• Genoveva,
  • Madara
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


PTAC konstatējis daudzus pārkāpumus ar COVID 19 saistītu preču piedāvāšanā

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 22:27, 29.07.2020

Sākoties ārkārtējai situācijai saistībā ar COVID 19, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) izvirzīja par prioritāti un uzsāka tādas komercprakses uzraudzību, kas patērētājiem piedāvā iegādāties ar COVID 19 slimību un tās profilaksi saistītas preces un pakalpojumus.


Avots: LETA

Laika posmā no 03.03.2020. līdz 05.06.2020. PTAC ir konstatējis 84 gadījumus, kuros saņemtas sūdzības vai ziņojumi par iespējamiem pārkāpumiem - par iespējami negodprātīgu cenas celšanu, patērētāju maldināšanu par precēm, to īpašībām un pieejamību, nereģistrētu biocīdu (dezinfekcijas līdzekļu) tirdzniecību u.c. Šīs sūdzības saistītas ar tādām preču un pakalpojumu grupām kā maskas, respiratori, dezinfekcijas līdzekļi, preces un pakalpojumi, kuriem piemīt antivīrusu īpašības, medikamenti, COVID testi, kā ar dažādas plaša patēriņa preces.

Reaģējot uz saņemto vai iegūto informāciju, PTAC 70 gadījumā uzsāka situācijas izvērtēšanu, tai skaitā uzsākot 27 administratīvās lietas un veicot 39 sākotnējās pārbaudes. Gandrīz visos gadījumos, kad tika konstatētas pārkāpumu pazīmes, PTAC veicot saziņu ar tirgotājiem, tika panākta pārkāpumu labprātīga novēršana, savukārt, 5 lietu izvērtēšana vēl turpinās

Lai pārliecinātos par to, ka patērētājiem piedāvāto preču cenas netiek celtas, negodprātīgi izmantojot ārkārtējo situāciju, PTAC iespēju robežās pārbaudīja, vai mazumtirgotāju uzcenojuma politika noteiktām vai līdzīgām precēm vai to grupām pirms krīzes periodā (līdz 2019.gada 1.decembrim), un ārkārtējās situācijas laikā nav būtiski mainījusies. Izvērtējot saņemto informāciju, PTAC izvērtēja, vai konkrētais mazumtirgotājs radušos ārkārtējo situāciju ļaunprātīgi neizmanto, bet cenu sadārdzinājums ir izveidojies no mazumtirgotāja neatkarīgu apstākļu dēļ.

16 gadījumos, kuros tika konstatēta preču cenu celšana, PTAC to nesaistīja ar negodprātīgu pārdevēju rīcību, jo komersanti cenu izmaiņas pamatoja ar izmaksu un iegādes cenu pieaugumu preču ražošanas vai piegādes ķēdē, vai arī cenu veidošana ir saistāma ar katra konkrētā komercprakses īstenotāja cenu politikas veidošanas sistēmu. Savukārt 6 gadījumos PTAC konstatēja iespējami negodprātīgu preču cenu paaugstināšanu.

Papildus aprīļa pirmajā pusē PTAC veica tīmekļvietnēs ss.com, salidzini.lv, facebook.com publicēto piedāvājumu novērošanu, īpaši uzmanību pievēršot biocīdu produktu - virsmu un roku dezinfekcijas līdzekļu piedāvājumiem. Tika konstatēts: ss.com bija iespējams atlasīt un apskatīt 27 dezinfekcijas līdzekļu piedāvājumus, no tiem 8 (29,63%) norādīja uz pārkāpumu pazīmēm; salidzini.lv bija iespējams atlasīt un apskatīt 400 dezinfekcijas līdzekļu piedāvājumus, no tiem 10 (2,5%) norādīja uz pārkāpumu pazīmēm; facebook.com tika atrasti 50 Latvijas patērētājiem adresēti dezinfekcijas līdzekļu piedāvājumi, no tiem 5 (10%) norādīja uz pārkāpumu pazīmēm - pārsvarā nereģistrētu biocīdu produktu piedāvāšanu un pārdošanu, informācijas par produkta sastāvu vai produkta izmantošanu noklusējumu.

Saistībā ar, iespējams, patērētājus maldinošu komercpraksi lietas tika uzsāktas 23 gadījumos - par maldinošu informāciju saistībā ar sejas maskām un respiratoriem, produktiem saistībā ar cilvēka veselību, roku dezinfekcijas līdzekļiem, COVID- 19 testiem u.c.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika VID lūdz sākt kriminālvajāšanu par skaidras naudas nedeklarēšanu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde Daugavpils prokuratūrai nodevusi kriminālvajāšanas sākšanai kriminālprocesu par vairāk nekā 25 000 eiro skaidras naudas nedeklarēšanu, šķērsojot valsts ārējo robežu, aģentūrai LETA pavēstīja VID.

Ekonomika JKP rosina līdz 2026.gadam iesaldēt kadastrālās vērtības

Jaunā konservatīvā partija (JKP) Saeimā iesnieguši likuma grozījumus, piedāvājot kadastrālās vērtības iesaldēt līdz 2026.gadam, informēja politiskajā spēkā.

Ekonomika airBaltic ievieš pagaidu lidojuma galamērķa maiņas iespēju

Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" uz laiku ieviesusi jaunus noteikumus, ļaujot pasažieriem, kuru lidojumi atcelti noteikto ceļošanas ierobežojumu dēļ mazāk nekā 14 dienas pirms izlidošanas, samainīt plānoto galamērķi uz kādu citu bez papildu maksas, informēja lidsabiedrības pārstāve Alise Briede.

Ekonomika KP: Rīgas dome gandrīz 25 gadus pieļauj monopolu kremācijas biznesā

Rīgas domes rīcība, gandrīz 25 gadus pieļaujot monopolstāvokli kremācijas pakalpojumu sniegšanā, ir nepieļaujama, norāda Konkurences padome (KP), komentējot Augstākās tiesas (AT) lēmumu, pēc kura Rīgas domei nāksies sakārtot šo nozari galvaspilsētā.

Lasiet arī

Sabiedrība Arī pirmdien vietām Austrumlatvijā iespējams lietus un pērkona negaiss

Svētdien daudzviet Vidzemē un vietām citviet valsts austrumu daļā līst un dārd pērkons, liecina meteoroloģiskā informācija.

Pasaule Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu dēļ pie vēstniecības Rīgā izveidojusies rinda

Šodien interese par nobalsošanu Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās Rīgā ir augstāka nekā iepriekšējās balsošanas dienās un pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā ir izveidojusies rinda, aģentūrai LETA pastāstīja vēstniecībā.

Sabiedrība Kopmītņu kaislības: vīrietis piekauts, jo skaļi klausījās mūziku

Vidzemes rajona tiesa piespriedusi naudas sodu trīs minimālo mēnešalgu jeb 1290 eiro apmērā kādam vīrietim par kopmītņu biedra piekaušanu, jo viņš savā dzimšanas dienā kopmītņu istabiņā skaļi klausījās mūziku.