• Alise,
  • Auce
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


ZVA: Covid-19 vakcīnās nav izmantotas cilvēku, embriju šūnas vai mikročipi

Teksta izmērs Aa Aa
COVID-19
LETA 21:56, 15.01.2021

Vakcīnu pret Covid-19 izgatavošanā nav izmantotas cilvēku, embriju šūnas vai mikročipi, skaidrojumā sabiedrībai norāda Zāļu valsts aģentūra (ZVA).Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju - "Pfizer/BioNTech" un "Moderna" - vakcīnas pret Covid-19. Aģentūra atgādina, ka pirmo vakcīnu pret Covid-19 "Comirnaty" izstrādājuši ražotāji "BioNTech" un "Pfizer" un tā Eiropas Savienībā (ES) reģistrēta pērn 21.decembrī. Savukārt otrā vakcīna, kuru izstrādājis ražotājs "Moderna", reģistrēta šī gada 6.janvārī.

Lai arī šīs ir pirmās reģistrētās vakcīnas, to izstrādē izmantotā "mRNS" vakcīnu tehnoloģija jau tiek pētīta vairāk nekā desmit gadus gan vakcīnu, gan citu zāļu radīšanai, skaidro ZVA.

Abas reģistrētās vakcīnas ir veidotas pēc inovatīvas metodes, kuras pamatā ir "mRNS ziņnesis", kurš organismam palīdz izveidot pīķa proteīna daļiņas jeb S-proteīnu, kuras atrodas koronavīrusa sastāvā un ko vīruss izmanto, lai iekļūtu organisma šūnās, norāda ZVA. Tas nozīmē, ka pēc vakcīnas saņemšanas vakcinētās personas imūnsistēma izveidos antivielas pret S-proteīnu un brīdī, kad organisms sastapsies ar koronavīrusu, atpazīs šo proteīnu un varēs aizsargāt organismu pret vīrusu.

"Šīs vakcīnas ir sintezētas mākslīgi, līdz ar to nesatur dzīvu vīrusu, kā arī to izgatavošanā nav izmantotas cilvēku, embriju šūnas vai mikročipi," norāda ZVA.

Salīdzinot ar citām vakcīnām, "mRNS" vakcīnu lielākā priekšrocība ir iespēja tās saražot ātrāk, kas ir īpaši svarīgi, apkarojot pandēmiju, akcentē aģentūrā.

ZVA uzsver, ka gan "Pfizer" un "BioNTech", gan "Moderna" izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 ir līdzvērtīgas ne vien pēc izmantotās vakcīnas izstrādes tehnoloģijas, bet arī efektivitātes ziņā - abas vakcīnas uzrāda teju identisku efektivitāti pret Covid-19, kā arī atbilst visām stingrajām drošuma prasībām.

Lai vakcīnu varētu izmantot ES, tai jāizpilda tādas pašas kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasības kā jebkurām zālēm. "Nekādas atkāpes no šīm pamatprasībām netiek veiktas," piekodina ZVA.

Aģentūrā skaidro, ka vakcīnu izstrādes un reģistrācijas process šoreiz notiek ātrāk nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vakcīnu reģistrēšanu uzraugošajām iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.

Turklāt pētnieki jau vairāk nekā desmit gadus ir pētījuši potenciālās SARS un MERS vīrusa vakcīnas. Šie ilgstošie, iepriekšējie pētījumi kalpo kā pamats ātrākai vakcīnu kandidātu izstrādei Covid-19 pandēmijā.

Lielākā šo vakcīnu atšķirība ir saistīta ar to uzglabāšanu, atzīst ZVA. Ja "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātā vakcīna sasaldētā veidā ir jāuzglabā īpašās saldētavās -90 līdz -60 grādu temperatūrā, tad "Moderna" vakcīnu iespējams uzglabāt ledusskapjos -25 grādu līdz -15 grādu temperatūrā.

"Comirnaty" vakcīna ir piemērota vakcinācijai no 16 gadu vecuma, bet "Moderna" - no 18 gadu vecuma. Tas ir saistīts ar pētījumos iekļauto populāciju.

