RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


"KPV LV" rosina samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:25, 13.02.2020

Partijas "KPV LV" Saeimas frakcija iesniegusi grozījumus Akcīzes nodokļa likumā, piedāvājot lēnāku akcīzes nodokļa celšanu alkoholiskajiem dzērieniem.Partijā uzsvēra, ka Igaunijā 2019.gada 1.jūlijā par 25% tika samazināta akcīzes nodokļa likme atsevišķiem alkoholisko dzērienu veidiem, tostarp stiprajam alkoholam, kas būtiski skāris alkoholisko dzērienu apriti Latvijā. Igaunijā šādas izmaiņas veicinājušas pārrobežu tirdzniecību ar Skandināvijas valstīm, it īpaši ar Somiju, jo līdz likmes samazināšanai aptuveni trešdaļu no Igaunijā nopirktajiem alkoholiskajiem dzērieniem iegādājās patērētāji no Skandināvijas valstīm.

"KPV LV" norādīja, ka Latvijas valsts budžetam minētie grozījumi likumā radīja negatīvu ietekmi. Lai šo situāciju kaut kādā mērā līdzsvarotu un mazinātu negatīvo ietekmi uz valsts budžetu, Saeimā pērn tika pieņemti grozījumi, kas ar 2019.gada 1.augustu paredzēja akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam samazināt par 15%. Līdz ar to ar 2019.gada 1.augustu akcīzes nodokļa likme stiprajam alkoholam ir 1564 eiro par 100 litriem absolūtā spirta, atgādināja "KPV LV".

Saskaņā ar spēkā esošo likuma redakciju 2020.gada 1.martā ir paredzēts palielināt akcīzes nodokļa likmes visiem alkoholisko dzērienu veidiem, izņemot raudzētos dzērienus ar absolūtā spirta saturu līdz sešiem tilpuma procentiem. Partijā uzsvēra, ka, ņemot vērā akcīzes nodokļa likmes samazinājumu 2019.gada 1.augustā, visstraujākais akcīzes nodokļa likmes palielinājums būtu stiprajam alkoholam - nodokļa likme tiktu palielināta līdz 2025 eiro par 100 litriem absolūtā spirta jeb par 29,5%, savukārt alum, vīnam, raudzētajiem dzērieniem ar spirta saturu virs sešiem tilpuma procentiem un starpproduktiem akcīzes nodokļa likmes palielinājums būtu vidēji 10%.

Partija pauda bažas par to, ka 2019.gadā kopējais alkoholisko dzērienu un alus patēriņa pieauguma temps bija lēnāks nekā tika prognozēts, sastādot budžeta plānu, kā arī pierobežas tirdzniecības apjoms pēc Igaunijas lēmuma, salīdzinot ar 2018.gadu, samazinājās, kā rezultātā veidojās 2019.gada akcīzes nodokļa ieņēmumu plāna neizpilde 28,4 miljonu eiro apmērā. 2019.gada plāna neizpilde ietekmēja vidēja termiņa akcīzes nodokļa ieņēmumu prognozes, un tas partijas ieskatā liecina, ka vidējā termiņā akcīzes nodokļa ieņēmumi būs par aptuveni 30 miljoniem eiro gadā zemāki nekā plānots. Vienlaikus akcīzes likmes samazināšana šos ieņēmumu zaudējumus ir ierobežojusi, ļaujot saglabāt lielāko daļu no pierobežas tirdzniecības, un samazinot Igaunijas lēmuma negatīvo ietekmi uz akcīzes nodokļa ieņēmumiem 2019.gadā par apmēram 25 miljoniem eiro, skaidroja politiskajā spēkā.

Lai mazinātu negatīvo ietekmi uz Latvijas valsts budžetu un komersantiem, kas veic darbības ar alkoholiskajiem dzērieniem, vienlaikus arī turpinot nodokļu daļas palielinājumu alkoholisko dzērienu cenā, "KPV LV" ieskatā nepieciešams paredzēt pakāpeniskāku akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanu, akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem 2020. un 2021.gadā paaugstinot vidēji par 5%.

