RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


No nodokļu reformas visvairāk iegūs darba ņēmēji bez apgādājamiem

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 10:27, 20.11.2019

Nākamgad lielākie ieguvēji no nodokļu reformas būs darba ņēmēji bez apgādājamiem, aģentūrai LETA atzina "Swedbank" Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.Viņa norādīja, ka salīdzinājumā ar 2018.gadu šogad jaunā budžeta pieņemšanas laiks no darbaspēka nodokļu perspektīvas bija salīdzinoši rāms - pretstatā vērienīgai reformai pērn, kad tika mainīts teju katrs ienākuma nodokļa aprēķināšanas mainīgais, šoreiz ieviesti vien pāris jauninājumi. Pamatā tie saistīti ar jau ieplānotām izmaiņām un ir atskaņas no iepriekšējās nodokļu reformas, kuras ietvaros tika nolemts īstenot pakāpenisku atvieglojumu pieaugumu arī turpmākajos gados. Vienlaikus, lai cik nelielas, tomēr izmaiņas līdzšinējā kārtībā 2020.gads nodarbinātajiem nesīs un no tām vislielākie ieguvēji būs darba ņēmēji bez apgādājamiem.

Kropa minēja, ka, vērtējot jaunā budžeta pieņemšanas procesu, pozitīvi vērtējams fakts, ka iepriekš nospraustie plāni tiek koriģēti atbilstoši situācijai un valsts budžeta iespējām. Ja iepriekšējo gadu lēmumos tika paredzēts palielināt maksimālo ar ienākuma nodokli neapliekamo minimumu līdz 250 eiro, tad šobrīd apstiprinātais ir 300 eiro. Palielināta arī tā algas robeža, pie kuras pienākas maksimālais neapliekamais minimums - no plānotajiem 440 eiro tā palielināta līdz 500 eiro, kas kopumā ir laba ziņa iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un bez reģistrētiem apgādājamiem. Vienlaikus nemainīga palikusi tā atalgojuma robeža, no kuras neapliekamais minimums vairs netiek piemērots - 2020.gadā tie būs 1200 eiro pirms nodokļu nomaksas.

"Svarīgi ņemt vērā, ka 2020.gadā darba ņēmēji saņems lielāku atvieglojumu par katru apgādājamo, proti, tas pieaugs no 230 eiro līdz 250 eiro, kas maciņos dod četru eiro papildinājumu par katru reģistrēto apgādājamo. Šajā gadījumā gan jāpievērš uzmanība tam, kā šos atvieglojumus izmantot. Ja personas atalgojums ir salīdzinoši zems un reģistrēts vairāk par vienu apgādājamo, pastāv risks visu atvieglojumu kopējo pienesumu maciņā nesajust, jo tā apmērs pārsniegs algu," minēja Kropa.

Tāpat viņa minēja, ka, piemēram, ja personas alga pirms nodokļu nomaksas ir 600 eiro, no kuriem 300 eiro ar nodokli netiek aplikti, atvieglojumu kopsumma par diviem apgādājamiem veido 500 eiro. Tādējādi visu atvieglojumu summa pārsniedz algu, līdz ar to 600 eiro algas pelnītāji ar diviem reģistrētiem apgādājamiem no plānotajām izmaiņām 2020.gadā savā makā nejutīs pilnīgi nekādas izmaiņas.

Kropa uzsvēra, ka zemāku algu saņēmējiem ar vairākiem apgādājamiem būtiski ir gudri sadalīt apgādājamo reģistrēšanu ģimenes pelnītāju vidū - finansiāli izdevīgāk būs reģistrēt nevis visus uz vienu pelnītāju, bet gan vairākiem, radot iespēju valsts noteiktos atvieglojumus izmantot pilnā apmērā.

Tāpat viņa atzīmēja, ka paralēli darbaspēka nodokļu slogam, apgādājamo jautājums tiek risināts mērķtiecīgu pabalstu veidā, kas kopumā ir precīzāks risinājums, kā nodrošināt, ka vecāki neatkarīgi no ienākumu apmēra saņem sev pienākošos atbalstu. Šajā jomā gan nākamais gads izmaiņas nesola - ģimenes valsts pabalsts un tā piemaksas paliek nemainīgas.

Tāpat Kropa minēja, ka pieņemto izmaiņu dēļ lielākie ieguvēji būs darba ņēmēji bez apgādājamiem, piemēram, personai ar algu 500 eiro pirms nodokļu nomaksas, 2020.gadā maciņā būs par 18,18 eiro vairāk, kamēr personai ar reģistrētu vienu apgādājamo un tādu pašu algu ieguvums būs 1,18 eiro, bet ar diviem apgādājamiem - ieguvuma nebūs.

