RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Statistiķi paziņojuši, kā augušas cenas pagājušajā gadā. Vai tam var ticēt?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 18:22, 10.01.2020 2

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 2,8%, aģentūra LETA uzzināja Centrālajā statistikas pārvaldē.Vienlaikus 2019.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, samazinājās, veidojot deflāciju 0,2% apmērā, bet gada laikā - 2019.gada decembrī salīdzinājumā ar 2018.gada decembri - patēriņa cenas pieauga par 2,3%.

Tostarp pērn decembrī, salīdzinot ar novembri, precēm cenas samazinājās par 0,5%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,3%, savukārt 2019.gada decembrī salīdzinājumā ar 2018.gada decembri precēm cenas palielinājās par 2,1%, bet pakalpojumiem - par 2,6%.

2019.gada decembrī, salīdzinot ar 2018.gada decembri, lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,4%. Būtiskākais cenu kāpums bija gaļai un gaļas izstrādājumiem (+7,2%), tostarp cenas pieauga žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+6,9%), cūkgaļai (+14,3%), gaļas izstrādājumiem (+9,3%) un mājputnu gaļai (+1,6%). Statistikas pārvaldē norādīja, ka gaļai un gaļas izstrādājumiem nozīmīga ietekme uz cenu izmaiņām grupā saglabājās visa 2019.gada laikā.

Salīdzinot ar 2018.gada decembri, cenas pieauga arī svaigiem augļiem (+14,6%), konditorejas izstrādājumiem (+4,4%), maizei (+2,8%), cukuram (+6,9%), kā arī miltiem un citiem graudaugiem (+4,1%).

Samazinoties cenām pasaules tirgos, lētāka bija kafija (-6,4%). Cenu kritums bija arī pienam (-5,1%) un dažādiem no piena gatavotiem produktiem - sieram un biezpienam (-4,3%), sviestam (-4,8%), skābajam krējumam (-2,3%). Cenas samazinājās svaigiem dārzeņiem (-1,8%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 4,3%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 3,9%, sadārdzinoties alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 4,9%. Cenu pieaugumu gada laikā ietekmēja akcīzes nodokļa pieaugums cigaretēm no 2019.gada 1.jūlija.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 3,3%, ko noteica vairāku komunālo pakalpojumu sadārdzināšanās. Gada laikā dārgāka kļuva elektroenerģija, siltumenerģija, atkritumu savākšana, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās dabasgāzei un cietajam kurināmajam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,4%, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums zobārstniecības un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī farmaceitiskie produkti.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 3,4%. Gada laikā sadārdzinājās kompleksie atpūtas pakalpojumi, televīzijas abonēšanas maksa, barība lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumi, rotaļlietas.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,7%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tostarp vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem - par 3,1%, kā arī ēdnīcu pakalpojumiem - par 3,7%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija benzīnam, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, telekomunikāciju pakalpojumiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, augstākajai izglītībai, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, apģērbiem. Cenu samazinājums bija dīzeļdegvielai un autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Savukārt lielākā ietekme uz cenu izmaiņām 2019.gada decembrī salīdzinājumā ar novembri bija cenu kritumam apģērbiem un apaviem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, mājokļa iekārtai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,5%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu grupā bija svaigiem augļiem (+6%). Cenas pieauga arī cūkgaļai (+3,1%), gaļas izstrādājumiem (+5,6%), kā arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1%). Dārgākas kļuva olas (+2,1%), svaigi dārzeņi (+0,8%), maize (+0,7%), kā arī žāvēti augļi un rieksti (+4,5%). Cenas samazinājās mājputnu gaļai

(-2%), sieram un biezpienam (-1,9%), šokolādei (-3,8%), kā arī kafijai (-1,8%).

Lasīt visus komentārus (2)

Lasiet arī

  • Pirktspēja 11.01.2020 17:15
    Cenas izlīdzinās, atalgojums ĻAUDĪM ne.
    Сообщить редактору Ответить
  • Kainšvainlībtdihs 10.01.2020 18:48
    "pagājušajān gadā"? Kas tas par gadu? Nodarbināt bērnus ir aizliegts, par to draud sods. Vai arī nevis bērni strādā pie jums, bet 9 klases nepabeiguši?
    Сообщить редактору Ответить
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Āfrikas cūku mēris atkal plosās: šogad konstatēti jau 30 gadījumi!

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori šonedēļ no 13. līdz 17.janvārim konstatējuši 15 jaunus Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumus mežacūku populācijā Latvijā, liecina PVD publiskotā informācija.

Ekonomika Viļņā un Tallinā sarūk dīzeļdegvielas cena, Rīgā - nekā!

Pagājušajā darba nedēļā Viļņā un Tallinā bija vērojams dīzeļdegvielas cenas kritums, taču Rīgā tā nav mainījusies, liecina aģentūras LETA apkopotie dati.

Ekonomika Brīdina: Masveida atlaišanas LDz ir tikai sākums; iespējami arī avāriju draudi

Latvijas Dzelzceļnieku un satiksmes nozares arodbiedrība brīdina – darbinieku masveida atlaišana var novest pie situācijas, ka atlikušie netiks galā ar darba apjomu un tas var radīt avāriju riskus.

Ekonomika Rīgā nolaidusies Holivudas grāvēja "Neiznīcināmie 3" slavenā lidmašīna (+FOTO)

Biznesa paplašināšanas ietvaros uzsākot regulāro kravu reisu programmu uz Rīgu, piektdien, 17. janvārī lidostā "Rīga" nosēdies pirmais Ukrainas aviokompānijas "Eleron" gaisa kuģis – leģendārā AN-26 kravas lidmašīna – haizivs UR-CSK. Šīs lidmašīnas dizains tika īpaši izstrādāts Holivudas spriedzes filmas "Neiznīcināmie 3" (The Expendables 3) filmēšanai.

Lasiet arī

Sabiedrība Šonedēļ Baltijas biržās lielākais apgrozījums bijis ar "Tallink Grupp" akcijām
Rīga, 19.janv., LETA. Šonedēļ Baltijas biržās lielākais apgrozījums bija ar Igaunijas prāmju satiksmes uzņēmuma "Tallink Grupp" akcijām, liecina tirdzniecības dati.      Ar "Tallink Grupp" akcijām šonedēļ veikts 822 dar...
Sabiedrība Rīgas Jūgendstila muzejā notiks Friča Bārdas daiļradei veltīts bērnu rīts
Rīga, 19.janv., LETA. Šodien plkst.12 Rīgas Jūgendstila muzejā notiks Friča Bārdas daiļradei veltīts bērnu rīts, aģentūru LETA informēja muzeja projektu vadītāja Dace Bāliņa.  Aktieri Una Eglīte un Mārtiņš Gailis gaidīs...
Sabiedrība Valmierā un Cēsīs ar skatītājiem tiksies Kairiša spēlfilmas "Piļsāta pi upis" radošā grupa
Rīga, 19.janv., LETA. Šodien Valmierā un Cēsīs ar skatītājiem tiksies režisora Viestura Kairiša spēlfilmas "Piļsāta pi upis" jeb "Pilsēta pie upes" radošā grupa, aģentūru LETA informēja Nacionālā Kino centra vecākā refer...