• Margarita,
  • Margrieta
RU
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lenta
Видео VIDEO
Reklama.lv Reklama.lv


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Programma Programma Facebook Facebook


Tiesībsargs satraukts: Aprūpes centri nevar nodrošināt inficēto izolāciju

Teksta izmērs Aa Aa
COVID-19
LETA 15:34, 27.05.2020

Tiesībsarga biroju satrauc sociālās aprūpes centru grūtības nodrošināt inficēto pacientu izolāciju no veselajiem, trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē norādīja tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.


Avots: LETA

Viņa skaidroja, ka cilvēktiesību ievērošana sociālās aprūpes centros un pansionātos ārkārtējā situācijas laikā ir ļoti nozīmīgs jautājums un tam jāpievērš uzmanība. Pēc masveida inficēšanās sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" ir izgaismojies koordinācijas un, iespējams, arī komunikācijas trūkums, norādīja Piļāne.

Tiesībsarga birojs ir pieprasījis informāciju arī par citiem valsts un pašvaldības sociālās aprūpes centriem. "Mēs esam diezgan bažīgi, jo izgaismojas pietiekami nopietnas problēmas. To atzīmēja arī atsevišķi pašvaldību pansionāti, proti, ja būtu situācija, kad nepieciešams inficētos klientus nošķirt no citiem , tad pansionātiem atsevišķu telpu nav, un tas varētu sagādāt zināmas grūtības," uzsvēra Piļāne.

Tiesībsarga biroja ieskatā, nav normāli, ka vienā iestādē kopā atrodas slimie ar veselajiem, un veselajiem nav iespējams "iziet pat svaigā gaisā".

Tiesībsarga biroju satrauc situācija, ka pansionātiem nav nodrošinātas iespējas laicīgi piekļūt klientu analīžu rezultātiem. Tā rezultātā centri informāciju par pozitīvām Covid-19 testiem saņemot novēloti.

Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa norādīja, ka Veselības inspekcija (VI) apsekojusi visus Latvijas pansionātus, lai novērtētu sociālās aprūpes centru iespējas izolēt slimos no veselajiem.

Viņa skaidroja, ka ar Covid-19 inficējies pacients ir jāizolē, taču, ja veselības stāvoklis nav smags, tad pacientu nav pamats vest uz slimnīcu, jo slimnīcās gultasvietas nepieciešamas smagāk slimiem pacientiem.

VI veiktajās pārbaudēs secināts, ka daudziem sociālās aprūpes centiem nav iespējas izolēt pacientus. "Centri ir piepildīti ar cilvēkiem, un šādā X stundā ir ļoti grūti šo izolāciju nodrošināt," piebilda Līviņa.

Šis jautājums ir pārrunāts ar Labklājības ministriju (LM). Šodien notiek VM un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) sarunas, kur šis jautājums būs viena no tēmām.

Līviņa skaidroja, ka veselības nozare ir sagatavojusi vadlīnijas sociālās aprūpes centriem, "kā dzīvot Covid-19 situācijā". Tāpat epidemiologi ir apsekojuši sociālās aprūpes centrus un snieguši konkrētas rekomendācijas centru darbiniekiem.

"Mēs no savas puses esam darījuši daudz, bet protams zinām, ka Eiropā šie sociālās aprūpes centri ir ļoti liela riska zona. Tāpēc esam veikuši skrīnīgu pansionātos un to darīsim arī turpmāk. Te protams ir jautājums par centru pārapdzīvotību un klientu blīvumu un reāli dzīvē daudzas lietas nevar izdarīt. Bet tas ir normāli, ka slimos cilvēkus atstāj centros un viņu nehospitalizē," norādīja Līviņa.

Saeimas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) solīja, ka minēto jautājumu komisija kādā no nākamajām sēdēm varētu pārrunā ar Labklājības ministriju (LM).