Tajā pašā laikā lielākas algas, piemēram, 1000 eiro pirms nodokļu nomaksas, saņēmējiem situācija būs atšķirīga, norādīja, Kropa, piebilstot, ka šādas algas saņēmējiem bez apgādājamiem algas palielinājums "uz rokas" būs 10,17 eiro, ar vienu apgādājamo - 14,17 eiro, bet ar diviem - 18,17eiro. "Šis piemērs pretstatā zemākās algas aprēķiniem ļoti spilgti parāda atšķirību un apliecina faktu, ka zemo algu pelnītājiem ar apgādājamiem izmaiņas atvieglojumu apjomā nedos praktisku finansiālo ieguvumu," sacīja Kropa.

Viņa arī atzīmēja, ka savukārt lielāku algu saņēmējiem, uz kuriem vairs neattiecas neapliekamais minimums, tā pieaugums likumsakarīgi arī nenesīs nekādas izmaiņas ikmēneša ienākumos pēc nodokļu nomaksas, kamēr nelielu atspaidu maciņos varēs sajust no palielinātā atvieglojumu apmēra par apgādājamiem, piemēram, ja alga ir 1500 eiro pirms nodokļu nomaksas, personai bez apgādājamiem izmaiņu nebūs un alga "uz rokas" būs tāda pati kā 2019.gadā, bet, ja personai ar šādu algu reģistrēts viens apgādājamais, alga pieaugs par četriem eiro, savukārt, ja divi apgādājamie - par astoņiem eiro.

Pēc aktīvu apmēra "Swedbank" ir lielākā banka Latvijā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Добавить комментарий

Анонимные комментарии

Добавить

Ответить

Анонимные комментарии

Добавить


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Dienas laikā "Saudi Aramco" kļuva par pasaulē dārgāko kompāniju

Saūda Arābijas valsts naftas un gāzes uzņēmuma "Saudi Aramco" akcijas cena ceturtdien dienu pēc debijas Rijādas fondu biržā piedzīvoja strauju kāpumu, kompānijas tirgus vērtībai pārsniedzot divu triljonu dolāru robežu.

Ekonomika Latvijā aktīvāk sākuši dzert stipro alkoholu - jo sākusies ziema!

Sākoties ziemai, samazinās vieglā alkohola patēriņš, savukārt biežāk tiek pirkti stiprie alkoholiskie dzērieni, liecina alkoholisko dzērienu tirgotāja "AlkOutlet" pārdošanas rezultāti.

Ekonomika Latvijas Bankas prezidenta amatā ievēlē Mārtiņu Kazāku

Saeima šodien Latvijas Bankas prezidenta amatā ievēlēja Mārtiņu Kazāku.

Ekonomika Atklāts Igaunijas un Somijas divvirzienu dabasgāzes cauruļvads Balticconnector

Šodien, 11.decembrī, oficiāli atklāts Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojums Balticconnector - divvirzienu gāzes cauruļvads, kas savieno abu valstu dabasgāzes infrastruktūras. Balticconnector ļaus atvērt gāzes tirgu Somijā un savienos Baltijas valstu un Somijas dabasgāzes tīklus, spēlējot nozīmīgu lomu vienotajā dabasgāzes tirgū, kas savu darbību uzsāks 2020.gada 1.janvārī.

Lasiet arī

Sports Veiksmīgi! Rastorgujevs iedzīšanā paceļas par 20 pozīcijām

Latvijas vadošais biatlonists Andrejs Rastorgujevs sestdien Austrijā Pasaules kausa otrā posma 12,5 kilometru iedzīšanas sacensībās izcīnīja 19.vietu, savu piektdienas sniegumu sprinta sacensībās uzlabojot par 20 pozīcijām.

Pasaule "Mūsu planēta deg!" Eksperts nāk klajā ar skaļiem vārdiem

Madridē notiekošā ANO klimata konference, kurai būtu bijis jābeidzas jau piektdien, ievilkusies garumā, dalībniekiem joprojām nespējot atrast kopīgu valodu.

Ekonomika Paziņots, cik liels nākamgad būs pašvaldību izlīdzināšanas fonda apmērs

Nākamajā gadā pašvaldību izlīdzināšanas fonda apmērs plānots 280,3 miljoni eiro, paredz izskatīšanai valdībā iesniegtie Finanšu ministrijas (FM) izstrādātie noteikumi par pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda ieņēmumiem un to sadales kārtību 2020.gadā.