• Lolita,
  • Vitolds
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Tirgū gribēja būvēt lielveikalu: Ušakova darījums var nest 9 miljonu zaudējujmus

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
lat.bb.lv 08:20, 07.10.2019

Bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savulaik akceptējis AS "Rīgas centrāltirgus" darījumu, kas var pašvaldībai nest vairāk nekā deviņu miljonu eiro lielus zaudējumus, un, iespējams, tas darīts mēra padomnieka Ērika Teilāna interesēs, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".


Avots: LETA

Runa ir par ilgtermiņa saistībām, kurām beidzoties, pašvaldības uzņēmumam būtu privātajai kompānijai jāatmaksā ieguldītais, kā arī jāatpērk uzceltās ēkas.

Šāds līgums varēja tikt noslēgts tikai pie viena nosacījuma, Ušakovs ir bijis īpaši labvēlīgi noskaņots pret šo nomnieku. Nekā personīga izpētītais aizved līdz Ušakova kādreizējā padomnieka Ērika Teilāna biznesa interesēm.

Rūpniecības preču tirgus atrašanās ir stratēģiski labā vietā. 2013.gadā tika izsludināts konkurss, kurā meklēja šīs teritorijas attīstītāju. Pieteicās un uzvarēja viens pretendents - Igaunijā reģistrēta kompānija Promenex OU. Igaunijas uzņēmumu reģistra dati liecina, ka kompānija dibināta tikai dažus mēnešus pirms līguma parakstīšanas ar Centrāltirgu. Lai gan uzņēmums bija tikko dibināts un tam nebija nekādas pieredzes, akcionāra pārstāvis Ušakovs darījumu akceptēja.

Līguma termiņš sākotnēji bija 12 gadi. Uzņēmumam noteica nomas maksu 100 000 eiro gadā. Nomnieks apņēmās iekārtot stāvvietas un modernas tirdzniecības vietas. Ja kaut kādu iemeslu dēļ līgumu nāktos lauzt, Rīgas Centrāltirgum būtu jāatmaksā Promenex ieguldījumi. Drīz vienošanos paplašināja ar vēl vairākām stāvvietām un lielu tirdzniecības centru, līgumu pagarinot uz 30 gadiem. Ja ēkas uzceltu, tās Centrāltirgum būtu jāatpērk.

Rīgas domes Īpašumu departamenta Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldes direktore Ilze Spūle-Statkus norāda, ka līgumā šobrīd ir tādi punkti, kuri ir sabiedrības interesēm neatbilstoši, piemēram, tas paredz, ka pēc līguma termiņa beigām Centrāltirgum ir pienākums atpirkt uzbūvētās būves par tā brīža tirgus vērtību.

Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) atzīst: "Tas absolūti ir neveiksmīgs stāsts. Tas galīgi nav izdevīgi priekš pilsētas."

Nekā personīga rīcībā ir informācija, ka Promenex bija uzsācis sarunas ar Maxima Latvija, lai Rūpniecības preču tirgū būtu lielveikals. Pēc līguma darbības beigām, ēkas būtu Centrāltirgum jāatpērk.

Pēc tam, kad Ušakovu ievēlēja Eiropas Parlamentā, viņa vietā par Centrāltirgus kapitāldaļu turētāja pārstāvi kļuva Vadims Baraņņiks (NDF). Viņš sešus gadus veco līgumu nolēma lauzt, jo vienošanos uzskatīja par Centrāltirgum neizdevīgu.

Rīgas vicemērs, Rīgas Centrāltirgus akcionāra pārstāvis Baraņņiks (NDF) raidījumam Nekā personīga sacīja: "Dot iespēju ieguldīt un pēc tam uzlikt pašvaldībai par pienākumu to apmaksāt, absolūti nebūtu ne godīgi, ne saprātīgi, ne arī būtu kāda interese."

Nekā personīga ziņo, ka līguma izpilde bija Ušakovam svarīga. Viņš prasījis Burovam nodrošināt līguma turpināšanu Centrāltirgū, pretī solot Saskaņas balsis par viņu kā mēru. Bet par Burovu nobalsoja arī Baraņņiks ar pārējiem neatkarīgajiem deputātiem.

Baraņņiks neatkāpjas no līguma pārskatīšanas un augustā Centrāltirgus valdei lūdzis izvērtēt divus scenāriju - izslēgt strīdīgo pantu vai līgumu lauzt. Būvatļauja beidzas pēc trīs mēnešiem, un nekādi būvniecības darbi joprojām nav uzsākti.

