• Margarita,
  • Margrieta
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Reģionu attīstībā plānots investēt vairāk nekā divus miljardus eiro

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 23:04, 12.11.2019

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātās Reģionālās politikas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam paredz septiņu gadu laikā reģionu attīstībā investēt vairāk nekā 2,187 miljardus eiro.


Avots: LETA

Par pamatnostādņu apstiprināšanu šodien bija plānots lemt valdības izbraukuma sēdē, taču laika trūkuma dēļ jautājums tika atlikts. Vienlaikus izstrādātais dokuments nav saskaņotas ar Latvijas Pašvaldību savienību un Latvijas Lielo pilsētu asociāciju.

Kā pamatnostādnēs norāda VARAM, Latvijā ir vienas no augstākajām reģionālās attīstības atšķirībām un starp Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizācijas valstīm tās ir trešās augstākās.

Proti, Rīgas plānošanas reģionā iekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju 2016.gadā bija 17 213 eiro, kas ir 135% no vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju valstī. Kurzemē IKP uz vienu iedzīvotāju ir 74% no vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju valstī, Vidzemē 66%, Zemgalē 63%, bet Latgalē - 51%.

Līdz ar to reģionālās politikas mērķis ir visu reģionu potenciāla attīstība un sociālekonomisko atšķirību mazināšana, stiprinot to iekšējo un ārējo konkurētspēju, kā arī nodrošinot teritoriju specifikai atbilstošus risinājumus kvalitatīvas dzīves vides attīstībai.

Vienlaikus esot būtiski arī nodrošināt, lai Rīgas metropoles areāla attīstība netiktu pretnostatīta Latvijas ekonomiski vājāko reģionu attīstībai, pilnvērtīgi izmantojot areāla potenciālu konkurētspējas stiprināšanai Baltijas jūras reģionā un Latvijas tautsaimniecības attīstībai.

Būtiskākie izstrādātās jaunās reģionālās politikas principi un tematiskie virzieni ir teritoriālā pieeja atbalsta sniegšanā, tematiskā koncentrācija un viedu risinājumu principa piemērošana attīstības plānošanā un projektu īstenošanā.

Šie virzieni paredz atbalstu sniegt visiem plānošanas reģioniem un pašvaldībām, paredzot, ka priekšroka un lielāks atbalsts tiks sniegts reģioniem ar augstākām reģionālās attīstības atšķirībām, diferencējot atbalstu atbilstoši IKP līmenim.

Proti, plānots, ka atbalsts tiks sniegts attīstības centriem, lauku attīstības telpai, Rīgas metropoles areālam, Austrumu pierobežai un Baltijas jūras piekrastei atbilstoši specifisko teritoriju vajadzībām un izaugsmes iespējām, tai skaitā, ņemot vērā izcilus dabas, ainavu un kultūrvēsturisko teritoriju areālus, kur koncentrētas tās unikālās vērtības, kas veido Latvijas un tās dažādo reģionu identitāti un starptautisko atpazīstamību.

Tāpat plānots paplašināt atbalsta iespējas vietējo teritoriālo kopienu, tostarp, iedzīvotāju virzītām iniciatīvām.

Runājot par tematisko koncentrāciju, nostādnes paredz, ka līdzekļi galvenokārt tiks sniegti reģionālās ekonomikas attīstībai, kas balstās uz plānošanas reģionu un pašvaldību aktīvu rīcību, tai skaitā sniedzot atbalstu pašvaldībām uzņēmējdarbības vides attīstībai, ceļot produktivitāti un piesaistot cilvēkresursus reģionos, kā arī veidojot reģionālās inovācijas un zināšanu sistēmas.

Tikmēr viedu risinājumu principa piemērošanas jomā plānots atbalstīt risinājumus, kas uzlabos publiskās pārvaldes institūciju darbību, samazinot pakalpojumu uzturēšanas izmaksas, mazinot birokrātisko slogu un veicinot cilvēku dzīves kvalitātes celšanos.

