• Ildze,
  • Ilze,
  • Izolde
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Eiropas eksperti aicina uz vienotu reakciju pret omikrona draudiem. Arī Dumpis

Teksta izmērs Aa Aa
COVID-19
LETA 16:14, 14.01.2022 1

Veselības aprūpes eksperti kopējā paziņojumā, kas publicēts medicīnas žurnālā "British Medical Journal", aicina Eiropu uz koncentrētu un vienotu reakciju pret Covid-19 omikrona paveida radītajiem draudiem.


Avots: LETA

Paziņojumā, kura autoru vidū ir arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis, pausta nostāja, ka Eiropas atbilde pandēmijas sākumposmā nereti bijusi fragmentēta un novēlota, tādēļ patlaban, ekspertu ieskatā, ir būtiski nepieļaut tās pašas kļūdas.

Omikrona paveidam strauji izplatoties Eiropā, eksperti aicina eiropiešus cita starpā steidzami radīt vienotu plānu, lai nākotnē varētu efektīvi novērst arī citu vīrusa paveidu izplatību.

Kā vienu no trīs rīcības virzieniem eksperti iezīmē nepieciešamību steidzami samazināt inficēšanās apmērus, lai novērstu potenciālu veselības aprūpes sistēmu pārslodzi un aizsargātu sabiedrisko dzīvi un ekonomiku. Bažas esot ne tikai par vīrusa izraisītas smagas slimības gaitas saslimšanām, bet arī par dažādu kritisku nozaru darbiniekiem, kuri slimotu kaut vai ar vieglu gaitu, taču tik un tā atrastos prombūtnē, radot darbaspēka iztrūkumus.

Eksperti argumentē, ka, ieviešot efektīvus drošības pasākumus, piemēram, pēc iespējas nodrošinot darbu no mājām, sejas aizsargmasku izmantošanu un samazinot iekštelpu pulcēšanos, tie dotu tūlītēju efektu, mazinātu nozīmīgo nozaru un sistēmu slodzi un rezultātā ļautu izvairīties no stingrāku ierobežojumu, kā, piemēram, "lokdaunu", ieviešanas.

Lai gan šādus pasākumus var ieviest arī tikai nacionālā vai reģionālā līmenī, eksperti uzskata, ka daudz vairāk tiktu panākts, ja Eiropā tos implementētu koordinēti. Kā konkrētus rīcības soļus autori iezīmē, pirmkārt, skaidru komunikāciju par SARS-CoV-2 izplatības dabu, proti, ka tas ir vīruss, kas izplatās gaisā, un, otrkārt, visu no tā izrietošo implikāciju, tostarp drošības pasākumu, kas ir orientēti uz ierasto pulcēšanās vietu vides risku mazināšanu, ieviešanu. Eksperti šajā aspektā arī piebilst, ka šādas pulcēšanās vietas ir, piemēram, izglītības iestādes, rūpnīcas un izklaides vietas. Šādus epidemioloģiskās drošības pasākumus, kā, piemēram, ventilācijas prasības, minētajās vietās, pēc autoru domām, laika gaitā vajadzētu nostiprināt arī juridiski.

Tāpat eksperti uzsver nepieciešamību nodrošināt drošu vidi, lai bērni varētu iegūt izglītību. Ieteikumu autori pamato ar indikācijām no ASV un Dienvidāfrikas, kas liecina, ka līdz ar augstu vīrusa izplatību sabiedrībā pieaug arī bērnu skaits, kam nepieciešama stacionārā aprūpe. Taču eksperti atzīst, ka aizvien nav pilnībā zināms, kā tas izpaustos Eiropas gadījumā. Tādēļ pagaidām eksperti aicina visas iesaistītās puses, tostarp Eiropas Komisiju un Pasaules Veselības organizāciju, steidzami pārspriest labākos veidus, kā nodrošināt drošus apstākļus skolās un attālinātajās mācībās.

Autori cita starpā arī uzsver vakcinācijas nozīmi, norādot, ka ir nepieciešams iegūt laiku, lai nodrošinātu augstāku vakcinācijas aptveri. Taču, lai gan raita vakcinācijas gaita un aptveres audzēšana ir būtiska, eksperti atzīst, ka tas nenotiks gana ātri, lai apturētu šobrīdējo omikrona saslimstības vilni, tādēļ eksperti akcentē vakcinācijas nozīmi tieši potenciālu turpmāku vīrusa variantu kontekstā.

Paziņojuma autori ir 30 dažādu specialitāšu zinātnieki no Eiropas.

Lasīt visus komentārus (1)

Lasiet arī

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu
  • Pensis 15.01.2022 06:41
    Rakstā – ja Eiropā tos implementētu koordinēti, latviešu valodā – ja Eiropā tos īstenotu koordinēti. Cik mēs gudri, cik mēs smalki, aber mēs tokš feini džentlmen un lēdijs, tajā bauru langvidžā nemaz vir konnen niht spīkot. 90tajos bija prasība runāt savā dzimtajā valodā, bet tagad.... .
    Ziņot redaktoram Atbildēt
Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

COVID-19 Uga Dumpis: Sagaidāms stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieaugums

Latvijā atklāto Covid-19 gadījumu skaits šobrīd atbilst iepriekš prognozētajam un tam, kas ir novērojams citās valstīs, epidemioloģisko situāciju Latvijā aģentūrai LETA vērtēja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs un Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis, atzīstot, ka tagad noteikti ir sagaidāms stacionēto Covid-19 pacientu pieaugums.

COVID-19 Jauno Covid-19 gadījumu skaits Latvijā pirmo reizi pārsniedz 9000 (+INFOGRAFIKA)

Otrdien Latvijā konstatēti 9143 jauni Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par 14 inficētu personu nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

COVID-19 Jauni ierobežojumi Covid-19 apkarošanai patlaban nav nepieciešami

Jauni ierobežojumi Covid-19 apkarošanai patlaban nav nepieciešami, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) žurnālistiem norādīja Valsts prezidents Egils Levits.

COVID-19 Vakcīnu smagas blakusparādības: Varēs tikt pie līdz 142 000 eiro kompensācijas

Veselības ministrija (VM) ir izstrādājusi un nodevusi sabiedriskajai apspriešanai noteikumu projektu, kas regulēs kompensāciju piešķiršanas kārtību gadījumos, kad Covid-19 vakcīnu blakusparādību rezultātā cilvēkam radies smags vai vidēji smags kaitējums veselībai vai dzīvībai, aģentūru LETA informēja VM.

Lasiet arī

Pasaule Katalonija atsakās no Covid-19 sertifikātiem restorānos, bāros un sporta zālēs

Spānijas Katalonijas reģions atteicies no prasības uzrādīt Covid-19 sertifikātu iekļūšanai restorānos, bāros un sporta zālēs, jo eksperti secinājuši, ka tas vairs nav efektīvs veids cīņā ar koronavīrusa omikrona paveida izplatīšanos.

Ekonomika Kariņš: Atvainojos, ja kāds būtu ko pārpratis vai es ne tā izteicies

Uzņēmēji ir tie, kas Latvijai rada bagātību, maksājot nodokļus un tādā veidā uzturot dažādas publiskā sektora sfēras, intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Sports 8 dienas pirms olimpisko spēļu sākuma Pekinā atvēries olimpiskais ciemats

Astoņas dienas pirms Pekinas olimpisko spēļu sākuma ceturtdien tika atvērts olimpiskais ciemats, ievērojot stingrus Covid-19 vīrusa ierobežošanas noteikumus.