Kā aģentūru LETA informēja VM komunikācijas speciāliste Anna Strapcāne, šodienas VM un LPS sarunās iezīmējās pašvaldību iesaistes nepieciešamība, lai uzlabotu situāciju sociālās aprūpes centros. Vienlaikus LPS pārstāve Gunta Klismeta aģentūru LETA informēja, ka sarunās kā galvenie risināmie jautājumi tika uzsvērti distancēšanās pasākumu ievērošana, individuālo aizsarglīdzekļu pieejamība, izolēšanās iespējas un dezinfekcija.

LPS skaidroja, ka sociālās aprūpes centri organizē savu darbu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, bet ir skaidrs, ka pieejamās telpas ierobežo iespējas nodrošināt visas rekomendācijas. Izvirzot jaunas prasības, jābūt arī pieejamiem finanšu resursiem gan esošas infrastruktūras pārveidei, gan ārstniecības personu piesaistei, kas esot būtisks izaicinājums.

Jau ziņots, ka ārkārtējās situācijas laikā inficēšanās ar Covid-19 konstatēta vairākos sociālās aprūpes centros. Nesen sociālās aprūpes namā "Mārsnēni" reģistrēti kopumā 44 Covid-19 pacienti. Par 30 inficētajiem jau tika ziņots 15.maijā, kamēr par pārējiem 14 - 23.maijā. Šo Covid-19 pacientu vidū ir gan aprūpes centra klienti, gan darbinieki.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī

Lasīt visus komentārus

Pievienojiet komentāru

Anonīmi komentāri

Pievienot

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot


ARĪ KATEGORIJĀ

COVID-19 Viņķele paziņo, ar kurām valstīm Covid dēļ pārskatīs vīzu izsniegšanas kārtību

Iespējams, tiks pārskatīta vīzu izsniegšanas kārtība ar Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, jo minētajās valstīs inficēšanās rādītāji ar Covid-19 izraisīto slimību ir diezgan augsti, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

COVID-19 Samazinājies ar ceļošanu saistīto Covid-19 atklāto gadījumu skaita īpatsvars

Šonedēļ samazinājies ar ceļošanu saistīto Covid-19 atklāto gadījumu skaita īpatsvars un pieaudzis ar izklaides vietu apmeklējumiem saistīto gadījumu skaits, pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

COVID-19 Eksperts: Nekas neliecina, ka izdevies izvairīties no jauna Covid uzliesmojuma

Jaunatklāto Covid-19 gadījumu neesamība vienā dienā vēl neliecina, ka būtu izdevies izvairīties no atkārtota slimības uzliesmojuma, sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

COVID-19 Lietuvā reģistrēti četri jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19

Lietuvā pēdējās diennakts laikā konstatēti četri jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19, svētdien paziņojis Nacionālais sabiedrības veselības centrs (NVSC).

Lasiet arī

Pasaule Miljonāri atklātā vēstulē aicina paaugstināt nodokļus bagātajiem

Vairāk nekā 80 miljonāri pirmdien atklātā vēstulē aicinājuši valdības visā pasaulē piemērot bagātniekiem lielākus nodokļus, lai palīdzētu finansēt ekonomikas atveseļošanu no krīzes, ko radījusi jaunā koronavīrusa pandēmija.

Ekonomika VID atklāj, cik izmaksāts dīkstāves pabalstos (+INFOGRAFIKA)

Dīkstāves pabalstos Valsts ieņēmumu dienests (VID) izmaksājis 53,6 miljonus eiro kopumā 55 179 darbiniekiem, pirmdien preses konferencē sacīja VID Nodokļu maksātāju uzvedības analīzes un prognozēšanas pārvaldes direktora vietniece Natālija Fiļipoviča.

Sabiedrība Dzintars: Rīdziniekiem jāizvēlas starp praida, 9.maija vai 18.novembra Rīgu

Augusta beigās gaidāmajās vēlēšanās rīdziniekiem būs jāizvēlas, vai pilsēta kļūs par praida un varavīksnes, 9.maija vai 18.novembra Rīgu, šodien, prezentējot apvienības "Visu Latvijai" -"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) un Latvijas Reģionu apvienības (LRA) kopīgo sarakstu un vēlēšanu programmu, pauda nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.