• Andrejs,
  • Andrievs,
  • Andris
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Nākamnedēļ apspriedīs ideju par "trekno gadu" bezcerīgo parādu dzēšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 16:00, 08.03.2020

Nākamnedēļ Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks plāno tikties ar iesaistītajām finanšu institūcijām, lai detalizēti apspriestu ideju par tā dēvēto "trekno gadu" bezcerīgo parādu dzēšanu, aģentūra LETA noskaidroja Latvijas Bankā.Paredzēts, ka nedēļas sākumā būs sarunas ar Finanšu nozares asociāciju, kura ceturtdien jau paziņoja, ka atbalsta Latvijas Bankas prezidenta priekšlikumu rast risinājumu 2008.gada krīzes parādu dzēšanai, tos norakstot.

Vaicāta, kādā veidā varētu tikt panākts risinājums šo parādu dzēšanai, Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre aģentūrai LETA norādīja, ka risinājums būtu brīvprātīgs un attiecināms tikai uz tiem kredītiem, kurus banka savā bilancē jau ir norakstījusi un persona nav pieļāvusi ļaunprātīgu rīcību sadarbībā ar banku.

"Tātad faktiski banka ir jau atzinusi zaudējumus. Papildu izdevumiem nevajadzētu rasties," skaidroja Bajāre.

Viņa arī uzsvēra, ka šī saistību dzēšana nedrīkst radīt negatīvas nodokļu sekas parādniekam. "Šobrīd saistības var dzēst tikai abpusēji vienojoties, kas atbilst Civillikuma 1862.pantam. Tas netiek atzīts par ienākumu un aplikts ar nodokli. Priekšlikums būtu radīt kārtību, kā kreditors varētu saistības dzēst vienpusēji. Arī šādā kārtībā dzēstas saistības nebūtu atzīstamas par ienākumu un apliekamas ar nodokli," skaidroja Bajāre.

Aģentūrai LETA detalizētāk skaidrojot idejas būtību, Latvijas Bankā uzsvēra, ka runa ir par tā saucamo "trekno gadu" laikā uzņemtajām saistībām, kuras pēc krīzes cilvēki nespēja segt gan kredītu ņēmēji, gan galvotāji. Tā rezultātā šie cilvēki par savām kļūdām bargi samaksāja un zaudēja savus īpašumus, lielu daļu ienākumu, bija spiesti doties "ēnu ekonomikā" vai emigrēt.

Paredzams, ka tiks diskutēts par saistībām, kas tika nodibinātas līdz 2008.gada nogalei, tādām saistībām, kuras bija nodrošinātas ar hipotēku un parādnieks vai ķīlas devējs sakarā ar nespēju tās segt zaudēja īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu, skaidroja Latvijas Bankā.

"Runa nav par visu parādu norakstīšanu, bet gan cilvēkiem - vairāk nekā 10 000 -, kuri par savām kļūdām samaksāja ar īpašumu zaudēšanu. Šie cilvēki faktiski visu jau ir zaudējuši, taču uz tiem joprojām "karājas" šie parādi, kurus komercbankas ir atzinušas par bezcerīgiem un norakstījušas, bet tiesiski nedrīkst vienpusēji dzēst, turklāt tādā gadījumā tie tiktu atzīti par ienākumiem, par kuriem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), un bezcerīga parāda komercbankai vietā cilvēkiem rastos nodokļu parāds," norādīja Latvijas Bankas pārstāvji.

Tāpat centrālajā bankā uzsvēra, ka noteikti jāparedz iespēja bankām vērtēt parādnieku godaprātu, nevis atlaist parādus automātiski, un to nemaz nevar ar likumu uzspiest.

"Būtiski, ka šāds solis neradītu nekādus zaudējumus vai izmaksas nevienam iesaistītajam - ne komercbankām, kuras uzskata šos parādus par bezcerīgiem, ne parādu ņēmējiem, ne valstij. Tieši otrādi, redzam potenciālu ieguvumu no būtiska cilvēku skaita veicināšanas atgriezties legālajā ekonomikā. Kredītu izkrāpēji un ļaunprātīgie nemaksātāji no šī procesa neiegūtu neko," uzsvēra Latvijas Bankas pārstāvji.