Tāpat zāļu ražotājs "Moderna" savos pētījumos iedarbības un drošuma demonstrēšanai ir izmantojis 28 dienu intervālu starp abām vakcīnu devām, tāpēc arī vakcīnas aprakstā ir rekomendēts starp pirmās un otrās vakcīnas devas ievērot 28 dienu intervālu.

Savukārt zāļu ražotāja "Pfizer" izstrādātās vakcīnas "Comirnaty" gadījumā starp abām devām jāievēro 21 dienas intervāls. Tā kā abas vakcīnas ir reģistrētas ar nosacījumiem, tad vēl divus gadus abiem ražotājiem būs jāturpina veikt klīniskie pētījumi, lai iegūtu papildu datus par vakcīnu dažādu vecuma grupu pacientiem.

Kamēr vakcīnas ES pieejamas ierobežotā daudzumā, pacienti nevar izvēlēties, kuru vakcīnu saņemt, atgādina ZVA. Vienlaikus par atbilstošākās vakcīnas piemērošanu lemj ārstējošais ārsts, izvērtējot pacienta veselības stāvokli un alerģiskās reakcijas pret vakcīnu sastāvā esošajām palīgvielām.

Vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga un pilnībā valsts apmaksāta, atgādina aģentūrā. Ņemot vērā vakcīnu pakāpenisko pieejamību visā ES, sākumā tiek vakcinētas visneaizsargātākās Latvijas sabiedrības grupas.

Lai iedzīvotāji varētu ērtāk rast uzticamu un zinātnē balstītu informāciju par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi, ZVA tīmekļvietnes "www.zva.gov.lv" sadaļā "Covid-19 ziņas" regulāri tiek aktualizēta un publicēta jaunākā informācija par vakcīnu izstrādi, vērtēšanu un apstiprināšanu, tai skaitā par vakcīnu iedarbīgumu, kvalitāti un drošumu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

COVID-19 Lietuva un Igaunija paziņo, kā Covid-19 izplatījies otrdien (+INFOGRAFIKA)

Igaunijā aizvadītajā diennaktī inficēšanās ar jauno koronavīrusu atklāta vēl 1467 cilvēkiem, bet ar vīrusa izraisīto slimību Covid-19 miruši desmit cilvēki, trešdien paziņojis Veselības departaments.

COVID-19 Pagājušajā nedēļā būtiski palielinājies mājsaimniecībās ar Covid inficēto skaits

Pagājušajā nedēļā būtiski palielinājies mājsaimniecībās Covid-19 inficēto skaits, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologa Jurija Perevoščikova demonstrētie materiāli Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā.

COVID-19 Vakcinācijas tempi nevis aug, bet krīt; Pavļuta solītais nepildās (+INFOGRAFIKA)

Aizvadītajā diennaktī pirmo poti pret Covid-19 Latvijā saņēmuši 1634 cilvēki, bet otro - 291, tādējādi kopumā otrdien tikušas vakcinētas 1925 personas, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati. Šāds potēšanas apjoms ir zemāks nekā pagājušās nedēļas sākumā un atpaliek no veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) apņemšanās nedēļā izpildīt "plānu 7x2000".

COVID-19 Otrdien Latvijā 919 jauni Covid-19 gadījumi un 16 mirušie (+INFOGRAFIKA)

Otrdien Latvijā atklāti 919 jauni saslimšanas ar Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par 16 ar Covid-19 sasirgušu personu nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Lasiet arī

Sabiedrība Valdība tērēs 118 521 eiro, lai sabiedrībai skaidrotu, ka jāiepērkas citādi

Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu aģentūrai SIA "McCann Rīga" no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 118 521 eiro informēšanas kampaņas īstenošanai, lai mainītu iedzīvotāju uzskatus par iepirkšanos.

COVID-19 Covid-19 jaunais paveids - ar ko tas īsti atšķiras? Skaidro infektologi (+VIDEO)

Tiek vēstīts, ka pēdējo nedēļu laikā Latvijā izplatoties jauns Covid-19 paveids. Ar ko tad tas īsti atšķiras no mums jau zināmā vīrusa?

Sports Porziņģis pēc lieliski aizvadītās spēles izteicies par savu un komandas sniegumu

Latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis cer, ka viņa pārstāvētā Dalasas "Mavericks" komanda turpinās demonstrēt labu sniegumu arī pēc Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) Visu zvaigžņu spēles pārtraukuma.