nealkst strādāt un daudz labprātāk dzīvo uz sociālās nodrošināšanas pabalstiem. Uzņēmumiem ir grūti pieņemt jaunus cilvēkus darbā, tie vēl ir jāapmāca, līdz ar to ekonomiskais efekts jau ir ļoti apšaubāms. Tātad ir gan administratīvās, gan finanšu grūtības.

Daudz izdevīgāk ir paturēt darbā pieredzējušu darbinieku, un arī paaudžu nomaiņa ne visur notiek veiksmīgi," klāstīja LU profesore.

EM Analītikas nodaļas vadītājs vērtēja, ka par saīsināto darba nedēļu tiek runāts arī Covid-19 pandēmijas dēļ.

Ja Latvijā vairāk ražos produktus ar augstāku pievienoto vērtību, tad varēs strādāt mazāk, bet nopelnīt vairāk.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Cīņai pret naudas atmazgāšanu pieņems darbā desmitiem darbinieku

Tiesībsargājošās iestādes tuvākajos gados plāno pieņemt darbā desmitiem darbinieku, lai nodrošinātu sekmīgāku Latvijas cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Ekonomika Latvijas Banka samazinājusi IKP krituma prognozi šim gadam

Latvijas Banka samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) krituma prognozi šim gadam līdz 4,7% pretstatā jūnijā prognozētajam kritumam 7,5% apmērā, otrdien pavēstīja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Ekonomika Levits: "No bankām nav jābaidās"

Banku sektors ir cieši saistīts ar valsts drošību un tās tēlu, šodienas konferencē "Kredītiestāžu darbības un uzraudzības juridiskie aspekti" savā uzrunā sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Ekonomika Olainfarm vadība turpina ignorēt akcionāru tiesības

Pagājušajā nedēļā notikušajās a/s Olainfarm akcionāru kārtējā un ārkārtas pilnsapulcēs attiecībā uz izmaiņām uzņēmuma vadībā negaidīti pavērsieni nenotika. Jau kārtējās sapulces sākumā uzvirmojušās domstarpības starp mazākuma akcionāriem un būtībā vairākuma akcionāru uzticību nebaudošo padomi un valdi lika noprast, ka sapulce nenotiks mierīgā gaisotnē, rakstā Diena.

Lasiet arī

Sabiedrība Dombrovskim arī otrs Covid-19 tests negatīvs; EP parlamentā uzstāsies klātienē

Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas izpildvietniekam Valdim Dombrovskim (JV) arī otrais tests uz Covid-19 ir bijis negatīvs, tāpēc viņš klātienē piedalīsies rīt gaidāmajā uzklausīšanā Eiropas Parlamentā (EP), viņam kandidējot uz tirdzniecības komisāra amatu, aģentūru LETA informēja Dombrovska padomniece Maija Celmiņa.

Sports Ostapenko pārspēj izcilo Čehijas tenisisti Plīškovu un Francijā sasniedz 3.kārtu

Latvijas sieviešu tenisa pirmā rakete Aļona Ostapenko ceturtdien Francijas atklātā čempionāta otrajā kārtā ar 6-4, 6-2 pārspēja slaveno Čehijas tenisisti Karolīnu Plīškovu.

Sabiedrība Braucot uz un no Daugavpils, aicina lietot sejas aizsegus

Autotransporta direkcija saistībā ar aktuālo epidemioloģisko situāciju aicina pasažierus, kuri ar sabiedrisko transportu dodas uz vai no Daugavpils, lietot deguna un mutes aizsegus, aģentūrai LETA norādīja direkcijas pārstāve Zane Plone.