• Estere,
  • Hermīne
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā sarukuši akcīzes nodokļa ieņēmumi

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:35, 02.06.2020

Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2020.gada pirmajā ceturksnī ir 241,6 miljoni eiro, kas ir par 7,6 miljoniem eiro jeb 3% mazāk kā 2019.gada attiecīgajā periodā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotā informācija.


Avots: LETA

2020.gada trīs mēnešu akcīzes nodokļa ieņēmumu plāns ir izpildīts par 88,2%. Plāns paredzēja 273,9 miljonus eiro lielus akcīzes nodokļa ieņēmumus.

Savukārt 2019.gada pirmajā ceturksnī akcīzes nodokļa ieņēmumi bija 249,2 miljonu eiro apmērā, kas pārsniedza plānotos 245,8 miljonu eiro ieņēmumus.

VID norāda, ka akcīzes nodokļa ieņēmumi ir būtisks valsts kopbudžeta ieņēmumu avots, jo veido 11% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem valsts budžetā.

Manāmu ietekmi uz akcīzes nodokļa ieņēmumiem radīja ārkārtējās situācijas izsludināšana un pieņemtie ierobežojumi saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu, tai skaitā iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi, slēdzot robežas starp dalībvalstīm. VID skaidro, ka minētie ierobežojumi ievērojami ietekmē valsts ekonomiskas attīstību, patērētāju pirktspēju kā arī pilnībā aptur tirdzniecību Latvijas-Igaunijas pierobežā, tā samazinot arī akcīzes nodokļa ieņēmumus.

2020.gada pirmajā ceturksnī akcīzes nodokļa ieņēmumus ietekmēja akcīzes nodokļa likmju izmaiņas un nodokļa diference, kas veidojas saistībā ar kaimiņvalstu (Lietuva, Igaunija u.c.) nodokļu politikas izmaiņām. 2020.gada 1.janvārī akcīzes nodokļa likmes tika palielinātas tabakas izstrādājumiem, neskaitot cigaretes, un naftas produktiem. 2020.gada 1.martā mainījās arī likmes alkoholiskajiem dzērieniem, nosakot mērenu likmju kāpumu, īpaši pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem (pieauga par 5%), kas ir visienesīgākā alkoholisko dzērienu grupa akcīzes nodokļa ieņēmumu ziņā, vienlaikus saglabājot pozitīvu likmju diferenci starp Latviju un Igauniju.

Akcīzes nodokļa ieņēmumu struktūrā vislielākais īpatsvars ir akcīzes nodoklim par naftas produktiem - 2020.gada trīs mēnešos tas veido 52% no visiem akcīzes nodokļa ieņēmumiem, tālāk seko ieņēmumi par tabakas izstrādājumiem - 21% un par alkoholiskajiem dzērieniem, tai skaitā alu - 23%.

2020.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2019.gada attiecīgo periodu, akcīzes nodokļa ieņēmumi ir samazinājušies - par alkoholiskajiem dzērieniem, tai skaitā alu - par 0,4 miljoniem eiro, par tabakas izstrādājumiem - par 0,8 miljoniem eiro. Par naftas produktiem akcīzes nodokļa ieņēmumi saglabājušies iepriekšējā gada līmenī.

Savukārt ieņēmumi par pārējām precēm kopskaitā samazinājušies par - 2,4 miljoniem eiro. Pārējām akcīzes precēm nodokļa ieņēmumu samazināšanos izraisījis klimatisko apstākļu ietekmes izraisītais dabasgāzes patēriņa kritums, skaidro VID.

Pirmajā ceturksnī akcīzes nodokļa ieņēmumi par naftas produktiem bija 126,7 miljoni eiro, par alkoholiskajiem dzērieniem, tai skaitā alu - 54,4 miljoni eiro, par tabakas izstrādājumiem - 50,3 miljoni eiro, bet par pārējām precēm - 10,2 miljoni eiro.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Jāmaksā šā vai tā: OIK atcelšanai no nākamā gada budžeta prasa 155 miljonus eiro

Ekonomikas ministrija (EM) 2021.gada budžetā prioritāro pasākumu īstenošanai papildus vēlas 355,39 miljonus eiro, no kuriem 154,88 miljoni eiro paredzēti obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanai, informēja EM pārstāve Evita Urpena.

Ekonomika Izstrādāts kadastrālo vērtību projekts - daudziem īpašumiem tā būtiski pieaugs

Tieslietu ministrija (TM) un Valsts zemes dienests (VZD) ir izstrādājis un nodevis publiskajai apspriešanai jauno kadastrālo vērtību projektu, kas daudziem īpašumiem paredz kadastrālo vērtību palielināšanu un varētu stāties spēkā 2022.gada 1.janvārī.

Ekonomika Piena produktu cenas Latvijā maijā atkal esot samazinājušās

Latvijā maijā ir samazinājušās piena produktu cenas salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Ekonomika 3 gadi cietumā! Šādu sodu piespriež par OIK izkrāpšanu 2,5 miljonu apmērā

Zemgales rajona tiesa (Tukumā) piemērojusi brīvības atņemšanu uz trim gadiem vienai personai par obligātā iepirkuma komponentes (OIK) izkrāpšanu, pavēstīja Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska.

Lasiet arī

Ekonomika Analītiķi: Latvijā vidējā alga pieaugs, atlaižot mazāk atalgotos darbiniekus

Latvijā vidējā alga šogad pieaugs salīdzinājumā ar pagājušo gadu, darba devējiem atlaižot mazāk atalgotos darbiniekus, aģentūrai LETA atzina banku analītiķi, komentējot trešdien publiskotos datus par darba samaksas izmaiņām pirmajā ceturksnī.

Sabiedrība Palielinās bērna līdz divu gadu vecumam kopšanas pabalstu līdz 171 eiro

Finanšu ministra darba grupā atbalstu guvuši labklājības ministres Ramonas Petravičas (KPV LV) priekšlikumi palielināt bērna līdz diviem gadiem kopšanas pabalstu līdz 171 eiro, bet piemaksu par bērnu ar invaliditāti palielināt līdz 150 eiro mēnesī, aģentūru LETA informēja ministres padomnieks komunikācijas jautājumos Jānis Zariņš.

Ekonomika Likvidēta "Svenska Handelsbanken" Latvijas filiāle

Likvidēta "Svenska Handelsbanken" Latvijas filiāle, liecina "Firmas.lv" infiormācija.