Tāpat plānots atbalstīt risinājumus, kas samazinās ietekmi uz vidi un izmantos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju sniegtās iespējas, veicinās reģionos produktu vai pakalpojumu testa vides radīšanu viediem risinājumiem, kā arī uzlabos publiskās pārvaldes institūciju sadarbību un mijiedarbību ar uzņēmējiem, izglītības un pētniecības institūciju pārstāvjiem, panākot jēgpilnākus risinājumus un koordinētākas darbības kopējo mērķu sasniegšanā.

VARAM norāda, ka reģionālās politikas pamatnostādņu īstenošanas instrumenti būs ES fondi, valsts budžets un to veidojošie nodokļu ieņēmumi, pašvaldību budžeta līdzekļi un to veidojošie nodokļu ieņēmumi, kā arī citi ārvalstu finanšu instrumenti.

Pamatnostādnēs noteikto reģionālās politikas mērķu sasniegšanai un plānoto pasākumu īstenošanai papildu indikatīvi nepieciešamais finansējums kopā veido 2,187 miljardus eiro, paredzot, ka ES līdzfinansējums būs 1,104 miljardu eiro apmērā, valsts budžeta finansējums - 363,811 miljona eiro apmērā, pašvaldību budžetu finansējums - 523,714 miljonu eiro apmērā, bet privātā sektora finansējums - 254,84 miljonu apmērā.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Restorāns Aqua Luna paziņo, ka pagaidām Covid-19 uzliesmojuma dēļ tiek slēgts

Restorāns "Aqua Luna" izplatījis paziņojumu, ka tiek slēgts līdz laikam, kamēr tiks saņemti visu darbinieku Covid-19 testu rezultāti.

Ekonomika Nozare: Papildu ierobežojumus Latvijas restorānos nav jāievieš

Latvijas restorāni līdz šim iespējami atbildīgi ievēro Covid-19 prevencijas pasākumus un nav tajos nav jāpastiprina ierobežojumus apmeklētājiem konstatētas saslimšanas dēļ divos Rīgas restorānos, aģentūrai LETA pauda Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis.

Ekonomika Teju katastrofa! Lūk, kā Latvijā samazinājies tūristu skaits (+INFOGRAFIKA)

Latvijā tūristu mītnēs šogad maijā apkalpoti 30 tūkstoši viesu, kas ir par 88,5% mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī, pavēstīja Centrālajā statistikas pārvaldē.

Ekonomika Centrāltirgū apturēts PVN izkrāpēju un naudas atmazgātāju grupējums

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde Rīgas Centrāltirgū apturējusi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējumu, kas darbojās gaļas tirdzniecības jomā, aģentūru LETA informēja VID.

Lasiet arī

Sabiedrība "airBaltic" atsāks lidojumus starp Rīgu un Liepāju
Rīga, 13.jūl., LETA. Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" šodien atsāks lidojumus starp Rīgu un Liepāju, aģentūru LETA informēja lidsabiedrības pārstāve Alise Briede. Gaidāmajā vasaras sezonā lidojumus uz Liepāj...
Sabiedrība Jaunais ģenerālprokurors tiksies ar Valsts prezidentu
Rīga, 13.jūl., LETA. Jaunais ģenerālprokurors Juris Stukāns šodien plkst.9 tiksies ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, aģentūra LETA noskaidroja Valsts prezidenta kancelejā. Savukārt, ceturtdien, 16.jūlijā plkst.11 Stukā...
Sabiedrība Mūžībā aizgājis rakstnieks Pauls Bankovskis
Rīga, 12.jūl., LETA. Mūžībā aizgājis rakstnieks un publicists Pauls Bankovskis, vēsta portāls "lsm.lv". Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Bankovskis dzimis 1973.gadā Līgatnē, mācījies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā ...