• Egita,
  • Emīls,
  • Monvīds
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Pirmstiesas darbs ar parādnieku

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 00:01, 30.07.2020

Droši vien visi uzņēmumi - bez izņēmuma - un daudzas privātpersonas ir saskārušies ar situāciju, kad ilgu laiku, neskatoties uz daudziem atgādinājumiem, nav iespējams atgūt parāda samaksu no parādnieka. Šajā rakstā mēs īsumā apskatīsim iespējas, kā rīkoties šādās situācijās.1. variants. Patstāvīgas darbības

Turpiniet sūtīt atgādinājumus, cerot, ka “koks nekrīt uz pirmā cirtienaun agrāk vai vēlāk parādnieks norēķināsies.

Patiešām, dažreiz atgādinājumu un saucienu pēc parādnieka sirdsapziņas "kritiskā masa" veicina samaksu. Bet vairumā gadījumu ilgstoša nemaksāšana norāda uz to, ka parādniekam ir nopietnas finansiālas grūtības, un, lai veiksmīgi atgūtu savu naudu (kamēr parādniekam nav radušās neatgriezeniskas finanšu problēmas), ir jārīkojas izlēmīgāk.

2. variants. Pretenzija advokātu biroja vārdā

Papildus finansiālajām grūtībām viens no nemaksāšanas iemesliem var būt uzskats, ka šis parāds nav nopietns, ka summa ir maza, un tāpēc samaksu var atlikt uz vēlāku laiku.

Ja pēc kreditora nosūtītajiem atgādinājumiem / pretenzijām parādnieks nereaģē, var izmēģināt variantu, kurā prasību nosūta nevis kreditors personīgi, bet gan viņa pilnvarotais advokātu birojs ar labu reputāciju. No pirmā acu skatiena var likties, ka lielas atšķirības nav, tomēr šāda prasība nekavējoties piesaista parādnieka uzmanību, viennozīmīgi norādot uz kreditora nodomu nopietnību pēc iespējas ātrāk saņemt savu parādu - kreditors tērē naudu un sagatavo kvalificētu speciālistu problēmas risināšanai. Daudzas situācijas tiek atrisinātas jau šajā posmā. Ja parādnieks pretojas, pastāv vēl viena iespēja.

3. iespēja. Maksātnespējas pretenzija

Iepriekš minētās pretenzijas variants ir pretenzija, kurā tiek norādīts, ka gadījumā, ja parāds nav nokārtots likumā noteiktajā termiņā, tiesā tiks iesniegts maksātnespējas pieteikums. Ja parādnieks plāno turpināt savu darbību, šāda pareizi sagatavota pretenzija neapšaubāmi piesaistīs parādnieka uzmanību un daudzos gadījumos liks viņam samaksāt parādu.

Jāatzīmē, ka, lai pasludinātu uzņēmumu par maksātnespējīgu, ir nepieciešams, lai parāda summa pārsniegtu 4268 eiro (SIA un AS) un 2134 eiro - citām juridiskajām personām.

Ja arī šī iespēja nenostrādā, ir acīmredzams, ka uzņēmumam ir nopietnas finansiālas grūtības. Šajā gadījumā ir jāanalizē situācija un ir jāpieņem lēmums vai nu iesniegt tiesā maksātnespējas pieteikumu, vai arī vērsties tiesā parastas tiesvedības ietvaros ar obligātu pieteikumu par nodrošinājuma līdzekļu piemērošanu. Plašāk par parādu piedziņu tiesas ceļā lasiet šeit.

4. variants. Prasības nodrošināšana. Prasības iesniegšana tiesā

Pirmstiesas darbā ar parādnieku var rasties situācija, kad ir jārīkojas ātri un jālūdz tiesai piemērot nodrošinājuma līdzekļus. Šī situācija rodas, piemēram, ja kreditora rīcībā nonāk informācija, ka parādnieks gatavojas vai jau ir sācis atsavināt savu īpašumu, mēģina izņemt naudas līdzekļus no saviem kontiem. Latvijā šādu lūgumu ir iespējams iesniegt gan pirms prasības iesniegšanas, gan pēc prasības iesniegšanas vai vienlaikus ar to. Balstoties uz mūsu praksi, tiesas labvēlīgāk vērtē pēdējo.

Jāatzīmē, ka, ja nodrošinājuma līdzekļi devuši rezultātu, un ir izdevies arestēt parādnieka kontā esošos līdzekļus, pastāv liela varbūtība, ka parādnieks īstenos pasākumus parāda dzēšanai - šajā situācijā, jo viņš zaudē spēju pārvaldīt naudu kontā, viņam nav jēgas gaidīt tiesas sprieduma stāšanos spēkā.

