• Liega,
  • Olga,
  • Zigita,
  • Zita
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


ECB jau pavasarī apsvērusi "PNB bankas" darbības pārtraukšanas scenāriju

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 12:38, 14.12.2019

Eiropas Centrālā banka (ECB) šogad pavasarī, veicot "PNB bankas" klātienes pārbaudi, secinājusi, ka ir jāapsver bankas darbības pārtraukšanas scenārija iespējamība, teikts Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumā, ar kuru "PNB banka" tika pasludināta par maksātnespējīgu.


Avots: LETA

Spriedumā minēts, ka klātienes pārbaudes ziņojums satur deviņus konstatējumus, tostarp sešiem no tiem ir ļoti liela ietekme uz kredītiestādi.

Tostarp ziņojumā teikts, ka "PNB bankas" uzkrājumu veidošanas procesā konstatēti daudzi trūkumi un uzkrājumu apmērs ir nepietiekams.

Kredītlietu pārbaudē konstatēta nepieciešamība pēc papildu uzkrājumiem kredītportfelim 54,5 miljonu eiro apmērā, kā arī aplēsta nepieciešamība pēc uzkrājumiem neprofila aktīviem 34,5 miljonu eiro apmērā. Secināts arī, ka banka neveic pietiekamu kredītņēmēju parāda atmaksāšanas spējas analīzi, tādējādi uzrādot mazāku ienākumus nenesošo kredītu apmēru, un 2018.gada decembrī riska darījumi 58,8 miljonu eiro apmērā būtu jāpārklasificē kā ienākumus nenesoši.

Tāpat secināts, ka banka nepiemēro diskontus pārņemtu aktīvu vērtībai, jo netiek veikta pienācīga pārņemto aktīvu papildu kontrole, kas ļautu veikt to vērtēšanu atbilstošās atpakaļejošās pārbaudēs. Turklāt banka nav ienesīga, un tās izmaksu/ienākumu rādītājs ir tuvu 100%.

Attiecībā uz "PNB bankas" pamatkapitālu, kuru daļēji veido ieguldījumi natūrā, ECB konstatējusi, ka šo ieguldījumu vērtība ir būtiski pārvērtēta un, ka kapitāla veidošana rada nopietnas šaubas. "Šīs šaubas ir atspoguļotas nepieciešamībā veidot papildu uzkrājumus bankas aktīviem," pausts spriedumā, atsaucoties uz klātienes pārbaudes ziņojumu.

Tādējādi konstatēts, ka 2018.gada 31.decembrī bankai bija negatīva neto vērtība 58,2 miljonu eiro apmērā. Klātienes pārbaudēs bankai aprēķināts nepieciešamais papildu uzkrājumu apmērs trim dažādiem scenārijiem - bāzes scenārijam, optimistiskajam scenārijam un pesimistiskajam scenārijam, un visos trijos scenārijos bankai bijusi negatīva neto vērtība.

Klātienes pārbaudes ziņojumā arī secināts, ka ir "jāapsver arī uzraudzītās iestādes darbības pārtraukšanas scenārija iespējamība".

Tāpat pēc spriedumā minētās informācijas, sākotnēji bankas administrators Vigo Krastiņš informējis, ka "PNB bankas" aktīvi 2010.gada 23.augustā bija 541,121 miljona eiro apmērā, bet, veicot korekcijas, aktīvu apmērs attiecīgajā datumā samazināts līdz 458,949 miljoniem eiro.

ECB klātienes pārbaude bankā veikta no 2019.gada 4.marta līdz 2019.gada 10.maijam, lai novērtētu bankas kredītrisku.

Jau vēstīts, ka "PNB bankas" darbība tika apturēta 2019.gada 15.augustā, bet 12.septembrī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pasludināja "PNB banku" par maksātnespējīgu.

"PNB bankas" darbība tika apturēta, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.

ECB kā "PNB bankas" tiešais uzraugs 2019.gada 15.augustā nolēma atzīt "PBN banku" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt "PNB bankas" noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto, FKTK nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu "PNB bankā" un lēma par noguldījumu nepieejamību. ECB kā "PNB bankas" tiešais uzraugs pieņēma šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika 10 miljoni eiro gadā - tik ABLV Bank pašlaik gadā izmaksā naudas glabāšana

Likvidējamajai "ABLV Bank" naudas glabāšanas izdevumi negatīvo likmju dēļ veido vairāk nekā 10 miljonus eiro gadā, intervijā aģentūrai LETA atzina bankas likvidators Andris Kovaļčuks.

Ekonomika AM plāno atvieglot militāro preču biznesu Latvijā

Valdība nākamnedēļ, 11.jūnijā, lems par grozījumiem likumā, kas paredz atvieglot militāro preču biznesu Latvijā.

Ekonomika Rīgā aug dzīvokļu piedāvājums

Dzīvokļu pārdošanas piedāvājums Rīgā šogad jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kopumā palielinājās par 7%, bet piedāvājumu skaits lielākajos Rīgas mikrorajonos auga par 8%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Ekonomika Eglītis: Augstās procentu likmes Latvijā saistītas ar banku vēlmi nopelnīt

Eirozonā augstākās kredītu procentu likmes ir Latvijā un tas ir saistīts ar banku vēlmi palielināt savus peļņas rādītājus, ceturtdien Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas sēdē sacīja apakškomisijas vadītājs Gatis Eglītis (JKP).

Lasiet arī

Sabiedrība Valdība vērtēs ierosinājumu tehniskās apskates pakalpojumus iepirkt kā ārpakalpojumus
Rīga, 11.aug., LETA. Valdība šodien sēdē uzklausīs Satiksmes ministrijas (SM) sagatavoto informatīvo ziņojumu "Par tehniskās apskates pakalpojuma attīstību 2021.-2030.gadam", kurā rosināts noteikt, ka Ceļu satiksmes droš...
Sabiedrība Valdība lems par 70,2 miljonu eiro piešķiršanu Covid-19 krīzē cietušo eksportējošo un tūrisma uzņēmumu darbinieku algu subsidēšanai
Rīga, 11.aug., LETA. Valdība šodien lems par 70,2 miljonu eiro piešķiršanu Covid-19 krīzē cietušo eksportējošo un tūrisma uzņēmumu darbinieku algu subsidēšanai. Valdības rīkojuma projektā paredzēts Finanšu ministrijai n...
Sabiedrība Valdība lems, vai atbalstīt Latvijas karavīru nosūtīšanu uz starptautisko operāciju Kosovā
Rīga, 11.aug., LETA. Valdība šodien lems, vai atbalstīt Latvijas karavīru nosūtīšanu uz starptautisko operāciju Kosovā (KFOR). Gala lēmums karavīru nosūtīšanai uz Kosovu būs jāpieņem Saeimai. Plānots, ka Latvijas dalība...