• Margarita,
  • Margrieta
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Ārvalstu investori: Krīzē uzņēmumi darbinieku skaitu samazinājuši pamatā par 5%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:02, 04.06.2020

Covid-19 pandēmijas krīzes laikā uzņēmumi samazinājuši darbinieku skaitu pamatā par 5%, pavēstīja Ārvalstu investoru padomē Latvijā (ĀIPL), atsaucoties uz tās biedru aptaujas datiem.Lai gūtu ieskatu, kā krīzes ietekmē mainījusies uzņēmumu iekšējā struktūra, aptaujā vaicāts par veiktajām izmaiņām attiecībā uz darbinieku skaitu. Tostarp 55% respondentu minējuši, ka darbinieku skaits nav mainīts, taču 45% aptaujāto uzņēmumu atzinu­ši, ka darbinieku skaits ir samazināts. Lūgti norādīt atlaisto darbinieku skaitu, uzņēmumi galvenokārt minējuši mazāk nekā 5% no kopējā darbinieku skaita.

Aptaujā noskaidrota arī valsts piedāvāto atbalsta instrumentu izmantošana uzņēmumos un lielākā daļa jeb 57% uzņēmumu norādījuši, ka tie netiek izmantoti, 20% atzinuši, ka ir izmantojuši iespēju atlikt konkrētu nodokļu maksājumus, bet 20% izmantojuši dīkstāves pabalstus uz laiku atvaļinātajiem darbiniekiem, kā arī daži uzņēmumi minējuši pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksu un izmaiņas kredītsaistību nosacījumos.

Aptaujā secināts, ka kopš pagājušās aptaujas, ask tika veikta ­šogad martā, pieaudzis to uzņēmumu skaits, kas piedzīvojuši samazinājumu pieprasījumā pēc to sniegtajiem pakalpojumiem vai precēm. Lielākā daļa negatīvi skarto uzņēmumu norādījuši, ka pieprasījums krities par 1-30%, septiņi uzņēmumi atz­īmējuši, ka pieprasījums sarucis par 31-70%, bet astoņi uzņēmumi norādījuši, ka pieprasījums krities par 71-100%.

Tāpat aptaujas rezultāti liecina, ka pieprasījums Covid-19 krīzes ietekmē būtiski samazinājies nekustamo īpašumu, mazumtirdzniecības un pakalpojumu, vairumtirdzniecības, kā arī rūpniecības un ražošanas sektorā.

Tomēr atšķirībā no aptaujas rezultātiem martā, maijā situācija uzlabojusies informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un pakalpojumu sektoros, par ko liecina 33% pieaugums pieprasījumā. Vienlaikus situācija saglabājusies nemainīga finanšu pakalpojumu sektorā, kā arī tā būtiski uzlabojusies pakalpojumu nozarē.

Aicināti novērtēt valdības paveikto darbu Covid-19 krīzes seku mazināšanā, skalā no viens līdz pieci, investori valdības darbu novērtējuši ar "4". Aptaujā pozitīvi vērtēti tādi valdības lēmumi vai iniciatīvas kā dīkstāves kompensācija, savlaicīga valdības reakcija un atbilde uz krīzi, konkrētu nodokļu atlikšana, "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" atbalsts un garantijas, attālinātas izglītības atbalsta platforma, u.c. Starp negatīvajām minēts birokrātiskais slogs dīkstāves pabalsta pieteikumam un izmantošanai, nepietiekams sākotnējais atbalsts konkrētu nozaru uzņēmumiem u.c.

Ārvalstu investori aptaujā pauduši arī redzējumu par potenciālajām izmaiņām uzņēmumu ienākumos turpmāko 6-12 mēnešu laikā, un investori galvenokārt saskata ieņēmumu kritumu 1-30% apmērā.

Aptaujā ārvalstu investori lūgti paust arī ieteikumus valdībai par Latvijas uzņēmējdarbības vides stabilizēšanu pēc krīzes. Investori uzsvēruši, ka ir nepieciešams efektīvs ilgtermiņa plāns ekonomikas atveseļošanai, stratēģiski plānot valdības izdevumus, samazināt administratīvo slogu, ieguldīt infrastruktūrā, celt darbaspēka kvalifikāciju, veikt izmaiņas nodokļu jomā.

Maijā aptaujā iztaujāti 42 ārvalstu investori.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Mēneša laikā Latvijā pamatīgi sarukusi cūkgaļas cena

Cūkgaļas cena Latvijā šogad maijā salīdzinājumā ar martu ir sarukusi par 19,8% un bija 152,2 eiro par 100 kilogramiem, liecina jaunākie Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Ekonomika 60% ir šogad reģistrēto automašīnu ir vecākas par 11 gadiem

No pirmajā pusgadā Latvijā reģistrētajām lietotajām vieglajām automašīnām 60% ir vecākas par 11 gadiem, liecina Auto asociācijas apkopotā informācija.

Ekonomika Kas notiek? Visās Baltijas valstīs kāpj benzīna cenas (+INFOGRAFIKA)

Visās Baltijas valstīs pagājušajā darba nedēļā pakāpās benzīna cena, liecina aģentūras LETA apkopotie dati.

Ekonomika Kur pirkt datortehniku?

Lai arī kādā jomā jūs nedarbotos, bez tehnikas iztikt nevar. Vai jūs varat iedomāties darbu bez interneta? Tas vienkārši nav iespējams!

Lasiet arī

Sabiedrība Dzintars: Rīdziniekiem jāizvēlas starp praida, 9.maija vai 18.novembra Rīgu

Augusta beigās gaidāmajās vēlēšanās rīdziniekiem būs jāizvēlas, vai pilsēta kļūs par praida un varavīksnes, 9.maija vai 18.novembra Rīgu, šodien, prezentējot apvienības "Visu Latvijai" -"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) un Latvijas Reģionu apvienības (LRA) kopīgo sarakstu un vēlēšanu programmu, pauda nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

Ekonomika Atverot 2 kontus Citadelē, vīrietis centies legalizēt 20 000 netīrus eiro

Daugavpils prokuratūras prokurors tiesai nosūtījis krimināllietu par noziedzīgi iegūtu 20 000 legalizēšanu, kas ar viltu tika izkrāpti no bankas konta Īrijā, pavēstīja ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska.

Ekonomika Lētākie pārtikas produkti Baltijā - Viļņā; kartupeļi Rīgā pat 2 reizes dārgāki

Lētākie pārtikas produkti jūnijā starp Baltijas valstīm vairumā gadījumu bija mazumtirdzniecības veikalos Viļņā, liecina Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) apkopotā informācija.