• Lana,
  • Sergejs,
  • Svetlana
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Stividorkompānijām bažas rada premjera Kariņa iepriekšējie izteikumi

Teksta izmērs Aa Aa
COVID-19
LETA 10:12, 20.09.2022

Stividorkompānijām Latvijā patlaban bažas rada fakts, ko iepriekš uzsvēris premjerministrs - ostu tranzītā neesot saskatāma perspektīva, ostu nozares ekspertu un 14.Saeimas politisko partiju kandidātu diskusijā sacīja Latvijas Stividorkompāniju asociācijas (LSA) padomes priekšsēdētājs Āris Ozoliņš.


Avots: LETA

Pirmdien, 19.septembrī, ostu nozares eksperti ar 14.Saeimas politisko partiju kandidātiem aizvadīja diskusiju par Latvijas ostu nākotnes attīstību, kuras galvenie temati bija ostu pārvaldes reforma, esošās krīzes iespaids uz kritiskās infrastruktūras saglabāšana, ostu nozares loma Latvijas attīstībā, kā arī Latvijas ostas Eiropas kontekstā.

Diskusiju vadīja žurnālists Jānis Domburs, un tajā piedalījās vairāki eksperti: LSA padomes priekšsēdētājs Ozoliņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, kā arī astoņas vadošās partijas un politisko partiju apvienības, atbilstoši SKDS partiju reitingiem - Raimonds Čudars (JV), Gints Sīviņš (NA), Andris Morozovs (S), Uldis Auglis (ZZS), Jānis Meirāns (Pro), Uldis Pīlēns (AS), Viesturs Zeps (AP), Tālis Linkaits (K), kā esošais Satiksmes ministrs.

LSA padomes priekšsēdētājs Ozoliņš savā uzrunā minēja, ka mūsu kopējais uzdevumus ir palīdzēt stividorkompānijām, lai ostas spētu veiksmīgi strādāt, attīstīties un dotu nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā. Ozoliņa kungs arī uzsvēra vēlmi aicināt 14.Saeimas deputātu, ministru, un premjeru kandidātus uz konstruktīvu sadarbību, lai Latvijas ostas arī turpmāk būtu nozīmīga Latvijas ekonomikas daļa.

Diskusijas gaitā par esošo krīzi un kritiskās infrastruktūras saglabāšanu Ozoliņš uzsvēra, ka valdība, paredzot atbalsta mehānismus energoietilpīgiem ražošanas uzņēmumiem energokrīzes laikā, ir aizmirsusi par stividorkompānijām. Ozoliņš atzina, ka šīs kompānijas būtībā ir tādi paši energoietilpīgi ražošanas uzņēmumi, piebilstot, ka šī brīža situācija ir "pilnīgs absurds".

LSA padomes priekšsēdētājs apgalvoja, ka šobrīd stividorkompānijām bažas rada fakts, ko iepriekš uzsvēris premjerministrs - ostu tranzītā neesot saskatāma perspektīva. Kaut gan statistika un jo īpaši Liepājas speciālās ekonomiskās zonas rādītāja saka pavisam ko citu.

Kopējais diskusijas dalībnieku skatījums par ostu pārvaldības modeļa maiņu, jeb ostu reformu, tika atzīts, ka Liepājas modelis, kur pārvaldībā vienādās daļas ir gan valsts, gan pašvaldība, gan uzņēmēji ir vispiemērotākais Latvijai, jo īpaši tagad.

Endziņš minēja, ka šādi premjerministra izteikumi ir kļūdaini, jo tranzīta pakalpojumi ir svarīgi, piebilstot, ka valsts atbalsts krīzes laikā stividorkompānijām un tranzītbiznesam kopumā ir kritisks.

"Ja tuvākajā laikā atbalsta nebūs, nākošais pusgads būs ļoti smags, un būs daudzi kritušie," sacīja LTRK valdes priekšsēdētājs. Tāpat Endziņš diskusijā ar politiķiem akcentēja, ka valdībai, pieņemot lēmumus, prioritāri ir jādomā par to, kā tie ietekmēs uzņēmumu eksporta produktivitāti, piebilstot, ka tā valdībai nav bijusi "patiesa prioritāte".

