• Centis,
  • Gotfrīds,
  • Vents
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


"Latvijas dzelzceļa" apgrozījums pirmajā pusgadā samazinājies par 33,8%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 09:37, 02.09.2020

VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) apgrozījums šogad pirmajā pusgadā bija 64,663 miljoni eiro, kas ir par 33,8% mazāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas peļņa samazinājusies piecas reizes - līdz 858 912 eiro, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.


Avots: LETA

Finanšu pārskata vadības ziņojumā skaidrots, ka 2020.gada pirmajā pusgadā LDz turpināja darbu pie koncerna darbības efektivitātes veicināšanas, pārskatot biznesa, organizatoriskos un tehnoloģiskos procesus, lai palielinātu koncerna saimnieciskās darbības efektivitāti un samazinātu izmaksas, kā arī koncerna konkurētspējīgas un ilgtspējīgas darbības nākotnē nodrošināšanas.

Vadības ziņojumā arī pausts, ka dažādu ekonomisku, ģeopolitisku procesu dēļ 2020.gada pirmajā pusgadā turpinājās jau 2019.gadā sākušās kravu pārvadājumu samazināšanās tendences, turklāt kravu pārvadājumu apmēra kritumu negatīvi ietekmēja arī Covid-19 pandēmijas radītā situācija.

2020.gada pirmajā pusgadā LDz publiskās lietošanas infrastruktūra izmantota, lai pārvadātu 6,097 miljonus pasažieru, veicot 2,949 miljonus vilcienu kilometru, un 11,563 miljonus tonnas kravu, veicot 2,407 miljonus vilcienu kilometru. Vilcienu kilometru skaits, salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn samazinājies par 30,1%, tostarp kravu pārvadājumos - par 48,3%, bet pasažieru pārvadājumos - par 2,2%.

Kravu pārvadājumu apjoms pirmajā pusgadā bija par 10,351 miljoniem tonnu jeb 47,2% mazāks nekā pērn attiecīgajā periodā, kad tika pārvadāti 21,914 miljoni tonnu. Lielākais īpatsvars pārvadājumos ir importa pārvadājumiem - 72,7% no kopējiem pārvadājumiem. To apmērs pirmajā pusgadā sasniedza 8,407 miljonus tonnu, tomēr salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu importa pārvadājumu apmērs ir samazinājies par 52,8%.

Būtiskāko pārvadājumu daļu veidoja naftas un naftas produktu pārvadājumi (23,3%) un akmeņogļu pārvadājumi (20,3%). Minerālmēslu pārvadājumu īpatsvars kopējā pārvadājumu apmērā bija 10,3%, lopbarības pārvadājumu īpatsvars - 10,1%, kokmateriālu pārvadājumu īpatsvars - 9%, ķīmisko kravu pārvadājumu īpatsvars - 6,9%, bet pārējās kravas veidoja 20,1%.

Vadības ziņojumā skaidrots, ka LDz ieņēmumi ir tieši atkarīgi no pārvadājumu apmēriem, līdz ar to iepriekš minētās tendences kravu pārvadājumu jomā ir veicinājušas arī būtisku ieņēmumu samazinājumu. Ieņēmumi no visiem pārvadātājiem par minimālo piekļuves pakalpojumu kompleksu un saņemtais valsts finansējums pirmajā pusgadā bija 42,885 miljoni eiro jeb 66,3% no apgrozījuma, kas, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu, ir samazinājums par 37%. Salīdzinot ar 2019.gada attiecīgo periodu, par 7,288 miljoniem eiro jeb 41% ir samazinājušies arī ieņēmumi, kas saistīti ar infrastruktūras pārvaldītāja papildpakalpojumiem.

Ņemot vērā pārvadājumu apmēru kritumu LDz budžeta prognoze 2020.gadam ietver zaudējumus un tika prognozēta negatīva naudas plūsma. Lai īstenotu plānoto budžetu, izstrādāts arī LDz koncerna krīzes rīcības plāns, kas paredz virkni pasākumu, kuru rezultātā samazināsies kopējais izmaksu apmērs. Tā kā būtiska LDz izmaksu daļa ir saistīta ar darbinieku resursiem - darba samaksas izmaksām, pārskatot organizatoriskos un tehnoloģiskos procesus, 2020.gadā turpinās darbinieku skaita optimizācija.

Tomēr, neskatoties uz iepriekš minētajām, uz izmaksu optimizāciju vērstajām aktivitātēm, kā arī citiem darbības efektivitātes palielināšanas pasākumiem, LDz 2020.gadā nespēs īstenot finanšu līdzsvara nosacījumus, jo ieņēmumu kritums ir tik būtisks, ka LDz no saviem līdzekļiem nespēj segt visas izmaksas, kas ir saistītas ar dzelzceļa tīkla darbības nodrošināšanu pilnā apmērā un atbilstošā kvalitātē, atzīts vadības ziņojumā.

