• Maksis,
  • Raivis,
  • Raivo
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Patērētāju aizstāvji kategoriski iebilst pret ieceri ieviest vaučeru sistēmu

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 11:46, 10.05.2020

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija (LPIAA) kategoriski iebilst pret Ekonomikas ministrijas (EM) ieceri noteikti obligātu vaučeru sistēmu, ieviešot atbalsta pasākumus tūrisma operatoriem, aģentūru LETA informēja asociācijā.


Avots: LETA

Covid-19 radušās krīzes iespaidā EM aicinās no valsts budžeta segt tūrisma operatoru tiešās izmaksas 788 335 eiro apmērā. Vienlaikus plānots atbalstīt priekšlikumu ieviest obligātu vaučeru sistēmu, nosakot, ka tūrisma operators naudas atmaksas vietā ceļotājam izsniedz apdrošinātu vaučeru, kas derīgs 18 mēnešus, naudu atmaksājot pēc vaučera beigām, ja tas netiek izmantots.

LPIAA norāda, ka neapšauba nedz nepieciešamību atbalstīt tūrisma nozari finansiāli, nedz nepieciešamību dot nozares uzņēmumiem pietiekamu laiku saistību pret ceļotājiem izpildei. Tomēr LPIAA kategoriski iebilst pret obligātu vaučeru sistēmu, kas faktiski nozīmētu tūrisma operatoru izsniegto vaučeru uzspiešanu ceļotājiem.

Organizācijā atgādināja, ka arī ceļotāji daudz cieta izveidojušās ārkārtas situācijas dēļ, jo ne tikai samaksāja par pakalpojumiem, kurus nesaņēma, bet arī faktiski nespēj īstenot savas likumīgas tiesības uz naudas atgūšanu. LPIAA norādīja, ka šajos apstākļos priekšlikumi, kas vēl vairāk ierobežotu jau tāpat pārkāptās ceļotāju tiesības, nav taisnīgi un nevar tikt uzskatīti par līdzsvarotu risinājumu.

"Drīzāk tādā veidā lielāka nasta pilnīgi nepamatoti tiek uzlikta uz patērētāju pleciem," uzskata LPIAA.

Asociācijas ieskatā līdzsvarots risinājums attiecībā uz naudas atmaksu ietvertu atbalstu tiem patērētājiem, kuri ir nonākuši finansiālās grūtībās.

"Šiem cilvēkiem pilna naudas atmaksa par nenotikušo ceļojumu var izrādīties kritiski nepieciešama, tādēļ ir jānodrošina, ka patērētāji, kuri atrodas finansiālās grūtībās un spēj to pierādīt, var saņemt pilnu atmaksu par nenotikušo ceļojumu nekavējoties. Valdībai ir jānodrošina, lai tūrisma operatoriem būtu nepieciešamie līdzekļi, lai veiktu šāda veida atmaksas," uzskata asociācijā.

Tāpat LPIAA uzskata, ka jānodrošina ceļotājam izvēli - pieņemt vaučeru vai saņemt atmaksu naudā. Tāpat tā vietā, lai vaučerus uzspiestu, tie ir "jāpadara ceļotājiem pievilcīgi". Piemēram, jau šobrīd esot uzņēmumi, kas piedāvā ceļotājiem vaučerus, kuru vērtība pārsniedz patērētāja samaksāto summu, pauž LPIAA.

Vēl asociācija piedāvā nodrošināt vaučeru elastīgumu - sniegt iespēju izvēlēties citu ceļojumu vai vairākus ceļojumus, ļaut nodot vaučeru citai personai, kā arī saņemt neizmantotās vaučera daļas atmaksu naudā.

Tāpat būtu jānodrošina garantija, ka ceļotāji saņems automātisku naudas atmaksu pēc vaučera derīguma termiņa beigām vai tūroperatora maksātnespējas gadījumā, jo vaučeru apdrošināšana pati pa sevi var nebūt pietiekama šī mērķa sasniegšanai.