Savukārt Meņģelsone uzsvēra ostu nozīmību akcentējot, ka ostas sen vairs nav tikai pārkraušanās vieta, bet gan inovācija - vieta, kur notiek ražošana un attīstība. "Svarīgi, lai ostas būtu ne tikai infrastruktūra un sazobe ar pašvaldībām, bet arī ar pašu nozari. Ostu attīstības loma ir nozīmīga nozares attīstībā un otrādāk," atzina Meņģelsone.

Diskusijai beidzoties, līdzšinējais satiksmes ministrs Tālis Linkaits sacīja, ka Latvijā ir spēcīga stividorkompāniju asociācija, kas ir ne tikai prasīga, bet arī kvalificēta. "Esmu gandarīts, ka Latvijā ir spēcīga Latvijas Stividorkompāniju asociācija, kas aptver visus ostās strādājošos uzņēmējus un arī klāsterveidā tos spēles dalībniekus, kas ir saistīti ar tranzītkoridoru," sacīja Linkaits. Ostu nozare ir viena no tām nozarēm, kas visvairāk ir cietusi gan pandēmijas, gan cenu svārstību, gan Ukrainas kara laikā.

Linkaits pozitīvi vērtē faktu, ka uzņēmēji līdz šim spējuši pielāgoties kravu plūsmu maiņām, taču viņš arī atzina, ka transporta nozares situācija valstī netiek izprasta plašākā kontekstā.

Latvijas Stividorkompāniju asociācija ir uz attīstību vērsts nozares klasteris, kas plāno zaļās enerģijas projektus, nozares ekselences centru, aktīvi meklē jaunus pievienotās vērtības pakalpojumus, attīsta ostās jaunus infrastruktūras projektus, nodrošina Latvijas un Baltijas valstu eksportu caur Latvijas ostām, jaunu darba vietu izveidi.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

COVID-19 Aizvadītajā diennaktī reģistrēti 1685 jauni Covid-19 gadījumi

Aizvadītajā diennaktī reģistrēti 1685 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

COVID-19 Pašvaldībām piešķirs 109 879 eiro par Covid-19 ierobežojumu laiku

Astoņām pašvaldībām tiks piešķirti 109 879 eiro par piesardzības pasākumu ieviešanu sabiedriskajā transportā Covid-19 ierobežojumu laikā, šodien lēma valdība.

COVID-19 Covid-19 gadījumu skaits samazinās, bet pandēmija turpinās

Covid-19 gadījumu skaits un šīs slimības izraisīto nāves gadījumu skaits Eiropā pēdējās nedēļās ir samazinājies, bet pandēmija joprojām turpinās, otrdien norādījusi Eiropas Zāļu aģentūra (EZA), aicinot valstis sākt revakcinācijas programmas.

COVID-19 Kuros novados pašlaik ir lielākais Covid-19 izplatības pieaugums (+INFOGRAFIKA)

Aizvadītās nedēļas laikā lielākajā daļā Latvijas turpināja augt ar Covid-19 inficēto iedzīvotāju skaits, bet vislielākais pieaugums bija Līvānu un Gulbenes novados, liecina aģentūras LETA aprēķini pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem.

Lasiet arī

Pasaule Viesuļvētra Īens atstāj Kuba bez elektrības

Kubu otrdien skārusi viesuļvētra "Īens", sagraujot elektroapgādes tīklu un izpostot tabakas laukus valsts rietumos.

Sabiedrība Reģionu autobusi pirmajā pusgadā pārvadājuši par 38,5% vairāk pasažieru

Latvijā ar reģionālās nozīmes autobusiem pirmajā pusgadā pārvadāti 10,22 miljoni pasažieru, kas ir par 38,5% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2021.gadā, liecina Autotransporta direkcijas publiskotā informācija.

Sabiedrība Vakar ceļu satiksmes negadījumos cietuši 15 cilvēki

Vakar Latvijā reģistrēti 115 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cieta 15 cilvēki, informēja Valsts policija.