Lai uzņēmums varētu turpināt saimniecisko darbību valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem ir Satiksmes ministrijai piešķīrusi 27,236 miljonus eiro, tostarp 14,225 miljonus eiro, lai nodrošinātu normatīvos noteikto izdevumu kompensēšanu par valsts publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu pasažieru pārvadājumiem, kurus veic saistībā ar sabiedrisko pakalpojumu līgumu un 13,011 miljonus eiro, lai veiktu avansa maksājumu normatīvos noteiktā valsts publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītāja finanšu līdzsvara nodrošināšanai. Turklāt LDz pamatkapitālā Ministru kabinets nolēma ieguldīt 32,422 miljonus eiro.

"Latvijas dzelzceļa" apgrozījums 2019.gada pirmajā pusgadā bija 97,675 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa bija 4,306 miljoni eiro.

"Latvijas dzelzceļš" ir publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs un koncerna "Latvijas dzelzceļš" valdošais uzņēmums.

Koncernā ietilpst arī sešas meitassabiedrības - "LatRailNet", kas veic infrastruktūras maksas noteikšanu un dzelzceļa infrastruktūras jaudas sadali, "LDz Cargo", kas nodrošina dzelzceļa kravu pārvadājumus un starptautiskos pasažieru pārvadājumus, infrastruktūras būvniecības un uzturēšanas uzņēmums "LDz infrastruktūra", ritošā sastāva remonta un uzturēšanas uzņēmums "LDz ritošā sastāva serviss", apsardzes uzņēmums "LDz apsardze", kā arī loģistikas uzņēmums "LDz loģistika".

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Pupi?! Sākts ražot "Ādažu čipsu" sāļās uzkodas no pupiņu miltiem (+FOTO)

Pārtikas koncerns "Orkla Latvija" sākusi ražot "Ādažu čipsu" sāļās uzkodas no pupiņu miltiem, informēja kompānijas pārstāvji.

Ekonomika Attālināti pēdējā gada laikā strādājuši aptuveni puse darba ņēmēju

Pēdējo 12 mēnešu laikā 53% darba ņēmēju ir izmantojuši attālinātā darba iespējas, piektdien Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) rīkotajā konferencē "Līdzsvars visiem" sacīja LDDK ģenerāldirektores vietniece Inese Stepiņa, atsaucoties uz pētījuma rezultātiem.

Ekonomika Jauniešiem pieejamas bezmaksas programmētāju apmācības un prakses vietas

Nodibinājums FONDS SABIEDRĪBAI uzsācis vērienīga projekta EDIBO - European Digital Bootcamps īstenošanu, kas paredz 150 bezdarba riskam pakļautu jauniešu apmācīšanu par programmētājiem un nodrošināšanu ar prakses vietām Latvijas IKT uzņēmumos.

Ekonomika Absurdi: NVO šobrīd visbiežāk izdara citu darbu, bet ierēdņi par to saņem algu

Nevalstiskās organizācijas (NVO) šobrīd visbiežāk izdara citu darbu, kamēr valsts pārvaldē kāds par to saņem algu, un tas liekas absurdi, šādu viedokli šodien Saeimas un NVO forumā pauda biedrības "Latvijas jaunatnes padome" izpilddirektore Renāte Mencendorfa.

Lasiet arī

Sabiedrība Pagaidu velojoslu ierīkošanu Rīgā sāk ar Meža prospektu

Rīgas domes Satiksmes departaments sācis darbu pie pagaidu veloinfrastruktūras ieviešanas Rīgas ielās, aģentūru LETA informēja pašvaldībā.

Ekonomika LDz pērn strādājis ar lieliem zaudējumiem

"Latvijas dzelzceļa" koncerna apgrozījums pērn bija 337,645 miljoni eiro, kas ir par 7,5% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt zaudējumi sasniedz 9,328 miljonus eiro pretēji 14,408 miljonu eiro peļņai gadu iepriekš, liecina "Firmas.lv" informācija.

Sabiedrība Rīgas 9. un 12.klašu skolēni sabiedrisko transportu varēs izmantot bez maksas

Lai nodrošinātu iespēju nokļūt uz eksāmeniem un konsultācijām, no 18.maija līdz 9.jūnijam Rīgas skolu 9. un 12.klašu skolēni sabiedrisko transportu galvaspilsētā varēs izmantot bez maksas, šorīt lēma Rīgas domes pagaidu administrācija.