Igauņu kompānijas meitas uzņēmuma SIA Promenex juridiskā adrese ir Centrāltirgū. Valdes loceklis Maksims Rjabčikovs ir saistīts arī ar citu nomnieku Kaufmann Concepts, kam iznomāts Vidzemes tirgus. Ar tirgu apsaimniekošanu saistītie uzņēmumi aizved līdz uzņēmējam un bijušajam Ušakova padomniekam Ērikam Teilānam.

Visdrīzāk lielveikala būvniecība bija galvenais Prominex mērķis. Taču projekts iestrēga un nekas nav uzbūvēts. Maxima Latvija atklāj, ka sarunas par lielveikalu rūpniecības preču teritorijā tiešām notikušas vairāku gadu garumā, taču sadarbība šogad pārtrūkusi.

Raidījuma rīcībā ir neoficiāla informācija, ka sarunas Promenex vārdā ar Maxima Latvija veica uzņēmēja Teilāna uzticības persona Boriss Carjovs. Viņa vārds tika minēts arī Rīgas Satiksmes nanotehnoloģiju shēmās.

Baraņņiks gaidīs no Centrāltirgus vadības aprēķinus, ko tirgus zaudēs, vienošanos laužot, un kādi kontroles mehānismi līguma turpināšanas gadījumā. Viņš gala lēmumu sola šī mēneša beigās. Nekā personīga zināms, ka neapmierinātību ar Burova solījuma nepildīšanu paudis Ušakovs un pagājušajā nedēļā to izteicis mēram tikšanās laikā Rīgā. Burovs to noliedz.

Teilāna deklarēta dzīvesvieta ir Monako. Pēc Nekā personīga rīcībā esošās informācijas, viņš Monako pavada lielāko daļu laika. Ušakovs uz raidījuma nosūtītajiem jautājumiem neatbildēja.

Baraņņiks Nekā personīga sacīja, ka ar Vidzemes tirgus nomnieku, kas, iespējams, arī saistīts ar Teilānu, līgums beidzas šogad un noteikti netiks pagarināts. Uz šo vietu pašā Rīgas centrā tikšot rīkota izsole par ilgstošām nomas tiesībām.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Swedbank komentējusi, kas veicinājis lielo IKP kritumu Latvijā

Mājsaimniecību patēriņa vājums vainojams pie tā, ka šī gada pirmajā ceturksnī iekšzemes kopprodukts (IKP) kritis par 2,9% pret pagājušo ceturksni, un par 1,5% pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu, informēja "Swedbank" galvenā ekonomiste Latvijā Līva Zorgenfreija.

Ekonomika Ugunsgrēks Mikrotīklā pirms diviem gadiem bijis saistīts ar laupīšanu

Pirms nepilniem diviem gadiem notikušais ugunsgrēks informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmuma SIA "Mikrotīkls" noliktavā bijis saistīts ar vērienīgu laupīšanu, piektdien ziņoja LTV raidījums "Panorāma".

Ekonomika Latvijā pirmajā ceturksnī - lielākais kritums ekonomikā starp Baltijas valstīm

Latvijā šogad pirmajā ceturksnī bija lielākais iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums starp Baltijas valstīm, liecina Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Paredz, ka reklāmas un mediju nozare Covid-19 sekas jutīs vēl 2-3 gadus

Latvijas reklāmas un mediju nozare Covid-19 dēļ šobrīd piedzīvo būtisku ieņēmumu samazinājumu un šīs krīzes sekas nozare izjutīs vēl divus trīs gadus, intervijā aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Liepiņa.

Lasiet arī

Sabiedrība Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa strādājošo vēlas atgriezties strādāt birojos

Vairāk nekā puse jeb 55% aptaujāto biroju darbinieku vēlas atgriezties darbā birojā, bet aptuveni 15%, vairākus mēnešus strādājot attālināti, vēlas turpmāk ieviest lielāku balansu starp darbu birojā un mājās, liecina biroju kompleksa "Business Garden Rīga" maijā veiktā biroju darbinieku aptauja.

Pasaule Merkele atteikusies doties uz G7 samitu klātienē Baltajā namā

Vācijas kanclere Angela Merkele noraidījusi ASV prezidenta Donalda Trampa ierosinājumu nākamajā mēnesī gaidāmo G7 samitu rīkot klātienē Baltajā namā.

COVID-19 Futbola kluba vadītājs atklājis, kā juties, saslimstot ar Covid-19

Anglijas premjerlīgas kluba Lesteras "City" vadītājs Brendans Rodžerss piektdien koronavīrusa mocības salīdzināja ar kāpšanu Kilimandžaro kalnā.