• Lana,
 • Sergejs,
 • Svetlana
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Eksperte: Latvijas uzņēmēji atrodas izdzīvošanas režīmā

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 15:46, 19.07.2020 4

Daudzi uzņēmumi šobrīd atrodas izdzīvošanas režīmā, jo valdības strauji noteikto ierobežojumu dēļ uzņēmējiem nebija iespēju sagatavoties krīzei, situāciju uzņēmējdarbībā vērtē kredītu pārvaldības uzņēmuma "Intrum" ģenerāldirektore Baltijā Ilva Valeika.Kā aģentūru LETA informēja uzņēmuma sabiedrisko attiecību pārstāve Linda Hakīma, uzņēmuma ģenerāldirektores ieskatā, šī vasara salīdzinājumā ar citām ir intensīva un uzņēmēji neatpūšas, bet gatavojas lejupslīdes scenārijiem.

"Intrum" pētījumā secinājis, ka Covid-19 krīzes ietekmē Latvijas uzņēmumi ļoti piesardzīgi vērtē uzņēmējdarbības attīstības perspektīvas tuvākajā nākotnē - 64% aptaujāto uzņēmēju paredz, ka iespējamā Eiropas ekonomikas recesija negatīvi ietekmēs klientu spēju samaksāt laikā nākamajos divpadsmit mēnešos.

Apkopojot saņemtos datus, secināts, ka pandēmija ir radījusi negatīvu finansiālo ietekmi uz uzņēmējdarbības attīstības perspektīvām, maksājumu vidi un finansiālo uzvedību Eiropā, radot bažas par ekonomikas recesiju šoruden.

56% aptaujāto Eiropas uzņēmēju uzskata, ka recesija jau ir iestājusies vai tā iestāsies gada laikā. Salīdzinot Baltijas valstis, Latvijas uzņēmēji ir visoptimistiskākie, jo recesiju paredz 45% Latvijas uzņēmēju, kas ir par 11 procentpunktiem mazāk nekā vidēji Eiropā, kamēr Igaunijā - 51%, bet Lietuvā - 60%.

Uzņēmēji uzskata, ka recesijas iestāšanās Eiropā radīs lielu risku maksājumu apmaksai noteiktos termiņos, radot negatīvu ietekmi uz uzņēmumu likviditāti un spēju pastāvēt nākotnē. Vispesimistiskākā par pandēmijas radīto ietekmi uz uzņēmumu attīstību ir viesmīlības un izklaides industrija, kuras darbība, sākoties pandēmijai, tika visbūtiskāk ierobežota. Tās pārstāvji arī tuvākajā laikā strauju atveseļošanos neparedz un aptuveni 42% no šīs nozares aptaujātajiem Eiropā apgalvo, ka lejupslīdei būs smaga ietekme uz viņu uzņēmumiem.

Valeika uzsvēra, ka kavēti maksājumi jau tagad uzņēmējiem sagādā grūtības, kas papildus neskaidrajam ekonomiskajam fonam rada bažas par biznesa dzīvotspēju nākotnē.

"Patlaban galvenais uzdevums uzņēmumiem ir nodrošināt pozitīvu naudas plūsmu un sākt aktīvi rīkoties jau pie pirmajiem signāliem par kavētiem maksājumiem, lai viņu pašu naudas plūsma un likviditāte nepasliktinātos," piebilda "Intrum" ģenerāldirektore Baltijā.

Pētījums arī atklājis, ka šajā krīzē liela daļa uzņēmumu bijuši spiesti pieņemt sev nelabvēlīgus apmaksas noteikumus, piemēram, klientu attiecību vārdā piekrītot pagarināt rēķinu apmaksas termiņus, tā apgalvo 69% aptaujāto uzņēmēju Eiropā. No Baltijas valstīm vislielāko toleranci garākiem rēķinu apmaksas termiņiem izrāda Latvijas uzņēmumi - šādu atbildi snieguši 76% aptaujāto, kamēr Igaunijā - 63%, Lietuvā - 59%.

Lai pārvarētu ekonomisko lejupslīdi, 38% Eiropas uzņēmēju plāno samazināt izdevumus, 35% - būs piesardzīgi pret parādsaistību uzņemšanos, tajā paša laikā 25% plāno palielināt tirdzniecības apjomus, secinājis "Intrum".

Pētījumu šī gada pavasarī no februāra līdz maijam 29 Eiropas valstīs veica starptautiska pētījumu kompānija "Longitude", "Financial Times" grupas uzņēmums, aptaujājot 9980 uzņēmumus, kas pārstāv 11 dažādas industrijas.