Šāda likmju paaugstināšana stiprā alkohola litra nodokļu daļu paaugstinātu par 0,38 eiro 2020.gadā un 0,40 eiro 2021.gadā, bet vīnam, kas ir otrais populārākais alkoholisko dzērienu veids, nodokļu daļa katrā gadā pieaugtu par 0,06 eiro (par litru). Nodokļu daļa alum pieaugtu par 0,03 eiro par litru, skaidroja "KPV LV".

Patlaban spēkā esošais regulējums paredz, ka ar šā gada 1.martu akcīzes nodokļa likmes vīnam, raudzētiem dzērieniem (virs 6%) un starpproduktiem (līdz 15%) par 100 litriem tiks palielinātas no 101 eiro uz 111 eiro. Savukārt "KPV LV" rosina akcīzes likmes pieaugumu padarīt lēnāku - lai no 1.marta akcīze šiem produktiem būtu 106 eiro.

Tāpat iepriekš tika paredzēts, ka starpproduktiem (virs 15% un līdz 22%) akcīzes nodoklis par 100 litriem augs no 168 eiro uz 185 eiro, tomēr "KPV LV" rosina mērenāku pieaugumu - līdz 176 eiro.

Iepriekš bija plānots, ka spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodoklis par 100 litriem absolūtā spirta augs no 1564 eiro uz 2025 eiro, tomēr "KPV LV" rosina noteikt, ka no 1.marta akcīze šiem dzērieniem būs 1642 eiro, bet pēc gada - 1724 eiro.

Savukārt alum akcīzes nodoklis par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem augtu nedaudz straujāk nekā iepriekš paredzēts - nevis no 7,4 eiro uz 8,1 eiro par 100 litriem, bet gan no 7,4 eiro līdz 8,2 eiro.

"KPV LV" rosina minēto jautājumu nodot izskatīšanai Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika 871 miljons eiro. Tik daudz VID gribētu iekasēt nodokļu parādos

Latvijā šogad februāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 871,036 miljonu eiro apmērā, kas ir par 0,7% vairāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati.

Ekonomika Rīgas brīvostas jaunā vadība: Viesturs Zeps un Pāvels Rebenoks

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju ceturtdien ievēlēts Rīgas domes deputāts un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvis Viesturs Zeps (LA), savukārt par priekšsēdētāja vietnieku - Ekonomikas ministrijas pārstāvis Pāvels Rebenoks, aģentūru LETA informēja ostas pārstāve Liene Ozola.

Ekonomika Reirs: Mikrouzņēmumu režīms ir saglabājams, bet nepieciešamas izmaiņas

Mikrouzņēmumu režīms ir saglabājams, bet tam ir nepieciešamas izmaiņas, ceturtdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Ekonomika 345,98 miljoni eiro! Tik daudz pērn iesaldējis Finanšu izlūkošanas dienests

2019.gadā Finanšu izlūkošanas dienests (FID) izdeva 362 iesaldēšanas rīkojumus, iesaldējot vēsturiski līdz šim lielāko iespējami noziedzīgi iegūto finanšu līdzekļu apjomu - 345,98 miljonu eiro apmērā, informēja FID pārstāvji.

Lasiet arī

Sports Porziņģis samet 24 punktus, un "Mavericks" izcīna uzvaru (+VIDEO)

Latviešu zvaigzne Kristaps Porziņģis piektdien guva 24 punktus Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) regulārā čempionāta spēlē un palīdzēja Dalasas "Mavericks" komandai izcīnīt uzvaru.

Izklaide Kalnciema kvartālā - Meteņu karnevāls. Kādi labumi tur pieejami?

Kalnciema kvartālā šodien notiks Meteņu svinības Venēcijas karnevāla noskaņās jeb pasākums ar nosaukumu "Meteņu karnevāls", informēja pasākuma rīkotāju pārstāvji.

Sabiedrība Sieviete aplejas ar degvielu un draud aizdedzināties. Kas tik tālu novedis?

Jēkabpilī kāda sieviete, mēģinot pievērst uzmanību savām problēmām, publiski draudēja sadedzināties īpašumu strīdu dēļ. Operatīvajiem dienestiem pašnāvības mēģinājumu izdevās novērst, vēsta Latvijas Televīzija.