• Ardis,
  • Ingrīda
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Tirgotājs: degvielas cenas Latvijā turpinās kristies

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 16:22, 25.03.2020

Degvielas cenas Latvijā seko pasaules naftas cenas izmaiņām ar nobīdi, tāpēc degvielas mazumtirdzniecības cenas turpinās kristies, aģentūrai LETA norādīja degvielas mazumtirgotāja "Circle K Latvia" degvielas kategorijas vadītājs Gatis Titovs.


Avots: LETA

Viņš skaidroja, ka naftas cenas pasaulē pēdējos mēnešos piedzīvojušas ievērojamu kritumu - galvenokārt Covid-19 pandēmijas ietekmē.

"Degvielas cenas Latvijā seko pasaules naftas cenas izmaiņām ar nobīdi. Līdz ar to mazumtirdzniecībā šobrīd viss biržas cenas kritums vēl nav transformējies, bet izteikts cenu kritums ir novērojams tieši pēdējās 10 dienās, kad, piemēram, dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cena ir kritusies par vidēji sešiem centiem litrā, bet benzīna cena - vidēji par 10 centiem litrā," pauda Titovs

Viņš norādīja, ka kopš 20.janvāra, kad dīzeļdegvielas cena bija vidēji 1,324 eiro litrā kopējais kritums ir 19 centi jeb -14% līdz 20.martam, kad vidējā cena degvielas tīklā bija 1,134 eiro litrā (vietām pat sasniedzot 0,997 eiro litrā).

Tāpat arī benzīna cenu dinamika atspoguļo ievērojamu cenu kritumu kopš 20.janvāra, kad cena "Circle K Latvia" tīklā vidēji bija 1,384 eiro litrā, samazinoties par 16 centiem jeb - 12% līdz 1,224 eiro litrā 20.martā (vietām sasniedzot 1,124 eiro litrā).

Aģentūras LETA degvielas cenu apkopojums liecina, ka degvielas cenas samazinājušās arī citiem tirgotājiem. Degvielas mazumtirgotāja "Neste" degvielas uzpildes stacijās 95.markas benzīna cena divos mēnešos samazinājusie vidēji par 18 centiem litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena pat par 22 centiem litrā. "Viada" benzīna cena samazinājusies vidēji par 13 centiem litrā, bet dīzeļdegvielas cena vidēji par 19 centiem litrā.

Savukārt "Virši" degvielas uzpildes stacijās 95.markas benzīna cena attiecīgajā periodā tik pat kā nav mainījusies, bet dīzeļdegvielas cena samazinājusies par 11 centiem litrā.

Titovs norādīja, ka degvielas produktu iepirkuma cena veido tikai 35% no kopējās degvielas cenas. Lielāko daļu jeb 55% veido dažādi nodokļi - akcīze, pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un nodeva par obligāto valsts rezervju glabāšanu. Savukārt aptuveni 10% ir mazumtirgotāja uzcenojums, ar ko tiek nosegtas ar degvielas mazumtirdzniecības nodrošināšanu saistītās izmaksas, piemēram, darba algas, degvielas kvalitātes kontrole, degvielas uzpildes stacijas un termināļu uzturēšana un apkalpošana.

No 2020.gada 1.janvāra degvielas cenas negatīvi ietekmējuši divi faktori: akcīzes likmes paaugstināšana un grozījumi "Noteikumos par benzīna un dīzeļdegvielas atbilstības novērtēšanu". Titovs pauda, ka tā rezultātā 95.markas benzīnu Latvijā būs iespējams realizēt ar ne mazāk kā 10% bioetanola piejaukumu līdzšinējo 5% vietā.

Viņš skaidro, ka abu šo faktoru ietekmē 95.markas benzīna cena pieaugusi vidēji par 5,7 centiem litrā - akcīzes pieauguma dēļ par četriem centiem litrā un bioetanola komponentes īpatsvara palielinājuma rezultātā vēl par papildu 1,7 centiem litrā.

Dīzeļdegvielas cena akcīzes likmes palielināšanas rezultātā pēc 1.janvāra pieaugusi par 5,1 centiem litrā un potenciāli pieaugs vēl pēc 1.aprīļa, kad stāsies spēkā jaunās prasības biopiejaukuma daudzumam, kas attiecas uz vasaras perioda dīzeļdegvielu.

Savukārt 98.markas benzīna, kura sastāvā nav bioetanola, un autogāzes cenu pēc 1.janvāra ietekmējusi tikai akcīzes likmes paaugstināšana attiecīgi par četriem centiem litrā un 2,8 centiem litrā.

Degvielas mazumtirgotāja "Circle K Latvia" apgrozījums pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2018.gada 1.maija līdz 2019.gada 30.aprīlim, bija 425,01 miljons eiro, kas ir par 9,7% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 9,9% un bija 19,225 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Uzņēmums "Circle K Latvia" reģistrēts 1993.gadā, un tā pamatdarbības veids ir degvielas un preču mazumtirdzniecība degvielas uzpildes stacijās, degvielas uzpildes staciju projektēšana, celtniecība un ekspluatācija, kā arī naftas produktu vairumtirdzniecība.

"Circle K Latvia" pieder Norvēģijā reģistrētam uzņēmumam "Circle K", kas savukārt pieder Kanādas uzņēmumam "Alimentation Couche-Tard Inc.".

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Rosina HoReCa nozares darbiniekiem atbalstu 30% no bruto algas

Ekonomikas ministrija (EM) rosina tūrisma un viesmīlības uzņēmumiem līdz gada beigām sniegt atbalstu 30% apmērā no darbinieka bruto algas, informēja ministrijā.

Ekonomika Jūnijā Tallink atklāj jaunu prāmju maršrutu no Rīgas. Lūk, uz kurieni!

Igaunijas prāmju operators "Tallink Grupp" no 26.jūnija līdz 15.augustam veiks regulāros prāmju reisus jaunā maršrutā - Helsinki-Rīga, informēja "Tallink Grupp" pārstāvji.

Ekonomika Radošās personas varēs pretendēt uz 1614 eiro vienreizēju atbalstu

Radošās personas Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammā varēs pretendēt uz vienreizēju līdzekļu piešķīrumu 1614 eiro apmērā, un plānots, ka to saņems 1200 cilvēku, šodien lēma valdībā.

Ekonomika LTV piešķir 1,86 miljonus eiro jauna programmu izlaides kompleksa iegādei

Valdība šodien piekrita piešķirt 1,86 miljonus eiro, lai Latvijas Televīzijas (LTV) vajadzībām iegādātos jaunu programmu izlaides kompleksu (PIK).

Lasiet arī

Ekonomika Latvijā pirmajā ceturksnī reģistrēts par 14,7% mazāk jaunu vieglo automašīnu

Latvijā šogad pirmajos trijos mēnešos reģistrētas 4359 jaunas vieglās automašīnas, kas ir par 14,7% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Auto asociācijas apkopotā informācija.

Ekonomika Martā Latvijā kritušās cenas

Patēriņa cenas šogad martā salīdzinājumā ar februāri Latvijā pieaugušas par 0,3%, bet gada inflācija - šogad martā salīdzinājumā ar 2019.gada martu - samazinājusies līdz 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika "Latvijas dzelzceļš" no valsts budžeta prasa 40,8 miljonus eiro

VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) nepieciešami 25 miljoni eiro no valsts budžeta 2020.gada finanšu līdzsvara nodrošināšanai un 15,8 miljoni eiro neattiecināmo izmaksu kompensēšanai par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu šogad, aģentūru LETA informēja LDz pārstāve Ella Pētermane.