Ja šajā posmā parādnieks samaksā parādu, kreditoram ir iespēja atsaukt prasību vai noslēgt mierizlīgumu ar parādnieku. Tā kā prasības iesniegšanas gadījumā kreditoram neizbēgami rodas papildu izmaksas samaksāto valsts nodevu un advokāta honorāra veidā, papildus ir jāvienojas, ka parādnieks kompensē šo summu.

5. variants. Maksātnespējas pieteikums

Kā tika minēts iepriekš, Jums ir rūpīgi jāapsver šis solis, jo pēc parādnieka pasludināšanas par maksātnespējīgu individuālie parāda piedziņas pasākumi kļūst neiespējami - Jums būs jāgaida maksātnespējas procesa beigas un jācer, ka administratora iekasētie līdzekļi (pēc visu obligāto maksājumu veikšanas) būs pietiekami, lai segtu parādu vai tā daļu, proporcionāli ar citiem kreditoriem.

Papildu informācija

Papildu informācijai lūdzam vērsties pie partnera, zvērināta advokāta Sergeja Petrova (tālr. 67313315, e-pasts: sp@njordlaw.lv).

NJORD ir advokātu birojs ar birojiem Dānijā, Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Mums ir vairāk, nekā 200 darbinieku, no kuriem aptuveni puse ir juristi. NJORD Latvijas birojam ir liela pieredze tiesvedībā dažādās nozarēs, jo īpaši intelektuālā īpašuma, kravu pārvadājumu, transporta, apdrošināšanas un citās jomās. Mūsu strīdu izskatīšanas nodaļa ir zināma ar veiksmīgu palīdzību plaši pazīstamajiem vietējiem klientiem, kā arī vadošajiem starptautiskajiem uzņēmumiem, bet Skandināvijas valstu un Krievijas klientiem mēs esam pirmā izvēle. Mēs piedāvājam pilnu pakalpojumu klāstu tiesvedībā civillietās, administratīvajās un krimināllietās (īpaši gadījumos, kas saistīti ar noziedzīgi iegūto mantu, naudas atmazgāšanu un amatpersonu izdarītajiem noziegumiem). Mūs bieži iesaka un algo tieši kā tiesvedības advokātus.


Lasiet arī


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Kariņš: Atceļot ierobežojumus, ir loģiski pakāpeniski samazināt sniegto atbalstu

Ja valdība atceļ ar Covid-19 saistītos ierobežojumus, tad ir loģiski arī pakāpeniski samazināt ierobežojumu dēļ sniegto atbalstu, pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Ekonomika Latvijā sievietes vidēji pelna par 22,3% mazāk nekā vīrieši (+INFOGRAFIKA)

Latvijā sievietēm stundas vidējā bruto darba samaksa pagājušajā gadā bija par 22,3% mazāka nekā vīriešiem, pavēstīja Centrālajā statistikas pārvaldē, atsaucoties uz provizoriskiem aprēķiniem.

Ekonomika BigBank Latvijas filiāle sākusi piedāvāt hipotekāro kredītu ar atlikto maksājumu

"BigBank" Latvijas filiāle jaunajām ģimenēm sākusi piedāvāt hipotekāro kredītu ar atlikto maksājuma grafiku, pavēstīja bankā.

Ekonomika Latvijā elektrība kļūst ievērojama dārgāka. Ko varam gaidīt?

Šogad pieaugusi ne tikai dabasgāzes, bet arī elektrības cena. Salīdzinot ar pagājušā gada vidu, šogad jūnija sākumā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena biržā bijusi par 58% augstāka. Elektrības cena rēķinos veido aptuveni trešdaļu, un tirgotāji atzina, ka vismaz daļai patērētāju tarifs pieaugs, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Lasiet arī

Sabiedrība Darbu sāks trīs vakcinācijas punkti tirdzniecības centros Rīgā un Liepājā
Rīga, 21.jūn., LETA. Šodien darboties sāks vēl trīs vakcinācijas pret Covid-19 punkti tirdzniecības centros - divi Rīgā "Alfā" un "Akropolē", bet viens Liepājas lielveikalā "XL Sala".
Sabiedrība Rīgā notiks vairāki Jāņu ieskandināšanas pasākumi
Rīga, 21.jūn., LETA. Rīgā turpināsies vairāki Jāņu ieskandināšanas pasākumi, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldē.
Sabiedrība Norāda uz juridiska pamatojuma trūkumu, lai ievāktu datus par skolotāju vakcinēšanos
Rīga, 20.jūn., LETA. Pedagogu arodorganizācijām un izglītības pārvaldēm ir grūtības ievākt ziņas par to, vai nozarē strādājošie ir vakcinējušies pret Covid-19, jo šādu datu prasīšanai patlaban nav nekāda juridiska pamatojuma, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto."