• Lāsma,
  • Zanda,
  • Zandis
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā sarukuši akcīzes nodokļa ieņēmumi

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:35, 02.06.2020

Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2020.gada pirmajā ceturksnī ir 241,6 miljoni eiro, kas ir par 7,6 miljoniem eiro jeb 3% mazāk kā 2019.gada attiecīgajā periodā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotā informācija.


Avots: LETA

2020.gada trīs mēnešu akcīzes nodokļa ieņēmumu plāns ir izpildīts par 88,2%. Plāns paredzēja 273,9 miljonus eiro lielus akcīzes nodokļa ieņēmumus.

Savukārt 2019.gada pirmajā ceturksnī akcīzes nodokļa ieņēmumi bija 249,2 miljonu eiro apmērā, kas pārsniedza plānotos 245,8 miljonu eiro ieņēmumus.

VID norāda, ka akcīzes nodokļa ieņēmumi ir būtisks valsts kopbudžeta ieņēmumu avots, jo veido 11% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem valsts budžetā.

Manāmu ietekmi uz akcīzes nodokļa ieņēmumiem radīja ārkārtējās situācijas izsludināšana un pieņemtie ierobežojumi saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu, tai skaitā iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi, slēdzot robežas starp dalībvalstīm. VID skaidro, ka minētie ierobežojumi ievērojami ietekmē valsts ekonomiskas attīstību, patērētāju pirktspēju kā arī pilnībā aptur tirdzniecību Latvijas-Igaunijas pierobežā, tā samazinot arī akcīzes nodokļa ieņēmumus.

2020.gada pirmajā ceturksnī akcīzes nodokļa ieņēmumus ietekmēja akcīzes nodokļa likmju izmaiņas un nodokļa diference, kas veidojas saistībā ar kaimiņvalstu (Lietuva, Igaunija u.c.) nodokļu politikas izmaiņām. 2020.gada 1.janvārī akcīzes nodokļa likmes tika palielinātas tabakas izstrādājumiem, neskaitot cigaretes, un naftas produktiem. 2020.gada 1.martā mainījās arī likmes alkoholiskajiem dzērieniem, nosakot mērenu likmju kāpumu, īpaši pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem (pieauga par 5%), kas ir visienesīgākā alkoholisko dzērienu grupa akcīzes nodokļa ieņēmumu ziņā, vienlaikus saglabājot pozitīvu likmju diferenci starp Latviju un Igauniju.

Akcīzes nodokļa ieņēmumu struktūrā vislielākais īpatsvars ir akcīzes nodoklim par naftas produktiem - 2020.gada trīs mēnešos tas veido 52% no visiem akcīzes nodokļa ieņēmumiem, tālāk seko ieņēmumi par tabakas izstrādājumiem - 21% un par alkoholiskajiem dzērieniem, tai skaitā alu - 23%.

2020.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2019.gada attiecīgo periodu, akcīzes nodokļa ieņēmumi ir samazinājušies - par alkoholiskajiem dzērieniem, tai skaitā alu - par 0,4 miljoniem eiro, par tabakas izstrādājumiem - par 0,8 miljoniem eiro. Par naftas produktiem akcīzes nodokļa ieņēmumi saglabājušies iepriekšējā gada līmenī.

Savukārt ieņēmumi par pārējām precēm kopskaitā samazinājušies par - 2,4 miljoniem eiro. Pārējām akcīzes precēm nodokļa ieņēmumu samazināšanos izraisījis klimatisko apstākļu ietekmes izraisītais dabasgāzes patēriņa kritums, skaidro VID.

Pirmajā ceturksnī akcīzes nodokļa ieņēmumi par naftas produktiem bija 126,7 miljoni eiro, par alkoholiskajiem dzērieniem, tai skaitā alu - 54,4 miljoni eiro, par tabakas izstrādājumiem - 50,3 miljoni eiro, bet par pārējām precēm - 10,2 miljoni eiro.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika "Orkla" cels Ādažos vēl vienu ražotni

Būvniecības uzņēmums SIA "Merks" noslēdzis līgumu ar "Orkla" šogad maijā Latvijā izveidoto kompāniju SIA "Orkla Biscuit Production" par cepumu un vafeļu ražotnes celtniecību Ādažos, teikts "Merka" mātesuzņēmuma "Merko Ehitus" paziņojumā Tallinas biržai.

Ekonomika Vitenbergs: Latvijas ekonomika Covid-19 otrajam vilnim ir labāk sagatavojusies

Latvijas ekonomika Covid-19 otrajam vilnim ir labāk sagatavojusies, pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Ekonomika Sludinājumu platforma jaunajai paaudzei, kas pārvērtīs tirgu

Arvien cilvēki pilnveidojuši un meklējuši veidus, kā veiksmīgāk šķirot informāciju. Senajās civilizācijās šim mērķim kalpoja māla plāksnītes, līdz mūsdienās šo darbu mūsu vietā paveic datorsistēmas un mākslīgais intelekts. Arī sludinājumu portāli ir informācijas servisa vietnes, kurās filtrēšanas sistēma ir būtiska sastāvdaļa, lai palīdzētu lietotājiem veiksmīgāk orientēties datu apjomā un to pārskatāmi strukturētu.

Ekonomika Kazāks: nozīmi saglabās arī skaidrā nauda

Neskatoties uz digitālās valūtas pieaugošo lomu, nozīmi saglabās arī skaidrā nauda, piektdien konferencē "Nauda un sabiedrības drošība" uzsvēra Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Lasiet arī

Sabiedrība LPS: valsts atņem pašvaldībām līdzekļus pabalstiem un algām bērnudārzos

Pašvaldībām novirzītās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļas samazināšana par 5 procentpunktiem būtiski apdraudēs valsts papildu noteikto obligāto izmaiņu nodrošināšanu pašvaldībās nākamgad un pasliktinās iedzīvotāju situāciju, pēc šodien notikušās Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) valdes sēdes šādu nostāju aģentūrai LETA pauda LPS.

Ekonomika Augustā patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,2%

Patēriņa cenas šogad augustā salīdzinājumā ar jūliju Latvijā samazinājušās par 0,5%, bet gada laikā - šogad augustā salīdzinājumā ar 2019.gada augustu - patēriņa cenas sarukušas par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Sabiedrība Lielākajām partijām šogad ziedojumos pārskaitīti 177 672 eiro

Lielākajām partijām šogad ziedotāji atvēlējuši 177 672 eiro, liecina aģentūras LETA apkopotā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informācija.