Kredītu pārvaldības uzņēmums "Intrum" darbojas 24 Eiropas valstīs un Brazīlijā. "Intrum" grupā strādā vairāk nekā 10 000 darbinieku, kas nodrošina pakalpojumus vairāk nekā 80 000 klientiem visā Eiropā. "Intrum" galvenais birojs atrodas Stokholmā, Zviedrijā, un uzņēmuma akcijas ir kotētas "Nasdaq" Stokholmas biržā.

Lasīt visus komentārus (4)

Lasiet arī

 • Skolnieciņš LV 27.08.2020 08:35
  Tūdaliņ, tādaliņ, parādnieki danco! Cits ar desu, cits ar maizi nocenotu Latiņā. Skolnieciņš® #GribuStudēt #TrūcīgāStatuss #simtlatnieki #SimtlatniekuProgramma
  Сообщить редактору Ответить
 • Skolnieciņš LV 27.08.2020 08:34
  Ak, nabadzība, nabadzība iepūt man! Manai valstij arī gan! Vārdu sakot, nabadzība zeļ un plaukst mūs Latvijā! Pagaidām ir grūti spriest par situāciju kopumā. Pēc gada mēs sapratīsim kas un kā. Ar cieņu, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība #GribuStudēt #Skolnieciņš #KojuStipendija #Skolnieciņš #KojuPabalsts
  Сообщить редактору Ответить
 • !!! 19.07.2020 21:16
  Uzņēmēji, uzņēmēji, tikai to valdība redz! A kā izdzīvot parastajam Latvijas pilsonim?
  Сообщить редактору Ответить
 • Rīgas Psihoneiroloģiskās slimnīcas vadītājs 19.07.2020 19:45
  To būtu labi pavēstīt VIDa represoriem (pēc tam kad viņi būs pierādījuši ka nav kukū) :)
  Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Komitass, tūkstošgadīgs kultūras piemineklis.

Rīgā notika Komitasa Dievišķās liturģijas koncerts, veltīts autora 150. dzimšanas gadadienai, ko izpildīja Latvijas Radio koris. Koncerta laikā tika ierakstīts tā paša nosaukuma albums, kuru papildināja buklets ar Komitasa biogrāfiju un liturģijas tekstu.

Ekonomika Nākamgad OIK samazināsies par 23%

Otrdien valdība atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu 2021.gadā samazināt obligātā iepirkuma komponenti (OIK) līdz 17,51 eiro par megavatstundu (MWh) līdzšinējo 22,68 eiro par MWh vietā, tādējādi OIK nākamgad samazinātos par 23%.

Ekonomika Valdība atbalsta izmaiņas nodokļos

Ministru kabinets otrdien atbalstīja priekšlikumu 2021.gada budžetā novirzīt papildu līdzekļus mediķu un pedagogu atalgojuma celšanai, kā arī veikt izmaiņas nodokļos, lai vecinātu iedzīvotāju sociālo aizsardzību.

Ekonomika Vairāki Olainfarm akcionāri iebilst pret uzņēmuma gada pārskatu un vēršas FKTK

AS “Olainfarm” akcionāri, kas pārstāv 17% no pamatkapitāla - Nika Saveljeva, OLFIM OÜ kā arī AS “Rīgas Farmaceitiskā fabrika” – šodien notikušajā AS “Olainfarm” akcionāru sapulcē apstrīdēja un iebilda pret vairākiem uzņēmuma gada pārskata posteņiem.

Lasiet arī

Sabiedrība Ar bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā" iepazīstinās VID

No 21.jūlija informāciju par Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavoto bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā" Valsts ieņēmumu dienests pakāpeniski publicē Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), lai visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanas ietvaros ar tā saturu iepazīstinātu Latvijas iedzīvotājus, aģentūrai LETA pavēstīja AM pārstāve Vita Briže.

Pasaule Austrālijā Covid-19 krīzes dēļ aptur astoņu žurnālu izdošanu

Smago seku dēļ, ko koronavīrusa pandēmija izraisījusi ekonomikā, izdevniecība "Bauer Media" aptur astoņu populāru Austrālijas žurnālu izdošanu, otrdien pavēstīja izdevēju pārstāvji.

Ekonomika ES samits par ekonomikas atveseļošanas plānu var beigties bez vienošanās

Briselē svētdien jau trešo dienu notiekošais Eiropas Savienības (ES) samits par bloka ekonomikas atveseļošanas plānu var beigties bez rezultāta, atzinusi ES prezidējošās valsts Vācijas kanclere Angela Merkele.