• Rauls,
  • Rodrigo
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Latvijā varētu atteikties no 1 un 2 centu monētām. Kā mainīsies cenas?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
lat.bb.lv 16:43, 12.11.2019

Latvijas Banka (LB) jau labu laiku diskutē par to, vai Latvijā būtu jāatsakās no viena un divu centu monētām apgrozībā. Iedzīvotājiem to atbalstot, sīkāko nominālu monētas no aprites tiešām varētu pazust. Bet kā tas ietekmēs cenas? LB jau pavēstījusi, kā tiks noapaļotas cenas, ja no čekiem pazudīs summas, kas nebeidzas ar 0 vai 5, vēsta rus.db.lv.LB pārstāvis Gints Jansons stāsta, ka Eirzonā apgrozībā ir 64 miljardi 1 un 2 centu nomināla monētu. Kopš 2002.gada inflācija zonā bijusi 31%, līdz ar ko mazās vērtības monētu jēga pamazām izzūd.

Pēc LB ekspertu domām, ir daudz plusu, lai atteiktos no sīkajām monētām. Piemēram, tiek ekonomēti līdzekļi uz šo monētu izlaidi, inkasāciju, glabāšanu utt. Minimālā komisijas maksa par monētu apstrādi Latvijas bankās ir viens eiro par 50 monētām. Un sasniedz 10% no kopējās summas darījumiem, kad monētu skaits pārsniedz 50.

Ja Latvijā tiks pieņemts lēmums samazināt 1 un 2 centu monētu daudzumu apgrozībā, tas notiks tikai skaidras naudas norēķinos, kamēr bezskaidras naudas norēķini tiks veikti tāpat kā līdz šim. Noapaļotas tiks tikai čeku gala summas. Ja čeka summa beidzas ar 1 vai 2, tad tā tiek noapaļota uz leju - līdz nullei. Ja ar 3 vai 4 - tad uz augšu līdz 5. Tāpat uz 5 tiks noapaļotas čeka summas, kas centos beidzas ar 6 vai 7, bet tās, kuras ar 8 vai 9 - līdz nākamajai nullei uz augšu.

Jāpiebilst, ka jau izlaistās 1 un 2 centu monētas joprojām paliks legāls maksāšanas līdzeklis. Taču tā kā tās būs mazāk pieprasītas, nebūs jēgas tās izlaist, un to skaits apgrozībā samazināsies dabīgā ceļā.

Pagaidām iedzīvotāju viedokļi atšķiras: apmēram puse atbalsta, bet otra puse ir pret atteikšanos no mazā nomināla monētām. Kā mīnusi tiek minēta nepieciešamība pāriestatīt kases aparātus, kā arī daudzu iedzīvotāju viedoklis, ka reformas gadījumā nenovēršami celsies cenas.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Valdība atbalsta izmaiņas nodokļos

Ministru kabinets otrdien atbalstīja priekšlikumu 2021.gada budžetā novirzīt papildu līdzekļus mediķu un pedagogu atalgojuma celšanai, kā arī veikt izmaiņas nodokļos, lai vecinātu iedzīvotāju sociālo aizsardzību.

Ekonomika Vairāki Olainfarm akcionāri iebilst pret uzņēmuma gada pārskatu un vēršas FKTK

AS “Olainfarm” akcionāri, kas pārstāv 17% no pamatkapitāla - Nika Saveljeva, OLFIM OÜ kā arī AS “Rīgas Farmaceitiskā fabrika” – šodien notikušajā AS “Olainfarm” akcionāru sapulcē apstrīdēja un iebilda pret vairākiem uzņēmuma gada pārskata posteņiem.

Ekonomika Popes pagastā plāno veidot četru turbīnu vēja parku

Uzņēmums "4 Wind" Popes pagasta "Sārcē" plāno veidot vēja parku ar četrām vēja turbīnām un dibināt Atbildīgas vēja enerģijas fondu, kuram novirzīs daļu vēja parka peļņas, aģentūru LETA informēja "4 Wind" valdes loceklis Kristaps Stepanovs.

Ekonomika NEPLP vēlas iegūt tiesības vieglāk atņemt licences sodītajām radiostacijām

Tuvojoties 19 radiostaciju apraides atļaujas beigām nākamajā gadā, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) rosina uzlabot to uzraudzības regulējumu saistībā ar pieļautajiem pārkāpumiem un mainīt iespējas saņemt pagarinājumu frekvenču licencēm.

Lasiet arī

COVID-19 Pauž bažas par Covid-19 upuru skaita pieaugumu Eiropā

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ceturtdien brīdinājis par Covid-19 upuru skaita pieaugumu septiņās Eiropas Savienības (ES) valstīs, uzsverot, ka tas ir pamats lielām bažām.

COVID-19 "Forevers" sakarā ar Covid-19 uzliesmojumu pats vedīs darbiniekus uz darbu

Ņemot vērā, ka trīs uzņēmuma ražotnēs 19 darbiniekiem atklāta inficēšanās ar Covid-19, no šodienas pārtikas ražotājs "Forevers" organizē transportu saviem darbiniekiem, aģentūru LETA informēja uzņēmuma sabiedrisko attiecību konsultante Inga Galkina.

COVID-19 Latvijā veidos ar Covid-19 slimo personu uzraudzības informācijas sistēmu

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas paredz Covid-19 izplatības draudu mazināšanai un personu, kurām noteikta mājas karantīna vai izolācija, uzraudzības nodrošināšanai izmantot jaunu informācijas sistēmu.