"Vēlamies vērst valdības uzmanību, ka atbalstu tūrisma nozarei ir iespējams sniegt neatņemot patērētājiem viņu likumīgas tiesības. Savukārt, nepārdomāta tūrisma nozares atbalsta stratēģija var vēl vairāk iedragāt jau tāpat pēdējos gados ievērojami samazinājušos patērētāju uzticēšanos tūrisma nozarei," pauž LPIAA.

Kā ziņots, saskaņā ar EM datiem, visos tūrisma sektoros šogad marta beigās un aprīlī bija vērojams gandrīz 100% apgrozījuma kritums, radot nozarei zaudējumus aptuveni 110 miljonu eiro apmērā, tostarp tūrisma aģentiem un operatoriem vismaz 33 miljonu eiro apmērā.

Turklāt Latvijā patlaban strādā 935 tūrisma operatori un tūrisma aģenti jeb starpnieki, kas organizē gan ienākošā, gan izejošā tūrisma braucienus. Šo uzņēmumu kopējais apgrozījums 2018.gadā bija vairāk nekā 398 miljoni eiro un tajos kopā nodarbināti 2688 darbinieki.

Pēc ministrijas sniegtās informācijas, patlaban tūrisma operatoriem nav ieņēmumu, kā arī netiek veiktas jaunas ceļojumu rezervācijas. Vienlaikus tūrisma operatoriem nav iespēju atgriezt klientiem nenotikušo ceļojumu iemaksātos avansus. "Tūrisma operatoriem ir līdzekļu iztrūkums, jo no ceļotājiem avansā saņemtā nauda ir samaksāta par plānotajiem pakalpojumiem ārvalstīs, piemēram, viesnīcām, aviobiļešu rezervācijai u.c. pakalpojumu rezervēšanai," skaidroja ministrijā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika "Swedbank" bijušo darbinieku naudas atmazgāšanas lieta varētu nenonākt tiesā

Lieta, kurā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu apsūdzētas 11 personas, tostarp "Swedbank" bijušie darbinieki, varētu nenonākt tiesā, ceturtdien vēsta žurnāls "Ir".

Ekonomika Reklāmas nozarē ieņēmumi Covid-19 krīzes dēļ samazinājušies līdz pat 70%

Latvijas reklāmas un mediju aģentūru ieņēmumi Covid-19 krīzes dēļ ir samazinājušies līdz pat 70%, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Liepiņa.

Ekonomika "Finnair" atļauts atsākt lidojumus no Rīgas uz Helsinkiem

Satiksmes ministrija izsniegusi atļauju Somijas nacionālajai aviokompānijai "Finnair" atsākt lidojumus no Rīgas uz Helsinkiem, aģentūru LETA informēja Satiksmes ministrijā (SM).

Ekonomika Analītiķi: Latvijā vidējā alga pieaugs, atlaižot mazāk atalgotos darbiniekus

Latvijā vidējā alga šogad pieaugs salīdzinājumā ar pagājušo gadu, darba devējiem atlaižot mazāk atalgotos darbiniekus, aģentūrai LETA atzina banku analītiķi, komentējot trešdien publiskotos datus par darba samaksas izmaiņām pirmajā ceturksnī.

Lasiet arī

Ekonomika Tūrisma savienojumus Latvijas valdība vēl nesola atjaunot

Tūrisma savienojumus būs iespēja atjaunot, tiklīdz to atļaus epidemioloģiskā situācija un Eiropas Savienības vienotā politika, šodien videokonferencē ar Gruzijas ekonomikas un ilgtspējīgas attīstības ministri Natelu Turnavu pauda satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Pasaule Vācijā pakāpeniski darbu atsāk viesnīcas

Turpinot atvieglot pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus, Berlīnē un citur Vācijā no pirmdienas ļauts atsākt darbu viesnīcām.

Ekonomika Latvijā strauji aug lidojumu rezervāciju skaits

Aizvadītajā nedēļā pasažieru skaits, kas veikuši rezervācijas airBaltic lidojumiem, ir palielinājies par gandrīz 500%, salīdzinot ar maija pirmo pilno nedēļu. Kopumā pasažieri ir veikuši vairāk nekā 13 000 jaunu rezervāciju.