• Lauris,
 • Norberts
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Ārstu biedrība un Uga Dumpis nāk klajā ar nozīmīgāko informāciju par Covid-19

Teksta izmērs Aa Aa
COVID-19
lsm.lv 09:03, 30.10.2020

Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar Veselības ministrijas galveno infektologu Ugu Dumpi ir apkopojuši nozīmīgāko informāciju, kas sabiedrībai ir jāzina, lai pasargātu sevi un tuviniekus, kā arī palīdzētu cīņā ar Covid-19.


Avots: LETA

Inkubācijas periods un simptomi

 • Iespējamais koronavīrusa SARS-CoV-2 inkubācijas periods ir 5–6 dienas, bet var būt arī no divām līdz 14 dienām.
 • Tas nozīmē, ka no inficēšanās līdz brīdim, kad parādās pirmie slimības simptomi, parasti paiet 5–6 dienas.
 • Dažiem cilvēkiem slimības simptomi parādās jau trešajā dienā, bet citiem tikai pēc 14 dienām.
 • Analīzes var būt pozitīvas 1–2 dienas pirms simptomu parādīšanās, kad cilvēkam nekādu simptomu vēl nav.
 • Svarīgi saprast, ka daļai cilvēku simptomi vispār neparādās, bet var būt pozitīva analīze (asimptomātiska slimības forma). Šādi cilvēki var inficēt citus.


Balstoties uz šiem datiem, ieteicams:

 • Pēc neaizsargāta kontakta ar SARS-Cov-2 inficētu personu jāuzsāk karantīna, ja jūs kā kontaktpersonu ir apzinājis SPKC. Ja liekas, ka varējāt būt kontaktā ar inficētu personu, ievērojiet pašizolāciju vai sazinieties ar ģimenes ārstu, lai par to noskaidrotu;
 • ja kontaktpersonai nav akūtas slimības simptomu, tad Covid-19 tests nav jāveic.
 • Analīzes nav nekāda jēga veikt ātrāk kā 5.–6. dienā pēc kontakta (ja jums šķiet, ka esat bijis kontaktā ar Covid-19 pacientu no rīta, vakarā neskrieniet testēties).

 • ja simptomi parādās agrāk, testu var veikt 3. dienā pēc kontakta ar inficētu personu, bet labāk turpināt pašizolāciju un testu veikt 5.–6.dienā;
 • Covid-19 pacienti pēc 14 dienām no simptomu pirmās dienas var pārtraukt karantīnu, kontroles tests Covid-19 pacientiem vai asimptomātiskām personām nav jāveic, ja nav kādas speciālas indikācijas, piemēram, sagatavošana operācijai;
 • ja Slimību profilakses un kontroles centrs personu ir atzinis par Covid-19 kontaktpersonu, personai nosaka mājas karantīnu 14 dienas pēc pēdējā kontakta ar personu, kam apstiprināta Covid-19 infekcija.

Mājas karantīnas laikā persona:

 • uzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā un ir pieejama saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām;
 • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku);
 • ievēro centra epidemiologa un ārsta norādījumus;
 • mājas karantīnu pārtrauc tikai ar ārstējošā ārsta atļauju.

Mājas karantīnu var pārtraukt agrāk, ja, veicot Covid-19 laboratorisko diagnostiku ne agrāk kā mājas karantīnas 10. dienā, ir saņemts negatīvs testa rezultāts (attiecināms uz personām, kuras pēc kontakta ar Covid-19 inficētu pacientu nav inficējušās).

Covid-19 pacientiem darba vieta nevar pieprasīt kontroles testu. Šāda prasība neatbilst Ministru kabineta noteikumiem Nr.360.

Skaidrojumi:

Izolācija – obligāta inficētas personas nošķiršana no veselām personām dzīvesvietā, uzturēšanās vietā vai ārstniecības iestādē ārstniecības personas uzraudzībā ārstēšanai, nodrošinot atbilstošus apstākļus, lai nepieļautu veselu personu inficēšanos. Par izolācijas laiku personai var tikt izsniegta darbnespējas lapa.

Mājas karantīna – ciešā kontaktā ar inficēto personu bijušas personas nošķiršana no citām personām Covid-19 infekcijas inkubācijas periodā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā ārstniecības personas uzraudzībā, lai veiktu personas medicīnisko novērošanu un novērstu inficēšanās riskus citām personām. Par mājas karantīnas laiku personai var tikt izsniegta darbnespējas lapa.

Pašizolācija – personas nošķiršanās no citām personām dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā, lai novērstu inficēšanās riskus citām personām, ja ir epidemioloģiski pamatotas aizdomas, ka šī persona ir atradusies paaugstināta inficēšanās riska apstākļos. Par pašizolācijas laiku darbnespējas lapa netiek izsniegta.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

COVID-19 Pēc 898 saslimšanām - lūk, kā nu izskatās Latvijas Covid-19 karte (+INFOGRAFIKA)

No aizvadītajā diennaktī atklātajiem kopumā 898 Covid-19 inficēšanās gadījumiem vairāk puse reģistrēti Rīgā, bet salīdzinoši straujš saslimstības kāpums bijis arī Daugavpilī, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

COVID-19 100 cilvēki ar Covid-19 inficējušies Žuravļovas vadītajā pansionātā Liepa

Rīgā, privātajā sociālās aprūpes centrā "Liepa" ar Covid-19 inficējušies aptuveni 100 klienti un darbinieki, apstiprināja biedrības "Dzintarkrasta serviss", kas izveidojusi šo centru, valdes priekšsēdētāja Marika Žuravļova.

COVID-19 Mediķi nealkst brīvprātīgi aprūpēt Covid-19 pacientus, jo baidās paši saslimt

Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs ir nobažījies par darbspējīgo medicīnas speciālistu trūkumu, kas var radīt īpašas problēmas, ja palielināsies smagi slimo Covid-19 pacientu skaits.

COVID-19 Trešdien stacionēti teju 100 Covid-19 pacienti, kopā slimnicās pašlaik - 489

Pagājušajā diennaktī slimnīcās ievietoti 94 Covid-19 pacienti, savukārt kopumā slimnīcās patlaban ārstējas 489 ar jauno koronavīrusu sasirgušie, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.

Lasiet arī

Veselība Stradiņa slimnīcā radīta jauna tehnoloģija glābs dzīvības visā pasaulē

Šī gada novembrī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskajā institūtā noslēdzies vērienīgs starptautisks zinātnisks projekts, kura laikā iegūtās zināšanas uzlabos dzīves kvalitāti un samazinās mirstību pacientiem, kuriem veic miega artērijas un kāju artēriju operācijas, visā pasaulē, paziņoja Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvā institūta zinātniskā asistente Iveta Bajāre.

Sabiedrība PTAC brīdina par Melnās piektdienas un Ziemassvētku akcijām internetā

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina cilvēkus būt uzmanīgiem, izmantojot tā dēvētās "Melnās piektdienas" un Ziemassvētku akciju piedāvājumus, iepērkoties internetā gan interneta veikalos, gan sociālajos tīklos.

Ekonomika Miris bankas Citadele akcionārs, bijušais Pasaules Bankas prezidents Vulfensons

86 gadu vecumā miris bankas "Citadele" akcionārs un bijušais Pasaules Bankas prezidents Džeimss Vulfensons, vēsta ASV plašsaziņas līdzekļi.