Vienlaikus centrālajā bankā norādīja, ka par precīzu priekšlikumu ar visām detaļām sabiedrība tiks informēta pēc iesaistīto institūciju sarunām

Jau ziņots, ka Kazāks rosina bankām norakstīt neatgūtos tā dēvēto "trekno gadu" jeb "burbuļa" laika parādus, kas ļautu atgriezties ekonomikas apritē vairāk nekā 10 000 cilvēku. Kā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Kazāks, ievērojams skaits iedzīvotāju tā dēvētajos "treknajos gados" ņēma kredītus, pārsvarā hipotekāros aizņēmumus, kurus daudzi vēlāk nespēja atmaksāt. Daļai tika atsavināti mājokļi, taču daudzos gadījumos arī ar to nepietika parādu nomaksai.

Patlaban daudzas bankas šos parādus uzskata par neatgūstamiem, taču tehniski tie nav norakstīti. Kazāks uzskata, ka būtu taisnīgi šos parādus norakstīt, ņemot vērā, ka bankas vairs nerēķinās ar šo parādu atgūšanu. Šāds solis ļautu atgriezt Latvijas ekonomikas apritē vairāk nekā 10 000 cilvēku, daļa no kuriem ir ēnu ekonomikā vai emigrējuši.

Pēc Latvijas Bankas prezidenta teiktā, runa ir par parādiem aptuveni pusmiljarda eiro apmērā. To norakstīšana būtu visām pusēm bez nekādām izmaksām, taču būtu atbalsts Latvijas ekonomikai. Lai īstenotu šo ieceri, Kazāks aicina finanšu nozares pārstāvjus, Finanšu nozares asociāciju un Saeimas atbildīgo komisiju sanākt kopā un diskutēt par nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos, lai novērstu pagātnes kļūdas.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvija sola līdz 2026.gadam pabeigt "Rail Baltic" līniju no Rīgas līdz Lietuvai

Latvija ir apņēmusies līdz 2026.gadam pabeigt dzelzceļa projekta "Rail Baltica" pamatlīniju no Rīgas līdz Lietuvai, šodien "Rail Baltica" Industrijas dienā teica satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP)

Ekonomika LMT prezidents Binde: 5G sakaru tīkla izbūve nav pats sarežģītākais uzdevums

5G sakaru tīkla izbūve nav pats sarežģītākais uzdevums, un grūtāk ir pārliecināt industrijas par piektās paaudzes tīkla izmantošanas iespējām, otrdien Rīgā notiekošajā Eiropas 5G ekosistēmas forumā "5G Techritory" pauda mobilo sakaru operatora SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) prezidents Juris Binde.

Ekonomika 70% pircēju ir atteikušies no pirkuma, jo nebija skaidras naudas

Visbiežāk pircējus zaudējuši pārdevēji brīvdabas tirdzniecības vietās, un kopumā iespēja samaksāt par pirkumu tikai skaidrā naudā 70% iedzīvotāju likusi atteikties no iecerētā pirkuma, turklāt ceturtā daļa jeb 26% iedzīvotāju atzīst, ka šādā situācijā nonāk bieži vai regulāri, liecina bankas Citadele Baltijas iedzīvotāju aptauja, turklāt Latvijā biežāk nekā pārējās Baltijas valstīs pircēji norāda, ka atteikušies no iecerētā pirkuma.

Ekonomika Ziemā 160 sievietēm būs iespēja bez maksas apgūt IT. Kā pieteikties?

Lai 160 sievietēm palīdzētu apgūt pamatzināšanas, kas nepieciešamas turpmākām mācībām informācijas tehnoloģiju (IT) jomā un darba gaitu uzsākšanai, nevalstiskā organizācija "Riga TechGirls" kopā ar IT kompāniju "Accenture" atklājusi programmas "She Goes Tech" ziemas mācību sezonu, pavēstīja "Riga TechGirls" vadītāja Anna Andersone.

Lasiet arī

Ekonomika "Luminor" brīdina savus klientus

"Luminor Bank" brīdina par kārtējām krāpnieku aktivitātēm.

Ekonomika Banku sektora peļņa pirmajā pusgadā saruka par 70%

Latvijā banku sektora peļņa šogad pirmajā pusgadā samazinājusies 3,3 reizes salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 40,3 miljoni eiro, aģentūrai LETA pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

Ekonomika Latvijas bankas gatavas diskutēt par ierosinājumu norakstīt pirmskrīzes parādus

Lielākās bankas gatavas diskutēt par Latvijas Bankas prezidenta Mārtiņa Kazāka ierosinājumu norakstīt pirmskrīzes parādus, taču norāda, ka nepieciešama arī kredītņemēju gatavība dialogam un vismaz daļēja parādsaistību segšana, aģentūrai LETA norādīja vairāku aptaujāto banku pārstāvji.