• Maksis,
  • Raivis,
  • Raivo
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Covid-19 izplatība negatīvi ietekmējusi gandrīz 70% Latvijas uzņēmumu

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 12:19, 12.05.2020

Covid-19 izplatība negatīvi ietekmējusi gandrīz 70% Latvijas uzņēmumu, aģentūrai LETA pavēstīja "SEB bankā", atsaucoties uz bankas veiktās klientu uzņēmumu aptaujas datiem.


Avots: LETA

Aptaujā secināts, ka apgrozījums saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanai ieviestajiem ierobežojumiem ir samazinājies 50% uzņēmumu, bet 17% uzņēmumu darbība ir pilnībā apstājusies. Savukārt 30% aptaujāto uzņēmumu apgrozījums nav mainījies, bet 3% apgrozījums ir palielinājies.

Visvairāk koronavīrusa izplatība ir skārusi uzņēmumus, kuri sniedz izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumus - 20%, seko vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumi - 16% un apstrādes rūpniecība - 10%.

Vienlaikus bankā minēja, ka šī brīža ārkārtējā situācija ir atstājusi ietekmi uz uzņēmumu personāla politiku, tostarp darbinieku atalgojumu, kā arī nodarbināto skaitu.

Lai arī vairākumam aptaujāto uzņēmumu apgrozījums ir samazinājies, 28% uzņēmumu neplāno ieviest izmaiņas atalgojumā, savukārt 35% nemainīs darbinieku skaitu. Savukārt 27% uzņēmēju norādījuši, ka samazinās darbinieku algas, bet 36% plāno samazināt darbinieku skaitu. Tikai neliela daļa jeb 3,4% minējuši, ka darbinieku skaitu palielinās.

Līdz ar piedzīvotajām izmaiņām saimnieciskajā darbībā, daļa uzņēmumu jeb 29%, ir izmantojuši dažādas atbalsta programmas finanšu situācijas stabilizēšanai, bet 28% vēl tikai plāno to darīt. Savukārt 43% uzņēmēju nav izmantojuši atbalsta instrumentus, kā arī tuvākajā laikā neplāno to darīt.

Pēc aptaujas datiem, lielākā daļa uzņēmēju, kuri darbību realizē Rīgā vai Pierīgā ar apgrozījumu līdz 65 tūkstošiem eiro, ir informēti par Valsts ieņēmuma dienesta atbalsta instrumentiem (41%), 8% aptaujāto ir informēti par "SEB bankas" sniegtajām atbalsta iespējām, savukārt 5% - par "Valsts attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") atbalstu. Arī tie uzņēmumi, kuru apgrozījums ir robežās no 65 tūkstošiem eiro līdz diviem miljoniem eiro, norādījuši, ka viņiem zināmākie ir Valsts ieņēmuma dienesta atbalsta pasākumi (69%), bet 10% - "SEB bankas" un "Altum" atbalsta instrumenti.

"Iepriekšējā krīze, kas ļoti sāpīgi skāra Latviju, ir iemācījusi uzņēmējus daudz ātrāk sākt reaģēt uz izmaiņām ekonomikā, kā rezultātā daļa uzņēmumu jau ir mainījuši biznesa modeli, sākot piedāvāt pakalpojumus digitālajā vidē. Turklāt Latvijā lielai daļai uzņēmumu ir neliels saistību slogs, kas ļauj daudz drošāk veikt izmaiņas to darbībā. Vienlaikus veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka ievērojamu skaitu uzņēmēju šī situācija ir ietekmējusi negatīvi. Tas viennozīmīgi ir signāls gan finanšu institūcijām, gan atbildīgajām valsts iestādēm turpināt iesākto darbu pie dažādu atbalsta programmu īstenošanas, jo šajā ekonomiskajā krīzē atbalsta programmas uzņēmējiem ir labs finanšu atbalsts ekonomikai," pauda "SEB bankas" valdes loceklis Arnis Škapars.

Aptauja tika veiktā šogad martā. Tajā piedalījās vairāk nekā 900 uzņēmumu, kuri savu darbību realizē gan Rīgā, gan Latvijas reģionos, un kuri pārstāv vairāk nekā 20 nozares.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika "Swedbank" bijušo darbinieku naudas atmazgāšanas lieta varētu nenonākt tiesā

Lieta, kurā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu apsūdzētas 11 personas, tostarp "Swedbank" bijušie darbinieki, varētu nenonākt tiesā, ceturtdien vēsta žurnāls "Ir".

Ekonomika Reklāmas nozarē ieņēmumi Covid-19 krīzes dēļ samazinājušies līdz pat 70%

Latvijas reklāmas un mediju aģentūru ieņēmumi Covid-19 krīzes dēļ ir samazinājušies līdz pat 70%, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Liepiņa.

Ekonomika "Finnair" atļauts atsākt lidojumus no Rīgas uz Helsinkiem

Satiksmes ministrija izsniegusi atļauju Somijas nacionālajai aviokompānijai "Finnair" atsākt lidojumus no Rīgas uz Helsinkiem, aģentūru LETA informēja Satiksmes ministrijā (SM).

Ekonomika Analītiķi: Latvijā vidējā alga pieaugs, atlaižot mazāk atalgotos darbiniekus

Latvijā vidējā alga šogad pieaugs salīdzinājumā ar pagājušo gadu, darba devējiem atlaižot mazāk atalgotos darbiniekus, aģentūrai LETA atzina banku analītiķi, komentējot trešdien publiskotos datus par darba samaksas izmaiņām pirmajā ceturksnī.

Lasiet arī

Ekonomika Tūrisma savienojumus Latvijas valdība vēl nesola atjaunot

Tūrisma savienojumus būs iespēja atjaunot, tiklīdz to atļaus epidemioloģiskā situācija un Eiropas Savienības vienotā politika, šodien videokonferencē ar Gruzijas ekonomikas un ilgtspējīgas attīstības ministri Natelu Turnavu pauda satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Pasaule Vācijā pakāpeniski darbu atsāk viesnīcas

Turpinot atvieglot pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus, Berlīnē un citur Vācijā no pirmdienas ļauts atsākt darbu viesnīcām.

Ekonomika Latvijā strauji aug lidojumu rezervāciju skaits

Aizvadītajā nedēļā pasažieru skaits, kas veikuši rezervācijas airBaltic lidojumiem, ir palielinājies par gandrīz 500%, salīdzinot ar maija pirmo pilno nedēļu. Kopumā pasažieri ir veikuši vairāk nekā 13 000 jaunu rezervāciju.